پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر دفاع در گفت‌وگوی ویژه خبری: آمریکا در داخل نفوذی دارد/ بی‌معرفتی روس‌ها در ماجرای پایگاه نوژه

وزیر دفاع در گفت‌وگوی ویژه خبری: آمریکا در داخل نفوذی دارد/ بی‌معرفتی روس‌ها در ماجرای پایگاه نوژه

 سردار دهقان با اشاره به اظهارات مقامات اطلاعاتی آمریکایی‌ که سامانه موشک اس ۳۰۰ در شرق تهران قرار داده شده گفت: این موضوع هیچ ربطی به طرف‌های غربی و آمریکایی ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»۰۱ شهريور ۱۳۹۵ – ۰۹:۳۸ : سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شامگاه یکشنبه شبکه دو سیما،  در پاسخ به این سوال که آمریکایی‌ها میگویند که از طریق منابع اطلاعاتی خوددرداخل کشور آگاه شده اند که “سامانه دفاع هوایی موشک روسی اس 300 ” که اخیراً از روسها تحویل گرفته شده، در شرق تهران  استقرار یافته است، آیا این موضوع را شما تایید می‌کنید؟ اظهار داشت: این موضوع هیچ ربطی به طرف‌های غربی و آمریکایی ندارد!

سردار دهقان با تایید تلویحی این خبر اظهار داشت:” البته تردیدی نیست که آمریکا در داخل کشور “عده‌ای منافق نفوذی” دارد که من نام آنها را «روسپی‌های مزدور» خطاب می‌کنم.”

در ادامه سردار دهقان برای تثبیا اشراف اطلاعاتی ارتش گفت””و این موضوع هیچ‌گونه صحتی ندارد!!”

ضعف نیروی هوایی رژیم ایران یک واقعیت انکار ناشدنی است:

سرداردهقان در ادامه پاسخ  به پرسشهای خبرنگار صدا-سیما گفت:  آمریکایی‌ها هرگز علاقه ندارند توان نظامی کشورمان افزایش یابد، از جانب دیگر ما برای تقویت نیروی هوایی خود نیازمند تامین جنگنده هستیم، لذا نقاط در معرض تنش، هواپیماها را شناسایی و کاستی‌ها را برطرف کرده‌ایم و با روسیه در حال مذاکره برای جنگنده سوخو می‌باشیم. سوخو 30 یکی از جنگنده‌هایی است که ما مناسب می‌دانیم و روس‌ها این جنگنده را دارند و کس دیگری ندارد و ما با آنها در این باره صحبت کرده‌ایم و پاسخ منفی نشنیده‌ایم.با توجه به محدودیت‌هایی که برای آنها (روسیه) می تواند مطرح باشد،  در حال مذاکره هستیم که چگونه می توانیم این عملیات (خرید جنگنده از روسیه) را انجام دهیم. امیدواریم که خیلی طول نکشد که خبرهای خوبی در این باره به ملت عزیز بدهیم.

سردار دهقان همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال خرید جنگنده‌های میگ 31 و میگ 35 نیز گفت: به این جنگنده‌ها نیاز نداریم و عمدتا دنبال هواپیماهای جنگی مشابه سوخو 30 هستیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه زیردریایی فاتح به معنای اولیه آن در سال‌های گذشته ساخته شده‌ است، تصریح کرد: زمانی ما می‌توانیم از اتمام کار یک محصول صحبت کنیم که آماده تحویل به نیروی مربوطه باشد و الحاق به صورت رسمی انجام شده باشد.

