جمعه , ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در این بلبشو، کارد دستگاه های امنیتی دارد دسته خود را میبُرَّد

در این بلبشو، کارد دستگاه های امنیتی دارد دسته خود را میبُرَّد

ضربه جدیدی به تیم حسن روحانی و گروه مذاکره کننده در پروسه اتمی

از فساد مالی و قضیه فیش حقوقهای نجومی، تا جاسوسی برای بیگانگان! فایلهای اتهامات پیاپی برعلیه حسن روحانی برای بی اعتبار کردن او در آستانه انتخابات دورجدید ریاست جمهوری

“حمید رسایی” -نماینده  مجلس شورای اسلامی- در پستی در صفحه مجازی خود در اینستاگرام طی یادداشتی از جاسوسی یک فرد در وزارت خارجه پرده برداشت.

متن یادداشت به شرح ذیل است؛

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پستی در صفحه اینستاگرام خود طی یادداشتی از جاسوسی یک فرد در وزارت خارجه پرده برداشت.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، .
هفته گذشته جعفری دولت آبادی، دادستان تهران خبر از بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی داد که با سرویس جاسوسی انگلیس مرتبط بوده و گفته شد که این فرد بازداشت شده در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است.
این هفته خبر دیگری منتشر شد که فرد دو تابعیتی بازداشت شده، علاوه بر فعالیت های اقتصادی دولتی و خصوصی، “مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده” و “نماینده بانک مرکزی” در این تیم بوده است یعنی همان کسی که قرار بود با مشورت خودش درباره مفاد برجام در لغو تحریمها به تیم مذاکره کننده جهت دهی کند.
یکی از عناوین اتهامی وی، دریافت حقوق از موسسات امریکایی و انگلیسی (ماهانه 7000 پوند معادل 35 میلیون تومان) در ازای تلاش های وی است. علاوه بر همه این مبالغ دریافتی، وی از نگاه سخنگوی دولت، از ذخایر نظام هم بوده است (یعنی حقوق نجومی می گرفته). وزارت خارجه که در برابر توهین ها و تحقیرهای دول غربی، خصوصا آمریکا کِز می کند و ساکت است، درباره این خبر شیر شده و به میدان آمده که همه اینها کذب است و هیچ کس از ستاد اجرایی برجام بازداشت نشده!
سئوال اینجاست؛ بالاخره کدام طرف راست می گوید؟ راه حل راحت است. وزارت خارجه به جای اینکه تکذیب کند، به این فرد که تصویر آن را در ذیل این پست قرار داده ام، تریبون بدهد تا با خبرنگاران مصاحبه کند. وی عضو تیم مذاکره کننده بوده و اطلاعات دقیقی در این باره دارد که این تصویر سلفی را هم به عنوان سند از حاشیه حضور خود در مذاکرات هسته ای منتشر کرده است. توضیحات وی می تواند آبی بر این آتش باشد.
این شخص دری اصفهانی است، فردی غير بانکی با سابقه حسابداري در نهادهای انگليسی و کانادايی! وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه نفت است.
دری، البته سابقه عضویت در جامعه و انجمن حسابداران خبره ایران، عضویت پیوسته در انجمن حسابداران خبره انگلستان و ولز (ICAEW) و عضویت در انجمن حسابداران خبره اُنتاریو در کانادا (CICA) را در رزومه دارد و اکنون مدتی است که عضو هيات مديره بانک سامان است!
رسایی جاسوس هسته ای را معرفی کرد + عکس
وی در دوره تحريمها بانک سامان در حوزه پرداختهای کالاهای اساسی و دارو نقش اساسی پيدا کرد. اين البته به لطف ارتباطات ويژه خارجی هيات مديره بانک سامان است.
 دری اصفهاني دارای پاسپورت کاناداست و در حال حاضر مدير شرکت دارويی UNIVERSAL HEALTH AND PHARMA PRIVATE LIMITED در تورنتو است.
خبرگزاری مهر در گزارش 19 بهمن 1394 نوشت: همچنین  رسول دری اصفهانی از رئیس جمهور نشان درجه سه خدمت دریافت کردند که  براساس دریافت نشان درجه سه دولتی، ۵۰ سکه بهار آزادی به عنوان مزایای مادی این نشان افتخار دریافت کرد.

عبدالرسول دُرّی اصفهانی – که در مردادماه امسال در گفت‌وگویی با روزنامه دنیای اقتصاد، خود را عضو بانکی و مالی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای معرفی کرده و گفته بود به درخواست ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پیوسته است – به عنوان جاسوسی که اسرار تیم مذاکرات هسته ای را دراختیار بیگانگان قرار میداده، و مابه ازای آن حقوق دریافت میکرده، توسط ضابطان قضایی وابسته به نهادهای به اصطلاح”ضدجاسوسی” نظام دستگیر و زندانی شده و زیر استنطاق سخت قرارگرفته است..

عبدالرسول درّی اصفهانی  در این مطاحبه میگوید که از یک سال و نیم قبل از اتمام مذاکرات عضو تیمی در نهاد ریاست‌ جمهوری بوده که به سرپرستی محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی تشکیل شده بود. به گفته دری اصفهانی، او تیم مذاکره‌کننده را در «دور آخر» همراهی کرده‌ است.

از جمله سوابق دری اصفهانی که در گفت‌وگو با روزنامه دنیای اقتصاد به آنها اشاره کرده سابقه فعالیت او در دادگاه لاهه است و حضور موثر او در پرونده‌‌ای در ارتباط با وصول مطالبات ایران از دولت بریتانیا در ارتباط با خرید تانک‌های چیفتن که به گفته او در نهایت منجر به پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند خسارت به ایران شد

یک روز پس از آن که وزارت خارجه ایران «بازداشت یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام به اتهام جاسوسی» را «کاملا بی‌اساس» خواند، وب‌سایت نسیم آن‌لاین جزئیات بیشتری از بازداشت فردی را منتشر کرد که او را «مسئول بانکی تیم مذاکره‌کننده» اتمی معرفی کرد.

