یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، شامگاه دوشنبه اعلام کرد دست‎کم 18 دستگاه از 31 کامیونِ این کاروان امدادی در حالی که مقابل مرکز هلال‌احمر سوریه در منطقۀ اورم الکبریِ حلب پارک شده بودند، هدف قرار گرفتند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، شامگاه دوشنبه اعلام کرد دست‎کم 18 دستگاه از 31 کامیونِ این کاروان امدادی در حالی که مقابل مرکز هلال‌احمر سوریه در منطقۀ اورم الکبریِ حلب پارک شده بودند، هدف قرار گرفتند.

سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه که در لندن مستقر است، یادآوری کرد که جنگنده‎های سوری یا روسی عامل این حمله بودند و 12 تن از رانندگان این کامیون‌ها که همگی سوری و اعضای هلال‌احمر سوریه بودند، کشته شدند.

سایت یاوه نویس بولتن نیوز  در اینباره با انکار واقعیت و به منظور تطهیر دست خونین جنایتکاران درواقعه بمباران کاروان حامل کمکهای انساندوستانه به محاصره شدگان حلب مدعی شده: “این درحالی است که سخنگوی سازمان ملل اذعان کرده است که نمی‌تواند تأیید کند که حمله حتی هوایی بوده باشد”!!!

استفان دی ‌میستورا، نمایندۀ سازمان ملل در سوریه، با ابراز خشم نسبت به وقوع این حمله، گفت: «خشم ما از این حمله بسیار زیاد است… این کاروان نتیجۀ یک روند طولانی از دریافت مجوزها و آماده‌سازی برای کمک به غیرنظامیان محصور بود.»

ارتش سوریه دوشنبه اعلام کرد آتش‌بس هفت‌روزه‌ای که با میانجیگری امریکا و روسیه در این کشور برقرار شده بود، به پایان رسیده‌است.

ارتش سوریه بدون اشاره به این‌که آیا این آتش‌بس تمدید خواهد شد یا خیر، در بیانیه‌ای اعلام کرد «گروه‌های تروریستی» به هیچ یک از مفاد این توافق آتش‌بس پایبند نبودند و از این آتش‌بس برای تجدید قوا استفاده کردند.

براساس اعلام ارتش، گروه‌های تروریستی بیش از 300 بار آتش‌بس را در سوریه نقض کردند.

ارتش سوریه از سوی دیگر اعلام کرد که نیروهای سوری از حملۀ تروریستی گروه داعش به یک پایگاه کلیدی در حومۀ جنوب‌غربیِ شهر حلب در شمال سوریه جلوگیری کرده‌اند.

پیشتر مقامات روسیه اعلام کرده بودند که ناظران در سوریه، 53 مورد نقضِ آتش‌بس را پیش از به پایان رسیدن رسمی آن، در سراسر این کشور ثبت کرده‎‏اند.

شهر حلب به عنوان دومین شهر بزرگ سوریه، از سال 2012 میلادی بین نیروهای دولتیِ سوریه و معارضان مسلحی که از سوی خارجی‌ها حمایت می‎شوند، تقسیم شده است.

وزرای خارجۀ امریکا و روسیه بامداد شنبه 20 شهریور و پس از 13 ساعت مذاکره، در نشستی خبری در شهر ژنو در سوئیس از دستیابی به توافق آتش‌بس در سوریه خبر دادند.

با وجود برقراری آتش‌بس، جنگنده‌های نیروهای موسوم به ائتلاف ضد‌داعش به رهبری امریکا شنبه (27 شهریور) یک پایگاه نظامی ارتش سوریه را در شهر دیرالزور در شرق این کشور، هدف قرار دادند.

این تهاجم با محکومیت شدیدی از سوری دولت سوریه مواجه شد و بشار جعفری، نمایندۀ سوریه در سازمان ملل، روز یکشنبه این تهاجم را «نقض حق حاکمیت سوریه» و «پرهزینه» دانست.

جعفری افزود این حملات که منجر به کشته شدن 83 سرباز سوی و زخمی شدنِ بیش از 100 نفر شده‎اند، هدفی جز شکست آتش‌بس ندارند.

منبع: PressTV