شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » صادق خرازی در مناظره با شریعتمداری گفت: دولت روحانی میراث دار دولت فاسد قبل است

صادق خرازی در مناظره با شریعتمداری گفت: دولت روحانی میراث دار دولت فاسد قبل است

صادق خرازی – دبیرکل حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه روحانی هیچ خط قرمزی جز قانون نمی شناسد- همچنین اظهار داشت:حقوق های کلان در دولت قبل هم بود و اطلاع هم داشتید. 700 میلیارد دلار از پول مردم به غارت رفت، کجا رفت؟ رسیدگی کنید این پول ها در اختیار چه کسی بود؟ بابک زنجانی چگونه به وجود آمد؟ در دوره تحریم عده‌ای بسیط الید شدند و فساد به وجود آمد. شما تا روزهای آخر از آقای احمدی‌نژاد دفاع کردید که در دولت ایشان بی‌انضباطی مالی به وجود آمد. تا جایی که اطلاع دارم، روحانی و جهانگیری اهتمام دارند با فساد برخورد جدی کنند و اگر رئیس دولتی با فساد برخورد کرد، باید از او حمایت کرد.

به گزارش «تابناک»، سید محمدصادق خرازی، رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و سفیر اسبق ایران در پاریس در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد برجام و همچنین بد‌عهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در آغاز این برنامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر روز خبرنگار را تبریک گفت و افزود: امیدوارم دولت و همه دست‌اندرکاران حاکمیت قدر خبرنگاران این حاملان بی‌توقع، پرتلاش و مخلص را بدانند و این قدرشناسی می‌تواند شجاعت و جسارت ویژه‌ای را به همه کسانی که در این عرصه تلاش می‌کنند بدهد.

خرازی ادامه داد: من از خبر به سیاست رفتم و از سیاست دوباره به خبر بازگشتم و امروز نیز هم در عرصه سیاست داخلی و خارجی هستم و هم یکی از ارادتمندان و مخلصان خبرنگاران و همکاران در عرصه خبر هستم و به این موضوع افتخار می‌کنم.

این فعال رسانه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه فعلی خبرنگاران در جامعه عنوان کرد: بهترین پاسخ را به این پرسش، خود حاملان خبر و خبرنگاران برای این پرسش دارند، بیشترین زجر و تحمل را یک گزارشگر و خبرنگار می‌کشد، اگر خبرش خوب باشد و حرف هایی باشد، یک طرف قضیه مجبور است دلخور شود و اگر خبر جانبدارانه باشد مردم نمی‌پسندند.

وی با بیان اینکه یک پارادوکس در اینجا وجود دارد، تصریح کرد: ما باید بپذیریم خبرنگار و کسی که مسئولیت ابلاغ خبر را دارد، نیازمند آزادی است، البته آزادی با چارچوب‌هایی که در قانون دیده شده است. نمی‌شود به خبرنگاری گفت در ابلاغ موضوعات اجتماعی و سیاسی فعال باش، ولی برایش مشکل ایجاد کرد.

خرازی اضافه کرد: نکته دیگری که مهم است، اینکه رسانه‌های مجازی شرایط جدید و مهم دیگری را آفریده‌اند. هر چه ما دست خبرنگارانمان را براساس چارچوب و قانون و اخلاق باز بگذاریم، رسانه‌هایی که می‌توانند مورد اعتماد مردم باشند، نفوذشان بیشتر می‌شود و رسانه‌ها آزادانه‌تر، شجاعانه‌تر و جسورانه‌تر این کار را انجام می‌دهند.

وی جایگاه فعلی خبرنگاران را مناسب ندانست و عنوان کرد: خبرنگاران اگر در یک مقوله‌ای صریح صحبت کنند مورد پرسش واقع می‌شوند و در موضوعی اگر قوی عمل کنند، مخاطبان پرقدرت‌شان شاید باعث گرفتاری شان شوند. آنچه می‌گویم مخصوص یک جریان فکری نیست بلکه در مجموع اینگونه است.

