یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان هم متوقف شد!!

مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان هم متوقف شد!!

 

منابع پاکستانی اعلام کردند پیشرفت مذاکرات انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان، به دلیل عدم ارائه پیش‌نویس پیشنهادی از سوی ایران به طرف پاکستانی متوقف شده است.

گروه سیاسی، به گزارش پایگاه خبری دیلی تایمز، پیشرفت مذاکرات بین ایران و پاکستان در زمینه موافقتنامه تجارت آزاد به دلیل عدم ارائه پیش نویس پیشنهادی ایران در خصوص متن موافقتنامه تجارت آزاد، متوقف شده است.

منابع آگاه گفتند، مقامات دو کشور پیشتر در جریان سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در مارس 2016، طرح همکاری های تجاری استراتژیک 5 ساله را به امضا رسانده بودند، و تصمیم گرفته شده بود مذاکرات در خصوص موافقتنامه تجارت آزاد در ژوئن امسال آغاز شود، اما به دلیل عدم تمایل طرف ایرانی این اتفاق تاکنون رخ نداده است. دو کشور باید قبل از شروع مذاکرات، متن پیشنهادی خود در زمینه چهارجوب موافقتنامه تجارت آزاد را به یکدیگر تحویل دهند.

طرف پاکستانی بر اساس یادداشت تفاهم امضا شده بین طرفین قبلا پیشنویس پیشنهادی خود را به طرف ایرانی تحویل داده، اما به رغم اینکه توافق شده بود یک گروه کاری مشترک در ماه ژوئن با یکدیگر دیدار کنند، این موعد بدون برگزاری هیچ نشستی سپری شده است.

پاکستان انتظار دارد نشست این گروه کاری مشترک در ماه جاری میلادی برگزار شود.

بر اساس مستندات موجود، دو کشور توافق کرده اند در خصوص کالاهای گنجانده شده در موافقتنامه تجارت آزاد، امتیاز تعرفه ای 80 درصدی قائل شوند. در حال حاضر امتیاز تعرفه ای 18 درصدی به کالاهای توافق شده در موافقتنامه تجارت ترجیحی دو کشور تعلق می گیرد. پاکستان به 338 کالای ایرانی این امتیاز را قائل شده و ایران نیز به 309 کالای پاکستانی این امتیاز را اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، مقامات دولت کشور توافق کرده بودند مذاکرات در خصوص انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد را تا دسامبر 2017 تکمیل کنند. در حال حاضر، حجم مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان به 270 میلیون دلار می رسد و با اجرای موافقتنامه تجارت آزاد، این رقم قرار است در طی 5 سال به 5 میلیارد دلار برسد.