پایگاه اطلاع رسانی دفتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، طرح خود را همزمان با حضور جنگنده‌های روسی در پایگاه هوایی نوژه همدان تغییر داد.

این طرح با عنوان «اگر در سوریه نجنگیم…» بر اساس حرف‌های خامنه‌ای درباره حضور نظامی جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه طراحی شده است.

در این طرح با انتشار در تصویر مسجد تاریخی حلب قبل و بعد از جنگ، تصویری از یکی از نمادهای تاریخی همدان منتشر کرده و درباره آینده آن در صورت «عدم جنگیدن در سوریه» سوال کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر علی خامنه‌ای، در این طرح به حرف‌های او درباره حضور نظامی ایران در سوریه و عراق اشاره شده که گفته است: «کسی که از اینجا میرود در عراق یا در سوریه به‌عنوان دفاع از حریم اهل‌بیت در مقابل این تکفیری‌ها می‌ایستد، درواقع دارد از شهرهای خودش دفاع می‌کند».

خامنه‌ای در مناسبتی دیگر گفته است: «اگر اینها مبارزه نمی‌کردند، این دشمن می‌آمد داخل کشور، ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه‌ استان‌‌ها با اینها می‌جنگیدیم و جلوی اینها را می‌گرفتیم».

جمهوری اسلامی ایران مدعی است که در سوریه حضور «مستشاری» دارد، اما حجم تلفات از نیروهای ایرانی در جنگ با مخالفان حکومت بشار اسد، مساله دیگری را نشان می‌دهد. تا کنون شماری از فرماندهان نظامی ایرانی نیز در لابلای صحبت‌های خود، اشاره‌هایی به حضور نظامی ایران در سوریه کرده‌اند.

سه‌شنبه ۱۶ اوت رسانه‌های روس با انتشار تصاویری گزارش داده‌اند که روسیه جنگنده‌ها بمب‌افکن‌های استراتژیک TU-22M3 خود را در فرودگاه همدان ایران مستقر کردند.

بنا بر این گزارش‌ها هدف از استقرار این جنگنده بمب‌افکن‌ها در ایران، کاهش فاصله‌ای است که جنگنده‌های روس برای بمباران مواضع مخالفان اسد به سمت روسیه طی می‌کردند. این جنگنده بمب‌افکن‌ها از جنوب روسیه بر می‌خاستند و از دریای خزر، ایران و عراق عبور می‌کردند و بدین ترتیب با طی مسافت حدود ۲۱۰۰ کیلومتری، به سوریه می‌رسیدند. اما اکنون با استقرار این جنگنده‌بمب‌افکن‌ها در همدان، مسافتی را که بای طی کنند، به ۹۰۰ کیلومتر کاهش می‌یابد و بدین ترتیب، میزان سوختی که باید با خود حمل کنند، ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

ایران و روسیه، دو متحد اصلی نظام بشار اسد هستند.