پنجشنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزارت اطلاعات میخواهد حجت الاسلام احمد منتظری را وادار به سکوت کند

وزارت اطلاعات میخواهد حجت الاسلام احمد منتظری را وادار به سکوت کند

وزارت اطلاعات با دستپاچگی عجیبی شیخ احمدمنتظری  را دوباره به وزارت اطلاعات فراخوانده  تا مانع از افشای بیشتر مدارک تاکنون مکتوم مانده و ناگفته  در مورد قتل عام زندانیان سیاسی و جنایت علیه بشریت توسط نظام حاکم بر ایران در دهه شصت خورشیدی بشوند. خط رژیم وادار کردن شیخ احمدمتظری با تهدید و تطمیع و جنگ روانی است. این قضیه درشرایطی اتفاق میفتد که رژیم برای بقای خود بیش از هرزمان دیگر نیاز به گسترده کردن هرچه بیشتر دامنه اعدامهای دستجمعی درزندانهای ایران است.

هم اکنون پس از اعدام دستجمعی بیست و پنج نفر به اتهام واهی و مضحک محاربه، میخواهند دوازده نفررا در کرج به اتهام ثابت نشده و کذب قاچاق مواد مخدر به دار بکشند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از حکومت ایران خواسته است فورا اجرای حکم اعدام ۱۲ زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر را متوقف کند.

کمیسیریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه درگزارشی اعلام کرده است که این زندانی‌ها قرار است بامداد روز شنبه اعدام شوند.

به گزارش رادیوفردا به نقل از  وب سایت سازمان ملل، احمد شهید در این گزارش گفته است، بسیار مایه تاسف است که حکومت ایران همچنان به اعدام افراد به جرایمی که براساس میثاق بین المللی «جرایم جدی» محسوب نمی شوند، ادامه می دهد.

این گزارش می افزاید، یکی از کسانی که قرار است حکم اعدام وی اجرا شود، علیرضا مددپور است که در سال ۱۳۹۰بازداشت شده است.

طبق این گزارش، علیرضا مددپور به عنوان کارگر نظافتچی در خانه‌ای کار می کرده که مورد حمله پلیس قرار می گیرد و میزان ۹۹۰ گرم «شیشه» از آنجا کشف می شود.

گزارش کمیسیریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرده است، علیرضا مددپور حتی قادر به مشاوره و دیدار با وکیلی تسخیری خود نشده و دادگاه وی فقط ۲۰ دقیقه طول کشید.

این گزارش می افزاید، علیرضا مددپور درخواست عفو و تجدیدنظر کرده بود، اما این در خواست رد شد.

احمد شهید همچنین گفته است: واقعا این مایه نگرانی است که دادگاه‌های ایران همچنان حکم اعدام صادر می کنند در حالی که صدور این احکام نه تنها با استاندارهای بین المللی برای برگزاری دادگاه عادلانه که حتی براساس قوانین داخلی که دادرسی عادلانه را تضمین می کنند،مطابقت ندارند.

گزارش کمیسیریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تصریح کرده است: علیرضا مددپور به همراه یازده زندانی دیگر در کرج برای اجرای حکم به انفرادی منتقل شده اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در فروردین ماه سال جاری با انتشار بیانیه‌ای، از ایران خواسته بود تا زمان تصمیم گیری مجلس شوری اسلامی در خصوص قوانین مربوط به مجازات قاچاقچیان مواد مخدر، از اعدام این محکومان خودداری کند.

زید رعد الحسین گفته بود: با توجه به اینکه در ایران این مساله به طور گسترده پذیرفته شده است که اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاثیری بر کاهش جرایم مرتبط با مواد مخدر ندارد، من از ایران می‌خواهم تا یک گام مهم در این زمینه بردارد و به طور موقت اعدام (این محکومان) را متوقف کند.

سازمان ملل می گوید، در سال ۲۰۱۵ در ایران دست کم ۹۶۶ نفر اعدام شدند که این تعداد اعدام در یک سال در دو دهه گذشته در این کشور بی‌سابقه بوده است.