خرازی با اشاره به حقوق پایین خبرنگاران در کشور اظهار داشت: معمولا یکی از پایین‌ترین سطوح اقتصادی، حقوق و حقی که برای یک خبرنگار در نظر گرفته شده است، از پایین‌ترین حقوق‌هاست در حالی که در خیلی از کشورهای دنیا، سال بازنشستگی برای خبرنگاران با کارمندان متفاوت است. به دلیل فشار کاری که به آنها وارد می‌آید، در برخی از کشورها بعد از 15 یا 18 سال بازنشسته می‌شوند.

مدیر سایت دیپلماسی ایرانی ادامه داد: در تماس‌هایی که با خبرنگاران در سطوح مختلف دارم، هیچ کدام از وضع زندگی و شغلی خود علیرغم علاقه‌ای که به کار خود دارند، راضی نیستند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چارچوب‌ها و مرز آزادی بیان امنیت را مهم‌ترین مقوله کار خبرنگار دانست و افزود: اگر خبرنگار در کار خود امنیت لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می‌شود. نکته مهم‌تر از امنیت این است که خط قرمز‌ها تکان بخورد و مثلا خط قرمز برای یک رسانه با رسانه دیگر متفاوت باشد یا خط قرمز‌ها و اولویت‌ها با دولت‌ها تغییر کند و این نکاتی است که در کشور وجود دارد.

* رسانه‌ای شدن فیش‌های حقوقی از شجاعت‌های خبرنگاران بود

خرازی با اشاره به موضوع فیش‌های حقوقی نجومی رسانه‌ای شدن این موضوع را یکی از شجاعت‌های بی‌نظیر رسانه‌های کشور نامید و گفت: از هر جریان فکری‌ به این موضوع پرداخته شد، چون دغدغه مردم بود.

وی با طرح این پرسش که چرا در دولت قبل در موضوع اختلاس 3 هزار میلیاردی این اتفاق رخ نداد، ادامه داد: در دولت قبل هم خبرنگار بود و دغدغه هم وجود داشت؛ اما احساس امنیت نمی‌کردند و برخی اولویت‌هایی داشتند که این موضوع را مطرح نکردند و این نشان می‌دهد، مهم‌ترین مولفه‌ای که ما باید رعایت کنیم، قانون است و نباید مرزها تغییر کند، خوب، خوب و بد، بد است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با تأکید بر اینکه چارچوب‌های منافع ملی مشخص است، عنوان کرد: ارزش‌ها و هویت و منافع ملی اگر مورد هجوم واقع شوند، طبیعی است که خلاف مصالح ملی عمل شده است، اگر قرار باشد که خط قرمزها برحسب زمان یا مکان تغییر کند، ما اشتباه بزرگی در راستای تنویر افکار عمومی مرتکب شده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: بی‌تردید رسانه‌ها با چشمان تیزبین خود می‌توانند صلاح جامعه را رقم بزنند و همین طور جامعه را به ابتذال بکشانند. اگر ما مراقبت بکنیم، یعنی همه خوبی‌ها و بدی‌ها براساس میزان و سنجش واقعی قانون باشد، مشکلی نخواهیم داشت. مشکل این است که گاهی گرفتار سلیقه‌های انتخابی خودمان می‌شویم و این خیلی خطر دارد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه عدالت ابزار تقواست، تصریح کرد: همین مسائل مالی و حقوق‌های کلان در دولت قبل هم وجود داشت و اطلاع هم داشتیم.

خرازی ادامه داد: 700، 800 میلیارد از پول‌های مردم به غارت رفت، این پول‌ها کجا رفت؟ مردم در این خصوص سؤال دارند.

* تحریم‌ها موجب به وجود آمدن فسادهای مالی شد

وی افزود: به عنوان سرمایه‌گذاری خارجی از آغاز تحریم شروع کردند، پول‌ها را از مملکت خارج و به این و آن اعتماد کردند، زیر نظر سران سه قوه کمیته‌ای تشکیل شود و ببینند این پول‌ها به چه کسی داده شده و به کجا رفته است. بابک زنجانی چگونه به وجود آمد؟ وقتی تحریم به وجود آمد و قانون وجود نداشت و برخی بسیط الید شدند، نتیجه این شد که فساد به وجود آمد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه در برابر چند صد میلیارد دلار سکوت اتفاق افتاد، تصریح کرد: در این دوره دو دهه، این 700 میلیارد دلار مطابق تمام دوره فروش نفت ایران است؛ یعنی از زمانی که نفت را استخراج کردند تا زمانی که دولت نهم و دهم که شما یکی از مدافعان پر و پا قرص وی بودید و تا روزهای آخر هم از آقای احمدی‌نژاد دفاع کردید، همین آقا این بی‌انضباطی‌های مالی را به وجود آورد.