سردار دهقان در ادامه درباره حضور نظامی روسیه در ایران گفت: اساس ورود روسیه به سوریه و مقابله این کشور با درخواست دولت سوریه بوده است. نیروهای نظامی سوریه کاستی که داشتند در عملیات‌های هوایی بوده و بعد از آن روسیه ناوگان هوایی خود را به سوریه منتقل کرد تا کمک حال نظامی این کشور باشد و دولت سوریه بتواند در مقابل تروریست‌ها تقویت شود.بعد از پیروزی‌های نیروهای مقاومت (یعنی حامیان نظام بعثی بشارالاسد)در عرصه نبرد حلب،(!!) آمریکایی‌ها خواهان آتش‌بس محدود در سوریه شدند، درحآالی که مریکا و عربستان نیروهای تروریستی را با سلاح‌های پیشرفته تقویت می‌کنند، وبه دروغ می‌گویند خواهان آتش‌بس هستند.ایران و روسیه در عرصه نبرد سوریه با یکدیگر علیه داعش و گروه‌های تروریستی عملیاتی انجام می‌دهند،  ما به روسیه برای یک مدت کوتاه اجازه داده‌ایم تا از پایگاه نوژه استفاده کند و در این پایگاه به سوخت‌گیری بپردازد و توافق مکتوبی با روس‌ها درباره حضور جنگنده‌های روسیه در همدان صورت نگرفته است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: روس‌ها به دلیل اینکه حس ابرقدرتی دارند و می‌خواهند در معادلات تاثیر گذار باشند با اعلام خبر حضور جنگنده‌های‌شان در همدان بی‌معرفتی کردند.

وی در پاسخ به این سوال که آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که ایران قطعنامه 2231 سازمان ملل را به دلیل کمک هوایی به سوریه نقض کرده است، اظهار داشت: این قبیل سخنان و اقدامات بهانه‌های آمریکاست و ما هیچ قطنامه‌ای را نقض نکرده‌ایم.

سردار دهقان با بیان اینکه امروز ارتش سوریه در عرصه عملیاتی در موضع تهاجمی قرار دارد، تصریح کرد: دروغ‌گویی آمریکا در اراده و عزمشان در مبارزه با داعش اثبات شده و این کشور اقدام موثری برای مبارزه با تروریست‌ها انجام نداده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره آخرین وضعیت تولید موتور اوج، اظهار داشت: برای هواپیماهای جنگنده که سرعت زیاد لازم است باید به سمت موتورهای توربوجت برویم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره آخرین وضعیت ساخت جنگنده  قاهر نیز بیان داشت: ایده‌ای وجود داشت که بتوان هواپیماهای سبک و ارزانی برای ماموریت‌های رزمی در پشتیبانی نزدیک تولید کرد که به صورت انبوه قابل تولید و به کارگیری باشد که این ایده در تولید قاهر 313 تجلی پیدا کرد.

سردار دهقان از احتمال پرواز این جنگنده خبر داد و ادامه داد: بحث انبوه تولید آن نیز بسته به سفارشی است که در این رابطه وجود داشته باشد.

وی با اشاره به بحث سامانه پدافند باور 373 گفت: زمانی که بحث خرید اس 300 را در دستور کار داشتیم و روس‌ها آن قرارداد را لغو کردند، نمی‌توانستیم بخشی از دفاع هوایی خود را خالی بگذاریم و لذا می‌بایست سیستمی را طراحی می‌کردیم تا بتواند این ماموریت را انجام دهد که باور 373 در پاسخ به این نیاز طراحی شد تا بتوانیم سیستمی را داشته باشیم که قادر باشد اهدافی را که در آسمان در ارتفاع 27 کیلومتری پرواز می‌کند، مورد اصابت قرار دهد.

سردار دهقان ادامه داد: تست‌های بخش‌های مختلف این سیستم و تست‌های میدانی آن انجام شده و در منطقه پرتاب نیز برده شده و اولین سیستم آن را امسال تست عملیاتی کامل خواهیم کرد.

وزیر دفاع گفت: با درخواست رئیس‌جمهور اولین تست این سامانه را روی موشک بالستیک انجام خواهیم داد که این کار تا پایان سال صورت می‌پذیرد و پس از آن این سامانه در خط تولید قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به  سامانه اس 300 گفت: در بحث ارتفاع بلند نیازی به سیستم دیگری نداریم، لذا وقتی سامانه باور را عملیاتی کنیم از سامانه‌های دیگر بی‌نیاز می‌شویم.

انتهای پیام/