چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سازمان جاسوسی آمریکا از احتمال تجزیه سوریه و عراق خبر داد

سازمان جاسوسی آمریکا از احتمال تجزیه سوریه و عراق خبر داد

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مدعی است احتمال تجزیه سوریه و عراق وجود دارد؛ چرا که در این دو کشور بحران‌های سیاسی و اجتماعی و نیز اختلافات مذهبی فزاینده‌ای را شاهد هستیم.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «آناتولی»، «جان برنان» رئیس سیا، روز شنبه در مصاحبه با موسسه پژوهشی «سی.تی.سی سنتینیال» واقع در در شهر نیویورک آمریکا گفت: سوریه و عراق شاهد خونریزی‌ها زیاد، خرابی‌های گسترده و اختلافات مذهبی است؛ از این‌رو برخی احتمالات حاکی از امکان تجزیه این دو کشور است.

این مسئول آمریکایی گفت: نمی‌دانم آیا امکان ترمیم شکاف موجود و بازگرداندن وحدت در سوریه و عراق وجود دارد یا خیر. از سوی دیگر، نمی‌توان با قطعیت درباره امکان تشکیل دولت مرکزی و مناطق خودمختار سخن گفت.

برنان مدعی شد: آمریکا خواهان تشکیل دولت‌های مرکزی مستبد در سوریه و عراق نیست. مشکلاتی، که این منطقه شاهد آنهاست به دلیل همین دولت‌هاست. از سوی دیگر، تاسیس دموکراسی به سبک غربی در عراق بسیار دشوار است.

رئیس سیا، روز پنجشنبه نیز در نشستی، که در واشنگتن برای بررسی مسائل امنیت ملی تشکیل شده بود، گفته بود: حضور داعش در منطقه خاورمیانه بسیار طولانی خواهد بود با این حال، خطر بازگشت جنگجویان این گروه تروریستی به کشورهای‌شان همچنان وجود دارد.

وی در ارزیابی‌های خود درباره اوضاع کنونی عراق و سوریه نیز گفت: بحران سوریه پیچیده‌ترین مشکلی است که وی در دوران ریاست خود بر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با آن مواجه می‌شود. «حتی اگر موفق به شکست دادن داعش در میدان نبرد شویم ولی مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مذهبی رو به افزایش است».

انتهای پیام/