شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در محاکمه مرتضوی، قاضی معزول سرانجام پس از هفت سال، ابراز شرمندگی کرد

در محاکمه مرتضوی، قاضی معزول سرانجام پس از هفت سال، ابراز شرمندگی کرد

در پایان پنجمین جلسه محاکمه مرتضوی بابت اتهامات وارد شده به وی در چند پرونده، قاضی معزول سرانجام پس از هفت سال، ابراز شرمندگی کرد و از شهدای بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک و خانواده هایشان پوزش خواست.
به گزارش «تابناک»، متن دفاعیات مکتوب سعید مرتضوی که در پایان رسیدگی به اتهام معاونت در قتل در پرونده شکایت خانواده مرحوم محسن روح الامینی تقدیم دادگاه نمود، بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«ان تنصر الله ینصرکم و یثبت اقدامکم»
ریاست محترم و هیات مکرم قضات شعبه 22 دادگاه تجدید نظر استان تهران
با صلوات بر محمد و آل طاهرینش(ص) و با درود و سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) و امام راحل(ره) و رهبر انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر.
با سلام و احترام به استحضار می‌رساند تقارن سومین جلسه دادگاه در این پرونده و نوبت دفاعیات اینجانب با نهم ذی الحجه، روز عرفه را به فال نیک می گیرم. زیرا در این تقارن ایام و مناسبت های دینی و الهی رمز و رازهایی است که آن را اتفاقی و بی حکمت و بی حاصل ندانسته و به برکت و فضل این ایام در گشایش قفل های بسته و مشکلات، بیش از پیش امیدوارم. عرفه روزی است به زیبایی شب قدر و دریایی است به وسعت بخشش الهی. روز عرفه روزی است که درهای آسمان برای تضرع های عاشقانه بندگان گشوده می شود. روزی که عارفان حق از خیمه وجود خویش بیرون می آیند و با آتش شوق و اشتیاق به دعاو نیاییش متوسل می شوند. در این روز عزیز که سجاده ای به وسعتت هستی گسترده است، دستهای خود را به سوی آن بی نیاز بالا برده و دعا می نماییم که خدایا غروب این روز را با غروب گناهان و تقصیرات ما یکی گردان.
اینجانب به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران در زمان فتنه بزرگ سال 1388 مطالبی را به عنوان دفاع در پرونده منعکس نموده ام ولاکن در این جلسه که نوبت دفاع نهایی است، با عنایت به اینکه انتظار به حق رهبر معظم و عزیزتر از جانمان این بود که مهار اغتشاش و خنثی نمودن فتنه حتی در آن شرایط اضطراری بدون ایراد خسارت و هر گونه لطمه ای به شهروندان عزیز انجام شود، مطالب ذیل را در تکمیل دفاعیات به عمل آمده به استحضار می رسانم.
1- برخورد بسیار شایسته از طرف خانواده های آسیب دیده قابل تقدیر و سپاس است. لذا در همین رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به خاطر این متانت و بردباری و پیگیری از درون نظام و دست رد زدن به مداخله بیگانگان، آنان را مورد تفقد قرار دادند. بنابراین مجددا مراتب ادب و احترام و تجلیل خود را از مقام شامخ این خانواده های بزرگوار اعلام می نمایم.
2- در رابطه با واقعه خونبار تیرماه 88 که متعاقب فتنه بزرگ و توطئه پس از انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست رهبری معظم انقلاب به خاطر عمق فاجعه از آن به جنایت تعبیر فرمودند به عنوان دادستان وقت تهران عمیقا ابراز تاسف و اعتذار می نمایم و از مقام شهیدان مظلوم این حادثه جوادی فر، روح الامینی و کامرانی طلب پوزش نموده و علو درجات آنها را زا خداوند بزرگ مسالت می نمایم.

3- در این وقایع خونبار، امام شهیدان روحشان آزرده و قلب رهبر معظمانقلاب و ملت شهید پرور ایران عموما و خانواده های داغدار خصوصا مکدر و جریحه دار گردید که به راحتی قابل التیام نمی باشد. ضمن اینکه با چارچوبهای عدالت محور نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان های امام(ره) و شهیدان و منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی سازگاری ندارد. لذا اینجانب به سهم خود از محضر مقدس امام زمان(عج) که صاحب اصلی انقلاب اسلامی می باشند. روحبلند و ملکوتی امام راحل و شهیدان، رهبری عظیم الشان انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و خانواده های این عزیزان صمیمانه پوزش طلبیده و ابراز تاسف و تاثر و اعتذار دارم و امیدوارم این اعتذار و دلجویی بتواند مرهمی بر زخم و التیامی بر این داغ باشد.

4- اینجانب به عنوان دادستان وقت تهران در پیشگاه خداوند و وجدان خود از وقوع این حادثه هولناک اگرچه خداوند باری تعالی عالم است در شکل گیری آن هیچ عمدی نبوده، ابراز شرمندگی می نمایم.

5- امیدوارم تلخی این حادثه و هزینه های عظیم این خسارت معنوی همچنان در حافظه مسئولین مربوطه باقی مانده و من بعد شاهد تکرار این گونه وقایع تلخ در کشور عزیزمان ایران اسلامی نباشیم.

و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین
سعید مرتضوی