چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ترامپ: اوباما و هیلاری کلینتون، داعش را تاسیس کردند

ترامپ: اوباما و هیلاری کلینتون، داعش را تاسیس کردند

 

نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید باراک اوباما و هیلاری کلینتون، موسس و بنیانگذار داعش بوده و به آنها کمک مالی کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه مبارزات انتخاباتی در آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور به همراه وزیر خارجه سابق و رقیب دموکراتش را پایه گذار و تاسیس‌کننده داعش خوانده است.

نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که بارها مواضع دولت کنونی دموکرات این کشور در خاورمیانه به ویژه در قبال داعش را به باد انتقادات شدید گرفته، باز هم در این باره اظهارنظر کرده است.

به گزارش هیل، دونالد ترامپ در سخنرانی در میان حامیانش در شهر «فورت لادردال» گفت: «داعش دارد به رئیس‌جمهور اوباما احترام و ارج می‌نهد. او موسس داعش است و به داعش کمک مالی کرد».

نامزد جمهوریخواه همچنین تصریح کرد: «من این را هم می‌گویم که هیلاری کلینتون حقه‌باز، هم(به همراه اوباما)موسس داعش بوده است».

ترامپ با انتقاد از بیرون کشیدن نظامیان این کشور از عراق در سال 2011 گفت: «ما هرگز نباید آنطوری که انجام شد، نیروهایمان را خارج می‌کردیم. ما یک خشم وحشتناک را در سراسر خاورمیانه رها کردیم».

او ادامه داد: «به جای آنکه ما تعداد کمی نیرو نگه می‌داشتیم تا شاید اوضاع را تحت کنترل نگه داشته باشیم، ما (از عراق) خارج شدیم».

نامزد جمهوریخواه افزود: «اوباما آمد و معمولا وقتی شما می‌آیید می‌خواهید که وضع آشفته را سر و سامان دهید اما او وضع آشفته‌تر بزرگتری ایجاد کرد. دیگر(در جهان) کسی به ما احترام نمی‌گذارد و در جهان به ما می‌خندند».

 انتقاد شدید کلینتون و دمکرات‌ها از گفته‌های ترامپ در مورد «بنیانگذاری داعش»در پی گفته‌های دونالد ترامپ در این مورد که باراک اوباما و هیلاری کلینتون «بنیانگذار داعش» بوده‌اند.
به نوشته سایت رادیوفردا هیلاری کلینتون گفته «کسی که می‌تواند تا این حد تنزل پیدا کند، صلاحیت رهبری آمریکا را ندارد». دمکرات‌ها نیز خواستار معذرت‌خواهی از این گفته‌های «آشفته» شده‌اند.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در آمریکا، ۲۰ مرداد ماه باراک اوباما، رییس جمهوری، و هیلاری کلینتون نامزد دمکرات‌ها، را متهم کرد که بنیانگذار گروه حکومت اسلامی (داعش) بوده‌اند.

کاخ سفید آمریکا از اظهار نظر یا واکنش به این گفته‌ها، خودداری کرده‌است، اما نامزد حزب دمکرات و کمیته ملی حزب به این سخنان واکنش نشان داده‌اند.

خانم کلینتون گفته است «هرکسی که می‌تواند تا این حد، و این‌قدر مرتب، تنزل پیدا کند، شایستگی رهبری کل قوای ما را ندارد».

کمیته ملی حزب دمکرات، اما واکنش نسبتا شدیدتری نشان داده و از آقای ترامپ خواسته تا «از سخنان آشفته، نامتعادل و آشکارا بی‌پایه‌ی خود پوزش‌خواهی کند».

جیک سالیوان، مشاور ارشد کلینتون در امور سیاسی نیز در بیانیه‌ای گفته است «این سخنان شاهدی دیگر بر گفتن حرف‌های پوچ‌ و توخالی (از سوی دونالد ترامپ) به مردم آمریکا است».

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است نامزد حزب جمهوری‌خواه، «بازتاب نظرات [ولادیمیر] پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه) و دشمنان ما در حمله به رهبران و منافع ایالات متحده است؛ در حالی‌که او هیچ برنامه جدی‌ای برای مقابله با تروریسم و ایجاد امنیت بیشتر در کشور ارائه نمی‌کند».

دونالد ترامپ، پس از بیان گفته‌های خود، بار دیگر بر آن‌ها تاکید کرد؛ پس از سخنرانی‌ای که در جریان آن اوباما را متهم به پایه‌گذاری «حکومت اسلامی» کرد، در شکبه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت «چیز اشتباهی گفته‌ام؟» و افزوده «آیا مردم ناراحت هستند که گفته‌ام او (باراک اوباما) موسس داعش بود؟»

ترامپ سپس می‌گوید «آنچه من انجام می‌دهم، راست‌گویی‌ست. من یک آدم راست‌گو هستم».

این سخنان تنها اندکی پس از آن بیان شده که گفته‌های ترامپ در مورد هواداران مالکیت اسلحه و جلوگیری از انتخاب هیلاری کلینتون، به‌طور گسترده‌ای در آمریکا خبرساز شد.

دونالد ترامپ پیش از این گفته بود «هیلاری کلینتون می خواهد متمم دوم (آزادی مالکیت سلاح در آمریکا) را لغو کند… شاید طرفداران متمم دوم بتوانند کاری بکنند» که او به مقام ریاست‌جمهوری انتخاب نشود.

خانم کلینتون در واکنش آقای ترامپ را به ترویج خشونت متهم کرد. در عین حال گزارش شد که پلیس مخفی، سازمانی فدرال که وظیفه‌اش مراقبت‌های امنیتی از سیاستمداران آن کشور است، نیز با ترامپ صحبت کرده‌است