شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر دفاع به رئیس مجلس اطمینان داد که اگر اظهاراتش موجب تضعیف نظام شده عمدی در کار نبوده!!

وزیر دفاع به رئیس مجلس اطمینان داد که اگر اظهاراتش موجب تضعیف نظام شده عمدی در کار نبوده!!

نامه وزیر دفاع به لاریجانی: سوءتفاهم شده، اظهارات من به قصدِ “تضعیف‌ِ شأن و جایگاه” مجلس نبود.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران

حسین دهقان وزیردفاع رژیم  روز سه شنبه درنامه‌ای سرگشاده خطاب به علی لاریجانی،رییس‌مجلس ضمن ابراز تاسف از سوء تفاهم ایجاد شده، مدعی شد این که درباره زنده تلویزیونی در پاسخ به پرسش مجری گفته بود “استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاه هوایی همدان ارتباطی به مجلس ندارد”، با غرض ونیت «تضعیف جایگاه» مجلس و نمایندگان بیان نشده است.

به گزارش رادیوفردا به نقل از  رسانه‌های ایران به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، حسین دهقان گفته است:«ضمن ابراز تاسف از سوءتفاهم ایجاد شده تصریح می گردد آنچه من گفتم به هیچ عنوان تضعیف‌شان و جایگاه مجلس و یا نمایندگان نبوده و بلکه منظور این بود که اتخاذ چنین تصمیمی نیاز به تصویب مجلس ندارد.»

عملیات نیروی هوایی روسیه از خاک ایران علیه مواضع مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، نخستین بار روز ۲۶ مرداد از سوی وزارت دفاع روسیه فاش و اعلام شد که بمب‌افکن‌های دورپرواز توپولوف ۲۲ و جنگنده بمب‌افکن‌های سوخوی ۳۴ از پایگاه هوایی نوژه در همدان برای حمله به اهدافی در سوریه استفاده کرده‌اند.

به دنبال انتشار خبر استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه در همدان برای انجام حملات در سوریه شماری از نمایندگان مجلس به این خبر واکنش نشان داده و یک نماینده مجلس در این زمینه در صحن علنی اخطار قانون اساسی داد.

در پی این انتقاد‌ها حسین دهقان گفته بود:«استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه هوایی ایران ارتباطی به مجلس ندارد. اگر کسی از روی ناآگاهی چنین برداشتی کرده که ما پایگاه نظامی ایران را در اختیار روسیه قرار داد‌ه‌ایم و این اقدام‌مان خلاف قانون اساسی بوده، اشتباه برداشت کرده است چرا که ما هیچ پایگاهی در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و اقدامی هم که صورت گرفت، تصمیم نظام و شورای عالی امنیت ملی بوده است.»

در واکنش به این اظهارات علی لاریجانی روز سه شنبه گفت: لازم است به وزیردفاع این تذکر داده شود که نسبت به مجلس درست حرف نزدند. باید ادب حکمرانی را در این مسائل رعایت می‌کردند.

ابه دنبال این انتقاد، روز سه شنبه حسین دهقان در نامه خود به علی لاریجانی گفته است که وی به‌شان و جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی، مواضع و دیدگاه‌های آیت الله خمینی و رهبر کنونی واقف است و در دولت دهم در بالاترین سطح با مجلس ونمایندگان مجلس تعامل و همکاری همه جانبه دارد.

وزیر دفاع از رییس مجلس خواسته است تا مفاد این نامه را به طور مقتضی به اطلاع نمایندگان مجلس برساند.

با این حال موضوع استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همچنان مبهم است.

در حالی که سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که تمام جنگنده‌های روسی فعال در پایگاه هوایی نوژه همدان به پایگاه‌های خود در خاک این کشور بازگشته‌اند، آمریکا نسبت به توقف استفاده جنگنده‌های روسی از پایگاه هوایی همدان ابراز تردید کرده است.

در همین زمینه، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، دوم شهریورماه، ضمن دفاع از اقدام ایران مبنی بر اجازه به روسیه برای پرواز از نوژه ادعا کرد که نیروهای روسیه دیگر در ایران حضور ندارند.