شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ۵ مشکل گردشگری ایران از نگاه توریستهای فرانسوی‌

۵ مشکل گردشگری ایران از نگاه توریستهای فرانسوی‌

موانع عمده‌ای هنوز بر سر راه توسعه بهینه صنعت توریسم و گردشگری در ایران وجود دارد. رادیو فرانسه در گزارشی ۵ مشکل صنعت گردشگری ایران را عنوان کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رادیو فرانسه طی گزارشی اعلام کرد: طی دو سال گذشته، صنعت گردشگری ایران جان تازه ای گرفته و دنیا شاهد افزایش چشم گیر گردشگران خارجی در ایران است.

بر اساس این گزارش که در وب سایت رادیو فرانسه به آدرس http://fa.rfi.fr  نیز قابل دسترسی است طی سال 2015 میلادی تعداد گردشگران خارجی در ایران 10 درصد رشد داشته و ایران در این سال، پذیرای در حدود 5‚5میلیون گردشگر خارجی بوده است.

به موازت افزایش شمار گردشگران خارجی، در آمدهای صنعت گردشگری ایران نیز رشد قابل توجهی کرده است. رادیو فرانسه در گزارش خود تاکید کرده است: مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، درآمدهای صنعت گردشگری ایران را هم اکنون بین 7.5 تا 8 میلیارد دلار برآورد می‌کند. سطح درآمدهای گردشگری ایران هم اکنون معادل یک سوم درآمدهای نفتی این کشوراست و با توجه به روند رشد سالانه گردشگری در ایران، در آمدهای ایران از این بخش مهم اقتصادی می تواند به سرعت افزایش یابد.

به گزارش رادیو فرانسه، هرچند سال های سیاه در صنعت گردشگری ایران با انتخاب حسن روحانی و کنار رفتن دولت محمود احمدی نژاد سپری شده، اما صنعت گردشگری ایران هنوز راه بسیار درازی در پیش دارد تا بتواند به جایگاه واقعی خود در صنعت گردشگری دست یابد.

با وجودی که ایران از نظر وجود جاذبه‌های بالقوه توریستی و گردشگری جزو 10 کشور برتر جهان است، اما این کشور از نظر توریست پذیری در میان 150 کشور عضو سازمان جهانی توریسم WTO در مقام هفتاد و پنجم قرار دارد. در واقع، تنوع اقلیمی، فرهنگ و تاریخ کهن، وجود آثار باستانی فراوان و جاذبه‌های طبیعی و دیدنی نادر ایران در زمینه های گردشگر ایران را در زمره کشورهای برتر جهان قرار می دهد، اما به دلیل مدیریت نادرست، صنعت گردشگری کشور طی بیش از سه دهه، نه تنها پیشرفت محسوسی نداشته و راکد بوده است، بلکه در مواردی نسبت به گذشته عقب گرد کرده است.

بر اساس این گزارش با وجود رشد صنعت توریسم و گردشگری طی 2 سال اخیر در ایران، شمار گردشگران خارجی در این کشور، هنوز کمتر از 0،4 در صد شمار گردشگران در جهان است. همچنین در آمد ایران از توریسم و گردشگری از 0،5 درصد کل درآمد جهانی توریسم و گردشگری تجاوز نمی‌کند.

سیامک رحمانی پور مدیر آژانس توریستی «ورد اکسپرس» در پاریس می‌گوید بیش از سه دهه در ایران به موضوع توریسم و گردشگری بی توجهی کامل شده است. این بی توجهی ناشی از نگرش‌های موجود به این موضوع و در همان حال، تحریم‌های غرب و روی گردانی گردشگران غربی از ایران بوده است. او به رویکرد مثبت دو سال اخیر دولت حسن روحانی به موضوع صنعت توریسم و گردشگری اشاره می کند و می‌گوید متاسفانه به لحاظ بی توجهی های گذشته، ایران در حال حاضر به دلیل کمبود زیر ساخت های توریستی، نمی تواند پاسخ مناسبی به تقاضای فزاینده توریسم و گردشگری بدهد.

