پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیرخارجه آمریکا در عربستان عنوان کرد: موشکهای ایرانی در یمن تهدیدی برای-نه فقط عربستان، بلکه- همه منطقه است!

وزیرخارجه آمریکا در عربستان عنوان کرد: موشکهای ایرانی در یمن تهدیدی برای-نه فقط عربستان، بلکه- همه منطقه است!

جان کری — وزیر امور خارجه آمریکا — در نشست خبری مشترک  با عادل جبیر، همتای عربستانی اش در جده گفت: اوضاع انسانی در یمن وخیم شده است و بیش از دو میلیون یمنی آواره شده اند. عربستان و آمریکا نگرانی های مشترکی درباره وخامت اوضاع انسانی در یمن دارند.

انعکاس نشست خبری مشترک وزیر خارجه عربستان – آمریکا در جده

جان کری وزیرخارجه ایالات متحده آمریکا گفت: خونریزیها در یمن طولانی شده است و باید به این جنگ پایان داد. هشتاد درصد از مردم یمن به دریافت کمک نیاز دارند و این کشور در آستانه قحطی قرار گرفته است.

گفتگوهای ما با مقامات عربستانی درباره بحران یمن سازنده بود.

ما درباره چند مسئله مطرح در خاورمیانه بحث و گفتگو کردیم. تمرکز اصلی در این نشست بر چگونگی توقف جنگ در یمن و دستیابی به راه حلی با مشارکت همه طرف ها در این کشور بود.
بازگشت ثبات به یمن برای کاستن از رنج شهروندان این کشور و مبارزه با گروه های تروریستی مسئله ای حیاتی است و مانع از گسترش نفوذ داعش و القاعده می شود. ما به امنیت عربستان سعودی پایبند هستیم. همه ما توافق نظر داریم که بحران یمن راه حل نظامی ندارد. ما نگران حملات به مرزهای جنوبی عربستان هستیم. ما نگرانی هایی درباره حملات به شهرهای عربستان با موشک های ایرانی داریم. سلاح های ایران در یمن تهدیدی برای همه منطقه و نه فقط عربستان است. عربستان حق دارد از خود در برابر موشک هایی که شبه نظامیان شلیک می کنند، دفاع کند. باید در یمن آتش بس برقرار شود تا صلح در این کشور به دست آید. آمریکا از تلاش سازمان ملل برای از سرگیری مذاکرات میان طرف های یمنی و حل بحران در این کشور حمایت می کند. حوثی ها نظر خود را برای امضای توافقنامه در آخرین لحظه تغییر دادند. توافق کردیم دیدگاه جدیدی را در مذاکرات یمن پیگیری کنیم. کوتاهترین راه برای پایان دادن به رنج ملت یمن، توقف درگیریهاست.
وزیر خارجه آمریکا گفت: درباره تشکیل دولت وفاق ملی در یمن با مشارکت همه طرف ها و تحویل سلاح حوثی ها به طرف ثالث و بی طرف توافق کردیم.
کری افزود: اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن، دور جدیدی از رایزنی ها را بین همه طرف های یمنی آغاز خواهد کرد. به ارائه کمک های مالی و انسانی به یمن و یمنی ها پایبند هستیم. به ملت یمن برای تصویب قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات جدید و رونق بخشیدن به اقتصاد این کشور پایبند هستیم.