سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » استفاده از موسیقی های طریقتی و مقامی بوشهری و بندری برای جذب مسلمانان به نظام صوفی ستیز ایران

استفاده از موسیقی های طریقتی و مقامی بوشهری و بندری برای جذب مسلمانان به نظام صوفی ستیز ایران

در گفت‌وگو با تسنیم مطرح شد:توضیحات رایزن فرهنگی ایران در آلمان به چند حاشیه اینترنتی

سیدعلی موجانی

رایزن فرهنگی ایران در آلمان به برخی از شائبه‌ها و حاشیه‌هایی که در فضای مجازی مطرح شده بود، پاسخ داد.

سیدعلی موجانی، رایزن فرهنگی ایران در آلمان، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته شده همزمان با شب عید غدیر گفت: رایزنی فرهنگی ایران در برلین دو برنامه را همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیر خم در نظر گرفته است. یکی از این برنامه‌ها برگزاری جشنواره فرهنگی غذای ایرانی است که با هدف ایجاد یک شناخت از سنت اعیاد و در شکل دید و بازدید ایرانیان مقیم آلمان برگزار می‌شود. قرار است این برنامه روز جمعه برپا شود.

وی ادامه داد: برنامه دیگر، «شب فرهنگ و میراث علوی» نام دارد که در آن برنامه‌ای از موسیقی نواحی با حضور گروهی از هنرمندان بوشهری خواهیم داشت. این برنامه برای مخاطبان متنوع در آلمان مانند مسیحیان، مسلمانان اعم از اهل سنت و شیعیان تدارک دیده شده است. قرار است در حاشیه این مراسم، نمایشگاه عکس عتبه علوی نیز برگزار شود.

رایزن فرهنگی ایران در آلمان درباره اینکه چرا در عنوان برنامه، اشاره‌ای مشخص به نام «امام علی(ع)» یا «غدیر» نشده است، گفت: قصد داریم دامنه وسیع‌تری از علاقمندان به اهل بیت(ع) را جذب کنیم و مخاطب قرار دهیم. شکل ایرانی صرف دادن به این واقعه سبب می‌شود مخاطبان متنوع را از دست بدهیم. در آلمان شیعیان ترک، علویان شیعی و علویان بکتاشی فراوانی حضور دارند؛ ضمن اینکه شعب مسلمانان طریقتی هم در اینجا زندگی می‌کنند که سلایق آنها شاید به لحاظ اعتقادی نزدیک نباشد، اما اهل بیت(ع) را تکریم می‌کنند، طبعاً وظیفه ماست که دایره وسیعی را مخاطب بدانیم. از سوی دیگر، عصر امروز نیز برنامه‌ عید غدیر در مرکز اسلامی برای ایرانیان مقیم برگزار می‌شود.

موجانی از همکاری یکی از کلیساهای برلین در برگزاری این برنامه خبر داد و افزود: این برنامه کار مشترکی است که دعوت از گروه اعزامی بر عهده رایزنی فرهنگی ایران است و کلیسا نیز محل اجرا را به علاوه پرداخت 50 درصد هزینه تأمین کرده است. کلیسا برنامه‌ای برای پذیرایی ندارد.

وی ادامه داد: با ابتکار بکار بسته شده از سوی رایزنی برای گسترش دامنه مخاطبان در جهت معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام، برنامه شب فرهنگ علوی در محل کلیسای پاسیون منطقه مسلمان نشین برلین برگزار خواهد شد. این برنامه در نظر دارد با توجه به تاثیر عمیق بزرگانی از نویسندگان مسیحی چون جورج جرداق، جبران خلیل جبران، جرجی زیدان و … که در معرفی شخصیت آن امام همام به عالم مسیحیت کوشیدند از فرصت معرفی آئین و سنن مذاهب بهره جسته و در قالب یک برنامه که توأم با نمایشگاه تصاویر روضه متبرک علوی در نجف اشرف است، زمینه تبادلات فرهنگی را فزونی بخشد.

رایزن فرهنگی ایران در آلمان در پاسخ به شائبه برگزاری مراسم افتتاح نمایشگاه هنری انارستان-سرزمین توت فرنگی در برلین که گفته شده در حاشیه این مراسم مشروب سرو شده است، گفت: این مراسم از سوی واخ آلمان برگزار شد و چندین مرکز متعدد مثل خانه هنرمندان نیز در آن مشارکت داشتند. رایزنی فرهنگی تنها در زمینه انتقال تصاویر، چاپ کتاب و اجرای یک برنامه هنری در آن مشارکت داشت. پذیرایی یا حتی انتخاب آثار طرف‌های ایرانی هم با رایزنی نبوده است. آنها در پذیرایی به سلیقه خود عمل کردند و ما پس از سخنرانی و اجرای مراسم هنری در برنامه پذیرایی مشارکت نداشتیم، حتی وقتی دو روز قبل رسماً به رستوران برای ناهار با هنرمندان ایرانی و آلمانی هم دعوت شدیم، مشارکت نکردیم.

وی ادامه داد: رایزنی فرهنگی در بخش رسمی که برای حفظ تریبون ایران است، حتماً مشارکت می‌کند، اما در بخش‌های جانبی حضور ندارد، زیرا گاه سنت‌ها و ارزش‌ها با ما سازگار نیست. وقتی هم که می‌بینیم طرف مقابل سنت‌ها را رعایت نمی‌کند، همکاری خود را قطع می‌کنیم؛ به عنوان نمونه در همین برنامه اخیر به دلیل عدم رعایت ارزش‌ها، ما به درخواست بعدی آنها دیگر پاسخ ندادیم.

انتهای پیام/