برای جبران این عقب افتادگی و با توجه به جاذبه های بالقوه توریستی این کشور، دولت ایران برنامه وسیعی در جهت گسترش گردشگری و جایگزین کردن بخشی از درآمدهای نفتی این کشور با درآمدهای حاصل از گردشگری دارد.

هدف ایران رسیدن به محدوده 20 میلیون گردشگر خارجی در افق سال 2025 میلادی است. با افزایش تعداد گردشگران، ایران در نظر دارد تا منابع ارزی خود از راه گردشگری را به 5 برابر درآمد کنونی و به بیش از 35 میلیارد دلار درسال افزایش دهد.

ایران در نظر دارد تا با تنوع دادن و توسعه کمی و کیفی اقتصادش، از جمله گسترش صنعت گردشگری، وابستگی شدید کنونی به درآمدهای نفتی را در آینده کاهش دهد.

سیامک رحمانی پور می‌گوید در صورتیکه موانع پیش رو، از جمله مشکل های بانکی، کارت های اعتباری حل شود، سرمایه گذاری در این بخش رونق می گیرد و ایران می تواند پذیرای بیش از 20 میلیون گردشگر خارجی در سال باشد.

در سال 2015 میلادی درآمد حاصل از توریسم و گردشگری در جهان بالغ بر 1500 میلیارد دلار بوده است. این بخش در حدود 10 درصد کل تولید ناخالص ملی کشور های جهان را تأمین می کند.این بخش مهم اقتصادی با متوسط رشد سالانه 4 تا 5 در صدی، تأمین کننده رشد اقتصادی در جهان وتداوم دهنده این رشد است.بخش توریسم و گردشگری یکی از بخش های مهم اشتغال زا در اقتصاد جهان محسوب میشود. بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی توریست، یک نفر از هر 11 نفر که هم اکنون در جهان به کار اشتغال دارند، در این بخش مشغول به کار هستند.این بخش بیش از 30 درصد کل صادرات خدمات در سطح جهان را به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش رادیو فرانسه، بخش توریسم و گردشگری، یک بخش اقتصادی مادر و بسیار مولد در اقتصاد هر کشوری محسوب می شود. توسعه این بخش، به توسعه بخش حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و دریایی کمک قابل توجهی می‌کند. توسعه توریسم و گردشگری افزایش هتل ها را ایجاب می کند که این موضوع به سهم خود باعث توسعه بخش ساختمان و مسکن در کشور میگردد. افزایش تعداد رستوران ها و فروشگاه های عرضه کننده مواد غذایی و صنایع دستی از نتایج گسترش بخش توریسم و گردشگری می باشد. در این شرایط، تولید کنندگان محصولات کشاورزی و دامی و صنایع دستی نیز رشد خواهند کرد.

خلاصه کلام اینکه، این بخش یکی از مهم ترین بخش های کلیدی اقتصاد است. توسعه آن شدیداً اشتغال زا بوده و موجب تحرک در بسیاری دیگر از بخش های اقتصادی میشود. توسعه بخش توریسم و گردشگری در ایران می تواند محرک بسیار نیرومندی برای توسعه و خروج اقتصاد این کشور از رکود کنونی باشد.

اما نباید فراموش کرد که موانع عمده ای هنوز بر سر راه توسعه بهینه صنعت توریسم و گردشگری در ایران وجود دارد. به رغم برخی پیشرفت های انجام گرفته، از جمله صدور ویزای توریستی سه ماهه برای گردشگران خارجی به محض ورود به ایران و بازگشت تدریجی ایرلاین های خارجی به ایران، هنوز موانع عمده ای بر سر راه توسعه توریسم و گردشگری در ایران وجود دارد.

بسیاری از این موانع داخلی هستند، مانند کمبود هتل‌های توریستی متناسب با استاندارهای جهانی و ایجاد ساختار مدیریتی کارآمد که بتواند توسعه این بخش را هماهنگ کند. موانع دیگری نیز موجود دارند که خارجی هستند. از جمله این موانع می‌توان به مشکلات تعامل بانک های خارجی با ایران و مشکل استفاده کارت‌های اعتباری بین المللی توسط تروریست های خارجی در ایران اشاره کرد