جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سفر سگولن رویال -همسرسابق فرانسوا اولاند و وزیر محیط زیست فعلی فرانسه – به ایران برای گردشگری در اصفهان و بازدید هوایی از دریاچه ارومیه!

سفر سگولن رویال -همسرسابق فرانسوا اولاند و وزیر محیط زیست فعلی فرانسه – به ایران برای گردشگری در اصفهان و بازدید هوایی از دریاچه ارومیه!

وزیر محیط زیست فرانسه امشب قرار است به ایران بیاید و مذاکراتی که معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست داشته باشد.

به گزارش انتخاب؛ سگولن رویال زنی است که در سال 2007 اگر اندکی اقبال داشت تبدیل به اولین زنی می شد که رئیس جمهور فرانسه شده است، او در آن سال در دور دوم انتخابات با 46 درصد آرا از حریف خود نیکولاس سارکوزی شکست خورد و نتوانست به عنوان اولین زنی که نامزد یک حزب بزرگ بود اولین رئیس جمهور زن هم فرانسه شود.
هم اکنون در دوره ریاست جمهوری فرانسیس اولاند که با سگولن رویال حزب مشترکی دارند (حزب سوسیالیست ) او وزیر محیط زیست فرانسه  شده و قرار است امشب به ایران بیاید، اما سگولن رویال چه کسی است؟ چه مقام سیاسی دارد؟ و به چه دلیلی می خواهد به ایران سفر کند؟زندگی شخصی
سگولن رویال در سال 1953 در سنگال به دنیا آمده است و هم اکنون 62 سال سن دارند، او پس از چندین سال تحصیل در سنگال به پیشنهاد خواهرش برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در انستیتو مطالعات سیاسی پاریس بورس شد.
پس از آن  او با فرانسیس اولاند رئیس جمهور کنونی فرانسه آشنا شدند و در سال 1978 با هم دیگر ازدواج کردند. این دو نفر که 4 فرزند هم دارند در سال 2007 از یک دیگر جدا شدند، تحصیلات رویال در سال 1980 تمام شد و به سرعت وارد دنیا سیاست شد.سگولن رویال در دنیای سیاست
رویال از سال های 1992 تا 1993 وزیر محیط زیست، از 1997 تا 2000 وزیر آموزش و پرورش، از 2000 تا 2001 وزیر کودکان و خانواده و از 2001 تا 2002 وزیر کودکان، خانواده و معلولان در فرانسه بود.اما ورود اصلی او به سیاست در سال 2007 انجام شد، رویال کاندیدای حزب سوسیالیست برای شرکت در انتخابات فرانسه شد او برای این کار با 69 درصد آرا در حزب سوسیالست پیروز و وارد رقابت انتخاباتی با نیکولا سارکوزی شد.

اما در دور دوم این انتخابات سگولن رویال با 46 درصد آرا از سارکوزی شکست خورد، شکستی که او را به شکلی تا سال 2014 از دنیا سیاست دور کرد.

در آن سال او وزیر محیط زیست، توسعه پایدار و انرژی فرانسه انتخاب شد و هم اکنون هم این سمت خود را دارد.

تغییر اقلیم وظیفه ای بزرگ برای سگولن رویال

چند ماه پیش بود که پس از چند دور مذاکره و شکست خوردن، سران جهان در پاریس به توافقی در رابطه با تغییر اقلیمی رسیدند که در آن هر کشور متعهد شد میزانی از تولید گاز های گلخانه ای خود را  کاهش دهد، مسئولیت جمع آوری این سران کشورهای مختلف در کنار هم برای رسیدن به چنین توافقی بر عهده لوران فابیوس، وزیر امور خارجه پیشین فرانسه بود.

حال وزیر محیط زیست، توسعه پایدار و انرژی فرانسه به عنوان رئیس گفتگوهای اقلیمی سازمان ملل وظیفه دارد باری دیگر در نوامبر امسال سران جهان را برای حل مسئله تغییر اقلیم در مراکش جمع کند.

اهداف سفر او به ایران

مجید شفیع پور در رابطه با این سفر گفت: وزیر محیط زیست فرانسه در رأس هیاتی تخصصی و تجاری شنبه شب وارد تهران می‌شود. این سفر از این منظر پراهمیت ارزیابی می‌شود که وزیر محیط زیست فرانسه علاوه بر تلاش برای پذیرش توافقنامه پاریس در مقیاس مجالس کشورها، در زمینه عملیاتی شدن سند یادداشت‌های زیست محیطی دو جانبه بین ایران و فرانسه که در زمستان سال گذشته و طی سفر رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به این کشور امضا و مبادله شد، گفت‌وگوهایی خواهند داشت.

یکی دیگر از برنامه های رویال بازدید از دریاچه ارومیه است، شفیع پور در این رابطه گفت: وزیر محیط زیست فرانسه در ادامه سفرش، سفر کوتاهی به ارومیه خواهد داشت که علاوه بر ارائه مباحث و اقدامات صورت گرفته برای نجات دریاچه ارومیه، بازدیدی هوایی از این محدوده خواهد داشت. انتظار می‌رود سفر به ارومیه زمینه تبادل تجربیات  بخش‌های گوناگون تخصصی، علمی و اقتصادی شرکت‌های فرانسه را در عرصه مدیریت منابع آب و مشارکت با متولیان امر در مقیاس ملی و استانی را فراهم کند.