خرازی با بیان اینکه در دولت قبل سازمان برنامه را منحل کردند تا هرگونه که دوست دارند عمل کنند، ادامه داد: برای آقای شریعتمداری متأسفم که خدمات دولت‌های دیگر را نادیده می‌گیرند و از دولتی دفاع می‌کند که جز آثار زیان‌بارش خدماتی را در جایی داشته است. دولت کنونی وارث یک دولتی پر از فساد اداری بود که هنوز هم نتوانسته است آن را جمع کند.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آقایان در روزنامه‌های خود بی مهابا دولت را می‌کوبند، رهبری در سال نو فرمودند رعایت دولت، خدمتگزاران و قوای سه‌گانه را بکنید، همین روزنامه کیهان را بیاورید و ببینید که از ابتدای سال تاکنون چه دفاعی از دولت کرده و چه حیثیتی از دولت نبرده‌ است.

خرازی عنوان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این است که بروید سراغ سازمان برنامه و بودجه، بروید سراغ جهانگیری و روحانی، عدد و رقم‌هایی که مشخص نیست کجاست، آقایان صدها بار گفته‌اند و یکی از بزرگان گفت اتفاقی است که افتاده، فعلا بگذریم انشاءالله خیر است. باید مشخص شود که این پول‌ها کجا خرج شده است.

وی افزود: به مظاهری گفتند فلان پول را بده و چون نداد، عزل شد، پول‌هایی که توسط آقایان داده می‌شد و من دو سه مورد را دارم و خصوصی عرض می‌کنم، پول‌هایی که آقایان توزیع می‌کردند و سفرهایی که می‌کردند به جای کارآفرینی و تولید واردات از چین می‌کردند، همه ضبط شده و نوشته شده است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به شریعتمداری در خصوص واردات دسته بیل در دولت یازدهم گفت: واردات دسته بیل هم نتیجه قوانینی بود که دولت قبل تصویب کرد.

* اهتمام جدی دولت برای برخورد با فیش‌های نجومی

وی خطاب به شریعتمداری گفت: شما از روزی که مسئول کیهان شدید یک گام و یک قلم درباره دفاع از تولید کشور ننوشتید. اینکه شما همین طوری تهمت بزنید و اهانت کنید که درست نیست.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان رو به شریعتمداری با بیان اینکه زمانی که شما می‌گویید فسادها را در روزنامه خود آورده‌اید، دوستان ما در زندان و گرفتاری بودند و شما آزادانه حرف می‌زدید، تأکید کرد: فساد فساد است.

خرازی افزود: معتقدم که اگر دولتی و رئیس دولتی آمد و دستور مبارزه با فساد داد باید از آن تقدیر کنیم، اگر دولتی دید در برخی جاها مشکلات جدی وجود دارد و این به آن رسیدگی شود، این دولت که بسیاری از گرفتاری‌ها را خودش به وجود نیاورده است بلکه وارث بسیاری از اخلاق‌های بد بوده است. رویه‌هایی بوده که انجام شده و باید با این رویه‌های بد مبارزه کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا برخورد دولت با حقوق‌های نجومی را کافی می‌دانید یا خیر، عنوان کرد: تا جایی که اطلاع دارم البته اطلاعات من کامل نیست. هم آقای جهانگیری و هم روحانی اهتمام جدی دارند که با موضوع فیش‌های حقوقی برخورد کنند و حتی با نزدیکان خود هم برخورد کردند.

