دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » باز هم روسیه با نتایج تحقیقات سازمان ملل پیرامون حملات شیمیایی در سوریه و اعمال تحریم علیه دمشق مخالفت کرد.

باز هم روسیه با نتایج تحقیقات سازمان ملل پیرامون حملات شیمیایی در سوریه و اعمال تحریم علیه دمشق مخالفت کرد.

به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، «ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد که مسکو حاضر به پذیرش گزارش سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمایی پیرامون حملات شیمیایی در سوریه نیست و سوالات جدی در این خصوص دارد.
چورکین پس از نشست غیرعلنی روز سه شنبه شورای امنیت که به منظور بررسی نتایج این تحقیق برگزار شده بود در پاسخ به سوالی که آیا اطلاعات این گزارش برای اعمال تدابیر تنبیهی علیه دمشق کافی است یا نه گفت: صراحتا می گویم نه. ما در حال ارزیابی این گزارش هستیم.در دو مورد طرف سوری مسئول حملات شیمیایی معرفی شده است اما ما در این خصوص سوالات جدی داریم.
گفتنی است که کمیته تحقیق مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی هفته گذشته با ارائه گزارشی از ۹ مورد بکارگیری سلاح های شیمایی در سوریه خبر داد. این گزارش با اعلام اینکه گروه داعش مسئول یکی از این حملات بوده است در عین حال مدعی شد که مسئولیت دو مورد متوجه دمشق است.
در پی انتشار این گزارش آمریکا، فرانسه و انگلستان تصویب تحریم علیه دولت سوریه را خواستار شدند.

در همین حال «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل نیز ضمن رد نتایج تحقیقات سازمان ملل مبنی بر استفاده کشورش از تسلیحات شیمیایی اعلام کرد که هیچ مدرک واقعی و عینی در تایید این نتایج وجود دارد.