روز چهارشنبه، سوم شهریور، وب‌سایت نسیم آن‌لاین به نقل از کانال تلگرامی «بخش مراقبت‌های ویژه خبری» فرد بازداشت شده را شهروندی «دو تابعیتی» معرفی کرد که، به نوشته این کانال تلگرامی، «علاوه بر فعالیت اقتصادی دولتی و خصوصی، مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره‌کننده و نماینده یکی از نهادهای مالی در این تیم است».

یک هفته قبل، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در گفت‌وگویی بدون ذکر جزئیات از بازداشت یک شهروند دوتابعیتی در تهران «به اتهام جاسوسی برای سرویس جاسوسی انگلیس» خبر داده بود.

هنوز مشخص نیست شهروند دو تابعیتی بازداشت شده که دادستان تهران از آن خبر داده همان فردی باشد که از او به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران یاد می‌شود.

در حالی که روز دوشنبه وزارت خارجه ایران در خبری «بازداشت یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام به اتهام جاسوسی» را «کاملا بی‌اساس» توصیف کرد، یاسر جبرائیلی، معاون پژوهشی خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در کانال تلگرامی خود، نام فرد بازداشت شده را افشا کرد و او را عبدالرسول دری اصفهانی، مسئول بانکی تیم مذاکره‌کننده و تبعه انگلیس، معرفی کرد که به نوشته معاون خبرگزاری فارس، «به اتهام جاسوسی در بازداشت است».

در گزارش نسیم آن‌لاین در بیان دلایل بازداشت عبدالرسول دری اصفهانی، یکی از عناوین اتهامی «دریافت حقوق از موسسات آمریکایی و انگلیسی در ازای ارائه اطلاعات مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی» عنوان شده‌ است.

به نوشته این وب‌سایت، آقای دری اصفهانی «تحت عنوان مشاوره و هیئت مدیره برخی بانک‌ها جزء یکی از نجومی‌بگیران دولت» بوده است.

حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس که از نمایندگان عضو گروه پایداری و نزدیک به محمود احمدی‌نژاد به حساب می‌آید و از مخالفان برجام بوده‌ است نیز در صفحه اینستاگرام خود عکسی از دری اصفهانی منتشر کرد.

پیش از این در خردادماه سال ۹۵، وب‌سایت رجانیوز که نزدیک به اصولگرایان تندرو و گروه پایداری‌ است با انتشار گزارشی با عنوان «نقش پرابهام عنصر کانادایی بانک سامان در بقای تحریم‌های بانکی پس از برجام!»، عبدالرسول دری اصفهانی را فردی «غیربانکی، دارای سابقه حسابداری در نهادهای انگلیسی و کانادایی معرفی کرد».

به نوشته رجانیوز، دری اصفهانی عضو هیئت مدیره بانک سامان بوده که همراه با دو عضو دیگر هیئت مدیره این بانک، آقایان ضرابیه و منظوری، «ارتباطات گسترده‌ای با انگلیس دارد.»

اما دری اصفهانی که در حال حاضر عضو غیرموظف هئیت مدیره بیمه آسیا و مشاور ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک‌ مرکزی ایران، است، روز چهارشنبه، سوم شهریورماه، در گفت‌وگو با وب‌سایت «بانک مردم»، اخبار مرتبط با بازداشت خود را «مضحک» خوانده و تاکید کرد:‌ «من که دارم با شما صحبت می‌کنم در بانک مرکزی هستم و بازداشت نشدم.»

این در حالی است که جواد کریمی قدوسی، از اعضای جبهه پایداری و از نمایندگان اصولگرای مجلس، بدون نام آوردن از فرد بازداشتی جزئیاتی از نحوه بازداشت این فرد منتشر کرد و او را همراه تیم محمدجواد ظریف در سفر اخیر به ترکیه معرفی کرد.

به گفته این نماینده اصولگرای عضو جبهه پایداری، آقای دری اصفهانی بدون آن که بتواند از هواپیما خارج شود از ترکیه به ایران بازگردانده شده‌ است.

در واکنش به این روایت، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه این سخنان کریمی قدوسی را «ادعای بی‌پایه و اساس، بی ربط، کذب محض و قولی غلط» توصیف کرد.

به گفته آقای قاسمی، «علل و انگیزه‌های آشکار و نهان اظهار چنین سخنان بی‌اصل و اساسی کاملا واضح و روشن است.» او در این باره بیشتر توضیح نداد.

عبدالرسول دری اصفهانی در مردادماه امسال در گفت‌وگویی با روزنامه دنیای اقتصاد، خود را عضو بانکی و مالی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای معرفی کرده و گفته بود به درخواست ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پیوسته است.

او در این گفت‌وگو تصریح می‌کند که از یک سال و نیم پیش از پایان مذاکرات عضو تیمی در نهاد ریاست‌ جمهوری بوده که به سرپرستی محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی تشکیل شده بود.

به گفته دری اصفهانی، او تیم مذاکره‌کننده را در «دور آخر» همراهی کرده‌ است.

از جمله سوابق دری اصفهانی که در گفت‌وگو با روزنامه دنیای اقتصاد به آنها اشاره کرده سابقه فعالیت او در دادگاه لاهه است و حضور موثر او در پرونده‌‌ای در ارتباط با وصول مطالبات ایران از دولت بریتانیا در ارتباط با خرید تانک‌های چیفتن که به گفته او در نهایت منجر به پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند خسارت به ایران شد