یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عبدالعزیز آل الشیخ، مفتی عربستان سعودی تمام ایرانیان را تکفیر کرد.

عبدالعزیز آل الشیخ، مفتی عربستان سعودی تمام ایرانیان را تکفیر کرد.

 مفتی عربستان در واکنش به پیام رهبر ی ، به کنگره جهانی حج، ارکان نظام ایران را  یکسره “دشمنان اسلام، عقاید اسلامی و نوادگان آتش پرستان” نامید.
مفتی وهابی عربستان افزود: «باید بدانیم که این ها (خطاب به حاکمان درایران)، مسلمان نیستند بلکه نوادگان آتش پرستان اند و با مسلمانان، به ویژه اهل سنت و جماعت، دشمنی دیرینه دارند. همه کسانی که تلاش می کنند در زمینه ارائه خدمات از سوی عربستان به حجاج و زائران حرمین شریفین سنگ اندازی کنند به اهدافشان نخواهند رسید؛ زیرا همه مسلمانان به اقدامات دولت عربستان در زمینه ساخت و ساز و توسعه اطمینان کامل دارند».
سایتهای داخلی وابسته به وزارت اطلاعات در واکنش به این اظهارات مانند سایت موسوم به  مشرق نیوز مدعی شدندکه” سخنان مفتی وهابیت در انتساب هم کیشان وهابی خود به اسلام و اهل سنت در حالی مطرح می شود که در کنفرانس علمای جهان اسلام در چچن که 25 تا 27 آگوست گذشته با نظارت شیخ الازهر و حضور دویست تن از علمای بزرگ اهل سنت برگزار شد، وهابیت خارج از دایره اهل سنت و جماعت و به عنوان یک گروهی معرفی شد که اقدام به تکفیر اکثریت اهل سنت یعنی اشعری ها و صوفیه می نماید.
 ادعاهای آل شیخ دربارۀ خدمت آل سعود به حجاج در حالی مطرح می شود که براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت حج عربستان سعودی، در مراسم حج سال گذشته بیش از 7400 حاجی از کشورهای مختلف از جمله 464 حاجی ایرانی، بر اثر سوء مدیریت این مراسم از سوی دولت ریاض، جان خود را از دست دادند.
از سوی دیگر، باید اشاره شود که اکثر فقها، مفسران و محدثان اهل سنت، ایرانی بوده اند و در صورتی که اتهام مفتی عربستان مبنی بر مجوسی بودن صحت داشته باشه باشد قطعا با مکتب اهل بیت (علیهم السلام) و شیعیانشان ارتباطی ندارد؛ زیرا ائمه اهل بیت (علیهم السلام)، قریشی، هاشمی و از سلاله پاک رسول خدا (ص) هستند.
یادآور می شود مقام معظم رهبری در پیامشان به حجاج بیت الله الحرام، عربستان سعودی را مسئول فاجعه منی در مراسم حج سال گذشته دانسته و فرموده بودند که «حکّام سعودی که امسال صدّ عن سبیل‌اللّه و المسجد الحرام کرده  و راه حجّاج غیور و مؤمن ایرانی به خانه‌ِی محبوب را بسته‌اند، گمراهانی روسیاهند که بقای خود بر اریکه‌ی قدرت ظالمانه را در دفاع از مستکبران جهانی و هم‌پیمانی با صهیونیسم و آمریکا و تلاش برای برآوردن خواسته‌ی آنان میدانند و در این راه از هیچ خیانتی روی‌گردان نیستند».
 ایشان تأکید کرده بودند: «اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش  منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاقِ‌نظر دارند؛ و گمانِ عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌نظران مطرح شد.
تعلّل و کوتاهی در نجات مجروحان نیمه‌جانی که جان شیفته و دل مشتاق آنان در عید قربان با زبان ذاکر و ترنّم آیات الهی همراه بود، نیز قطعی و مسلّم است. مردان قسیّ‌القلب و جنایت‌کار سعودی آنان را با جان‌باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ی آنان، آنها را به شهادت رساندند».
 رهبر معظم انقلاب در ادامه خاطر نشان کرده بودند: «حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌سریِ بیشتر آشکار ساختند».
منبع: العالم