یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آمارهای متفاوت دولت در ارتباط با کارتن خوابهای شهر تهران، ۱۶ هزار نفر یا ۲۵ هزار نفر کارتن خواب؟!

آمارهای متفاوت دولت در ارتباط با کارتن خوابهای شهر تهران، ۱۶ هزار نفر یا ۲۵ هزار نفر کارتن خواب؟!

مسئول طرح «تهران شهر بدون گرسنه» در حالی گفت: آمارها نشان می‌دهد ۱۴ تا ۱۶ هزار نفر در پاتوق‌های استان تهران، کارتن‌خواب هستند، که  چندی پیش عادل مزاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه اقدام فرهنگی برای فردی که گرسنه است و نمی‌تواند؛ معاش خانواده‌اش را تامین کند، معنا ندارد، خبر از وجود بیش از ۲۵ هزار کارتن‌ خواب در تهران داد که بیش از ۳ هزارتن از آنها زن میباشند.

 به گزارش  فارس، حسین شیخ در نشست خبری جمعیت طلوع دوباره، گفت: در مؤسسه طلوع 7 گروه جذب داریم که 5 گروه در تهران و 2 گروه در کرج و بومهن است که سه‌شنبه‌ شب‌های هر هفته به 16 پاتوق سرکشی می‌کنیم و یک وعده غذا به کارتن‌ خواب‌ها می‌دهیم.

وی ادامه داد: پاتوق کارتن‌خواب‌ها یا موقت و ساعتی است یا دائمی مثلاً در دره فرحزاد 7 پاتوق که از سالها پیش با اسامی مختلف مشخص شده، وجود دارد که 3 پاتوق آن ثابت است و به صورت بیغوله‌نشینی و خرابه محل زندگی دائمی افراد است.

شیخ گفت: همه پاتوق‌های تهران را برای توزیع غذا سرکشی نمی‌کنیم بلکه از نظر امنیتی بعضی از پاتوق‌ها مناسب نیستند از طرفی کارتن‌خواب‌ها پراکنده هستند و فقط 40 درصد آنها به صورت متمرکز در پاتوق‌ها یافت می‌شوند.

مسئول طرح «تهران شهر بدون گرسنه» گفت: ‌آمارها نشان می‌دهد 14 تا 16 هزار نفر در پاتوق‌های استان تهران، کارتن‌خواب هستند، در تهران 13 پاتوق از 6 منطقه تهران را سرکشی می‌کنیم و باقیمانده پاتوق‌ها به صورت گذری یا پراکنده هستند.

چندی پیش عادل مزاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه اقدام فرهنگی برای فردی که گرسنه است و نمی‌تواند؛ معاش خانواده‌اش را تامین کند، معنا ندارد، خبر از وجود بیش از ۲۵ هزار کارتن‌ خواب در تهران داد که بیش از ۳ هزارتن از آنها زن میباشند.

رییس کمسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه کلانشهرهای کشور گفت: اقدام فرهنگی برای فردی که گرسنه است و نمی‌تواند؛ معاش خانواده‌اش را تامین کند، معنا ندارد.

عادل مزاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ درخصوص تاثیر توجه به امور فرهنگی بر وضعیت شهرها با اشاره به نظر شهردار تهران مبنی براینکه  شهرداری باید از سازمانی صرفا خدماتی به نهادی اجتماعی تبدیل شود، گفت: امروزه حداقل در کلان‌شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها مردم از شهرداری‌ها توقع آسفالت و جمع‌آوری زباله و ایجاد فضای سبز ندارند بلکه انتظار کار فرهنگی از این نهاد را دارند؛ یعنی از شهرداری؛ کتابخانه، سرای محله، خانه سلامت و… می‌خواهند.

وی با بیان اینکه امروز شهرداری تبدیل به یکی از محورهای اصلی فعالیت‌های فرهنگی در کلان‌شهرها شده است، ادامه داد: به نظر من امروز شهرداری به نوعی جای وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، کانون پرورش فکری و… را گرفته است، زیرا اولا کلید شهر دست شهرداری است و فضاهای زیادی دارد و هم اینکه بودجه فرهنگی شهرداری از سایر نهادهابیشتر است. همچنین رویکردی فرهنگی که درچند سال اخیر حادث شده است، در این موضوع بی‌تاثیر نبوده است.

رییس کمسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه کلانشهرهای کشور با تاکید بر اهمیت تبدیل شهرداری به نهادی فرهنگی و اجتماعی برای حل مشکلات موجود اظهار کرد: در شهر روزی سه بار زباله جمع می‌کنیم، به عبارتی تهران روزی 8 هزار تن زباله یعنی 8 میلیون کیلو زباله تولید می‌کند که جمع‌آوری و تفکیک آن هزینه سنگینی به کشور تحمیل می‌کند.

وی با تاکید براینکه ما مردمی اصراف‌گر هستیم که دلیل این امر وجود فرهنگ ضعیف است و لزوم فرهنگ‌سازی در همین جا مشخص می‌شود، بیان کرد:  باید در حوزه فرهنگی آموزش شهروندی را مدنظر قرار دهیم؛ همانطور که به بچه‌ها توسط همیار پلیس آموزش می‌دهیم که در ماشین‌ کمربند ایمنی ببندند و موفق هم بوده‌ایم در بحث تولید زباله، فرهنگ رانندگی، فرهنگ نظافت و … نیز باید اقدام کرد.

مزاری با یادآوری اینکه سال گذشته در تهران 90 هزار مراجعه به پزشکی قانونی برای طول درمان وجود داشت که به واسطه نزاع‌های خیابانی بود، افزود: این رقم نشانگر آن است که به شدت دچار آسیب‌شده‌ایم. هر قدر که در حوزه فرهنگی واجتماعی فعالیت کنیم؛ باز هم جای کار دارد. اعتقاد داریم این کارها باید در عمل انجام شود و با شعار نمی‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شکم گرسنه ایمان ندارد، تصریح کرد: بیکاری؛ اعتیاد، نزاع، افسردگی و طلاق را به دنبال دارد. اقدام فرهنگی برای فردی که گرسنه است و نمی‌تواند معاش خانواده‌اش را تامین کند؛ معنا ندارد، لذا در اصل باید مشکلات اقتصادی حل شود. مشکل اساسی جامعه ما اقتصادی است.

رییس کمسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه کلانشهرهای کشور با تاکید براینکه با کار فرهنگی مشکل آسیب‌ها حل نمی‌شود، گفت: از طرفی صداوسیما برنامه خوب نمی‌سازد و شاهد سریال‌های پرمحتوا نیستیم.

وی با اشاره به وجود بیش از 25 هزار کارتن‌خواب در تهران گفت: از این تعداد بیش از 3 هزارتن زن هستند که این آمار واقعا نگران‌کننده است.