پنجشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در پی روابط استراتژیک اخیر عربستان و اسرائیل

در پی روابط استراتژیک اخیر عربستان و اسرائیل

 

اما تنها روابط این دو رژیم اهمیت ندارد,بلکه علل و اهداف مشترکی که در کنار هم دنبال می‌کنند بسیار مهم هستند. عربستان و رژیم صهیونیستی هر دو سابقه‌ای طولانی در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دارند و مهم‌ترین نقطه اشتراکشان نیز در تقابل با ایران در منطقه قرار دارد. در عرصه سیاسی هر دو حکومت در تقابل مستقیم با ایران قرار دارند اما در عرصه‌های نظامی در منطقه درگیری‌های نیابتی بسیاری با یک‌دیگر دارند.

گروه بین الملل – به تازگی اخبار دیدار یکی از سران سابق سازمان اطلاعات عربستان به سرزمین‌های اشغالی و دیدار با سران رژیم صهیونیستی موجی از نظرات و واکنش‌ها را در منطقه به خود جلب کرد.

به گزارش بولتن نیوز، دیدار “انور عشقی” با سران رژیم صهیونیستی تنها یادآور و علامت هشداری بود به اتفاقات چند وقت اخیر تا نظر همگان را به این نکته جلب کند که روابط میان عربستان و اسرائیل سابقه‌ای به قدمت تشکیل این رژیم غاصب در منطقه دارد. طبق اسناد موجود جهت آماده‌سازی حضور یهودیان مهاجر و تشکیل این حکومت, با وهابیان و آل سعود هماهنگی‌های لازم انجام گشته بود تا در مواقع ضروری حمایت‌های خود را از این رژیم منحوس برقرار نمایند.

در طی قرن گذشته نیز در پشت پرده همواره رابطه سیاسی, امنیتی و اطلاعتی خوبی بین این دو حکومت برقرا ر بوده است. اما نکته مهم این‌جاست که روابط عربستان و اسرائیل همواره مخفیانه بوده است تا عربستان که داعیه ام‌القرایی جهان اسلام را یدک می‌کشد, وجه ضد صهیونیستی خود را حفظ نماید. اما اتفاقات و همکاری‌های اخیر این دو حکومت و همسویی و دیدارهایی از نوع دیدار انور عشقی که زمینه‌ساز حضور نمایندگان اسرائیل در آینده‌ای نزدیک در عربستان گشته است, باعث شده تا این ارتباط تا حدودی از پشت پرده بیرون بیاید و روی پنهان خود را نشان دهد.

مسائل و موضوعات امنیتی منطقه و اهداف مشترک دست به دست هم داده‌اند تا سران این دو رژیم روابط فی‌مابین خود را تا حدودی علنی کنند. البته خود این برملا شدن نیز تحلیل‌های متفاوتی در پی داشت. تکذیب انور عشقی و تاکید سران و رسانه‌های اسرائیل بر دیدار ذکر شده, این تحلیل را باعث می‌شود که عربستان و اسرائیل روابط حسنه‌ای در پشت پرده با یک‌دیگر دارند اما سعودی‌ها به علت تلاش برای حفظ وجه خود سعی در پنهان کردن این روابط دارند و در سوی مقابل اسرائیل که طی چند سال گذشته,هم در سیاست خارجی و هم در مسائل امنیتی با شکست‌های متفاوتی روبه‌رو شده است, از این که بتواند این رابطه را علنی و از آن در جهت تبلیغات به سود خود بهره‌برداری کند فروگذار نخواهد کرد.

اما تنها روابط این دو رژیم اهمیت ندارد,بلکه علل و اهداف مشترکی که در کنار هم دنبال می‌کنند بسیار مهم هستند. عربستان و رژیم صهیونیستی هر دو سابقه‌ای طولانی در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دارند و مهم‌ترین نقطه اشتراکشان نیز در تقابل با ایران در منطقه قرار دارد. در عرصه سیاسی هر دو حکومت در تقابل مستقیم با ایران قرار دارند اما در عرصه‌های نظامی در منطقه درگیری‌های نیابتی بسیاری با یک‌دیگر دارند.

مخاصمه حزب‌الله لبنان که از طرف ایران حمایتی همه‌ جانبه را داراست, به صورت مستقیم با اسرائیل و به صورت سیاسی با عربستان یکی از مهمترین زمینه‌های همکاری دو طرف اسرائیلی و عربستانی در منطقه است. به گونه‌ای که حزب‌الله در عرصه نظامی با اسرائیل در حال زورآزمایی و تقابل قرار دارد و در عرصه داخلی و سیاسی از طرف متحدان عربستان در لبنان در حال نزاع‌های سیاسی است. این تحرکات عربستان و اسرائیل اما تاکنون با شکست مواجه گشته است. به همین علت هر دو عرصه زورآزمایی خود را به سایر مناطق گسترش داده‌اند تا بتوانند شاید توفیقاتی در مناطقی چون یمن و سوریه به دست بیاورند.

اما مشکل این‌جاست که با وجود حمایت همه جانبه از داعش چه به صورت تجهیزات و چه به صورت آموزشی و اطلاعاتی, با وجود توفیقات اولیه, اما به صورت تدریجی و با ورود مستشاران نظامی ایران و روسیه به تدریج نیروهای داعش نیز در تنگنا قرار گرفته‌اند تا بار دیگر این دو متحد قدیمی در تقابلی دیگر در منطقه به توفیقی در مقابل ایران دست پیدا نکنند.

در آخرین همکاری مشترک نیز در مقابل انصارالله یمن که از سوی ایران و حزب‌الله حمایت می‌شود, خود عربستان به صورت مستقیم با همکاری حکومت‌های مرتجع عرب و اطلاعات اسرائیل, وارد جنگی نابرابر به لحاظ لجستیکی گشته است بدون درک این مورد که تنها تجهیزات نظامی تعیین کننده پیروز میدان نیستند و نیروی ایمان و قدرت تحلیل شرایط و راهبری در جنگ‌ها بسیار تعیین کننده‌تر است, همین امر نیز باعث شده است که با وجود بمباران‌های ناجوانمردانه ارتش سعودی ضد مردم بی‌گناه یمن, نیروهای یمنی در جنگ زمینی و رو در رو به تدریج نیروهای سعودی را به عقب برانند و حتی به درون خاک این کشور نفوذ کنند.

سران سعودی باید بدانند که با توسل به اسرائیل خود را در اذهان مسلمانان منفورتر از پیش خواهند کرد و نه تنها در درازمدت به منفعتی دست نخواهند یافت, بلکه علاوه بر شکستهای مکرر سیاسی و نظامی,در عرصه اقتصادی نیز با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهند شد.

منبع: بولتن نیوز