پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سخنگوی وزارت دفاع روسیه ادعاکرد: واشنگتن تلاش می‌کند بر عدم اجرای بخشی از تعهداتش در زمینه توافق آتش‌بس بویژه جداسازی “گروه‌های تروریستی” و “معارضان میانه” رو، سرپوش بگذارد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه ادعاکرد: واشنگتن تلاش می‌کند بر عدم اجرای بخشی از تعهداتش در زمینه توافق آتش‌بس بویژه جداسازی “گروه‌های تروریستی” و “معارضان میانه” رو، سرپوش بگذارد.

 مسکو مدعی شد: آمریکا به تعهداتش در توافق درباره سوریه پایبند نیست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا‌الیوم، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مسکو از زمان اجرایی شدن آتش‌بس در سوریه، به تعهدات خود بر اساس توافق با واشنگتن عمل کرده است.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه با بیان اینکه کشورش از دقایق نخست به تعهدات خود درباره آتش‌بس در سوریه را عملی کرده است، از اظهارات مختلف نمایندگان وزارت خارجه و دفاع آمریکا درباره چشم‌انداز اجرای توافق توسط روسیه ابراز تعجب کرد.

وی افزود: ارتش سوریه با گذشته سه روز از اجرایی شدن آتش‌بس، به آن پایبند بوده است و این در حالی است که معارضان معتدل وابسته به آمریکا حملات خود به محلات مسکونی را افزایش داده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: واشنگتن تلاش می‌کند از طریق این اظهارات، بر عدم اجرای بخشی از تعهداتش در زمینه توافق آتش‌بس بویژه جداسازی گروههای تروریستی و معارضان میانه رو، سرپوش بگذارد.

کوناشنکوف گفت: روسیه از دقایق نخست اجرایی شدن آتش‌بس از طریق ایجاد گذرگاههایی در حلب و نظارت شبانه روزی بر اوضاع در همه مناطقی که آتش‌بس شامل آن می‌شود، به تعهدات خود عمل کرده است. دولت سوریه آماده جدا کردن نیروها از معارضان به صورت همزمان در جاده الکاستیلو به منظور برقراری امنیت ارسال کمکهای بشردوستانه سازمان ملل است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در ادامه گفت: سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است معارضان معتدلی که واشنگتن بسیار از آمادگی آنها برای پایبندی به آتش‌بس سخن می‌گفت، کجا هستند؟

«مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه چهارشنبه اعلام کرد، «جان کری» وزیر خارجه ایالات متحده و «سرگئی لاوروف» همتای روسی وی، بر سر تمدید 48ساعته آتش‌بس در سوریه توافق کرده‌اند.

تونر در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: یک توافق کلی حاصل شده است به‌رغم گزارش‌های پراکنده درباره خشونت، ولی اوضاع در سوریه پایدار و خشونت تا حد زیادی کاهش یافته است.

آتش‌بس در سوریه در پی توافق وزیران خارجه آمریکا و روسیه از عصر روز دوشنبه، همزمان با عید قربان، آغاز شده ‌است. طبق این طرح ابتدا به‌مدت یک هفته از عصر دوشنبه، آتش‌بس در سوریه برقرار می‌شود و در صورتی که طرف‌های درگیری این آتش‌بس را رعایت کنند، آن‌گاه مراحل بعدی این طرح عملیاتی خواهند شد.

انتهای پیام/