پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » دانش و تکنولوژی » این افراد که با لباس فضائی در هاوایی دیده شده اند، مسافران آسمانی نیستند، خود را برای سفر به مریخ مهیا مینمایند.

این افراد که با لباس فضائی در هاوایی دیده شده اند، مسافران آسمانی نیستند، خود را برای سفر به مریخ مهیا مینمایند.

اعضای این تیم شش نفره که شرایط زندگی را در مریخ در درون یک خانه گنبدی شکل تمرین میکردند ناچار بودند به مدت یک سال هربار که از گنبد خودخارج میشوند، لباس کامل فضانوردی به تن کنند.

عابرانی که از کنار یک آتشفشان خاموش در هاوایی عبور میکردند با مشاهده این فضانوردها از خود میپرسیدند آیا اینها مسافران فضایی هستند که به زمین آمده اند؟ اما در پایان دوره یک ساله انزوای گروه شش نفره در آزمایشگاه مخصوص شبیه سازی سفر به مریخ، اکنون راز مخفی این ماجرا معلوم میشود.

یک تیم شش نفره از محققان به یک سال زندگی در انزوا برای شبیه سازی سکونت در مریخ که بخشی از برنامه ناساست پایان دادند.

به گزارش بی بی سی فارسی این گروه از روز ۲۹ اوت ۲۰۱۵ در یک اتاق گنبدی – به قطر ۱۱ متر و ارتفاع ۶ متر – بدون هوا و غذای تازه، محروم از حریم خصوصی، زندگی می کردند.

کارشناسان تخمین می زنند که یک ماموریت انسانی به سیاره سرخ می تواند یک تا سال زمان ببرد.

 

این مطالعه با کمک ناسا با مدیریت دانشگاه هاوایی انجام شد و از زمان آزمایش ۵۲۰ روزه روس ها بلندترین تجربه زندگی در انزوا در نوع خود است.

این تیم شامل یک اختربیولوژیست فرانسوی، یک فیزیکدان آلمانی و چهار آمریکایی – یک خلبان، یک معمار، یک خبرنگار و یک خاک‌شناس – بود.

درحالی که سایر مطالعات سفر به مریخ بر مشکلات تکنیکی و علمی سفر تمرکز دارد، تجربه زندگی در انزوا به عنصر انسانی آن و مشکلات ناشی از زندگی در فضای تنگ می پردازد.

آنها در این مدت مجبور بودند با امکانات ناچیز تحقیقاتی بسازند، وقت بیرون رفتن از گنبد لباس فضانوردی بپوشند و برای پرهیز از درگیری شخصی بکوشند.

محل اقامت اعضای این تیم که توسط ناسا استخدام شده بودند در نزدیکی یک آتشفشان غیرفعال در هاوایی بود.

این مردان و زنان هر کدام یک تخت کوچک و یک میز در داخل اتاق های خود داشتند و آذوقه آنها شامل پودر پنیر و کنسرو تن بود.

کیم بینستد محقق اصلی این مطالعه در هاوایی گفت:‌ “محققان چشم‌انتظارند در اقیانوس تنی به آب بزنند، و سبزیجات، میوه و غذاهای تازه که در گنبد موجود نبود بخورند.”