شاهزاده محمد بن نایف دوشنبه ۵ سپتامبر در پایان رژه نیروهای امنیت خلیج شرکت کننده در اجرای طرح عمومی موسوم حج امسال (۱۴۳۷ قمری)، در کنفرانسی خبری گفت: «پادشاهی عربی سعودی با تمام توان و امکانات خود، در این موسم عظیم فعالیت کرده و همچون هر ساله، برای تامین امنیت و سلامت حجاج، تلاش می‌کند.. از همین رو تمام اوضاع امنیتی را مد نظر قرار داده و بر پایه طرح‌های امنیتی، پیش‌گیرانه و سازماندهی بخشی که از پیش تهیه شده، عمل می‌کند».

در پاسخ به سوالی درباره آن‌چه که برخی از رسانه‌های ایرانی مطرح می‌کنند و پادشاهی عربی سعودی را متهم به جلوگیری از مشارکت حجاج ایرانی در حج امسال می‌کنند، شاهزاده محمد بن نایف گفت: «آن‌چه رسانه‌ها و برخی از مسئولان ایرانی می‌گویند، هیچ اعتبار و موضوعیتی ندارد، آن‌ها پیش از هر کس دیگر می‌دانند که پادشاهی عربی سعودی، همه تسهیلات لازم را برای حجاج ایرانی همچون دیگر حجاج بیت‌الله الحرام، فراهم می‌کند. اما امسال، بعثه حج ایران، خواسته‌هایی بر خلاف مقاصد و اهداف حج و آن‌چه که دیگر بعثه‌ها به آن پایبندند، ارائه کرده، خواسته‌هایی که امنیت حج و حجاج از جمله ایرانی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد و با قداست مکان و زمان، در تضاد است».

او خاطرنشان کرد که پادشاهی عربی سعودی، تحت هیچ شرایطی اجازه روی دادن آن‌چه که با شعائر حج در تضاد باشد و بر زندگی و سلامت حجاج تاثیر بگذارد را نمی‌دهد، چه از سوی ایران باشد چه از سوی دیگران.

شاهزاده محمد بن نایف تاکید کرد: «این مسئولان ایرانی هستند که تمایلی به حضور حجاج ایرانی در حج امسال ندارند، به دلایلی که به خودشان مربوط است و در چارچوب تلاششان برای سیاسی کردن حج و تبدیل آن به شعارهایی بر خلاف آموزه‌های اسلام صورت می‌گیرد که امنیت حج و حجاج را مختل می‌کند. ما چنین چیزی را نمی‌پذیریم، راضی به روی دادن آن نیستیم و با تمام جدیت و توان در برابر کسی که قصد اخلال در امنیت حج دارد، می‌ایستیم».