* قرار نبود برجام مشکلات بین ایران و آمریکا را حل کند

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص عملکرد رسانه‌ها در خصوص مذاکرات هسته‌ای و برجام عنوان کرد: برجام یکی از همان قصه‌های پر غصه هفت گنبد افلاک این سرزمین است، اول باید مشخص کنیم که برجام یک معجزه بود یا یک واقعه تاریخی بود که اتفاق افتاد و کشور هم در شرایط خاصی بود و از صدر نظام که مقام معظم رهبری هستند تا همه دست‌اندرکاران مذاکرات یک هدف و چارچوب را دنبال کردند. اینکه ما تصور کنیم که برجام یک واقعیت آنچنانی است، درست نیست برجام ابزار است نه هدف.

خرازی افزود: رسانه‌ها در برجام در هر دو جریان تلاش زیادی کرده و سعی کردند مردم را با ابعاد مختلف برجام آشنا کنند، برخی تصورشان این بود با برجام اعتماد ایران و آمریکا جلب و مسائل ایران و آمریکا حل می‌شود، اصلا برجام موضوعی نبود که بخواهد به موضوع ایران و آمریکا ربط داده شود و بتواند مناسبات بین ایران و آمریکا را تلطیف کند. بلکه برجام سقف و کف مشخصی داشت و مسئولیت مذاکره‌کنندگان نیز سقف و کف داشت.

سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: مذاکره‌کنندگان ارشد ما اجازه نداشتند، خارج از موضوع هسته‌ای با طرف آمریکایی صحبت کنند و رهبری برای آنها چارچوب تعیین کرده بودند. در این مسیر، موضوع برجام به گونه‌ای شد که تحولات چشمگیری را به همراه داشت.

* خصومت آمریکایی‌ها ادامه دارد

وی افزود: البته غلو‌هایی هم در آن صورت گرفته هم از جانب مخالفان هم موافقان. خصومت آمریکایی‌ها قبل از برجام وجود داشت و بعد از آن هم ادامه یافت و قرار هم نبود برجام مشکلات فیمابین را برطرف کند.

خرازی ادامه داد: سرانجام برجام توفیقاتی برای کشور آورده و در عین حال آن مدینه فاضله هم که فکر کنیم، اگر برجام نبود زندگی مردم مختل می‌شد و جنگ می‌شد غلو‌هایی بود که صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: اگر برجام بخواهد روال و رویه بشود، این یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌های جدی به کشور است. برجام برای یک واقعه بود و آن هم مقطعی که ایران درگیر 6 قطعنامه تحریمی ملل متحد و 12 قطعنامه آژانس بود.

سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: برجام در مقطعی برجام شد و شکل گرفت که کنگره آمریکا اقدام به کاهش فروش نفت ایران کرده بود و هر شش ماه 20 درصد از فروش نفت ایران را کاهش می‌دادند. زمانی که دولت یازدهم دولت را در اختیار گرفت، زیر 800 هزار بشکه نفت می‌توانستیم بفروشیم، در حالی که تا قبل از تحریم‌ها 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت می‌فروختیم. نتیجه این کاهش فروش نفت را کشورهایی چون عربستان، امارات و دیگر کشورهای منطقه بردند.

* رقم خوردن برجام‌های 2 و 3 درست نیست

خرازی خاطرنشان کرد: برجام واقعه مهمی در تاریخ دیپلماسی ایران بوده و هست، اما اینکه برجام بخواهد رویه شود معتقدم این کار درستی نیست و رقم خوردن برجام‌های 2 و 3 درست نیست.

وی با بیان اینکه برجام یک کف و سقف داشت، عنوان کرد: برجام باعث شد سیستم اتمی ایران و سیکل چرخه سوخت و تولید اورانیوم از بین نرود و با تکنولوژی برتر ادامه پیدا کند. در حال حاضر آب سنگین ایران را آمریکا می‌خرد، روسیه از ما اورانیوم 3.7 می‌گیرد و به ما کیک زرد می‌دهد و در کنار این اتفاقات تحقیق و توسعه نیز صورت می‌گیرد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: یک زمانی در داستان تکنولوژی هسته‌ای 20 هزار سانتریفیوژ داشتیم که 10 هزار تای آنها کار می‌کرد، در حالی که الان دوستان سازمان انرژی هسته‌ای روی سانتریفیوژ IR8 کار می‌کنند که هر واحد آن 20 سو تولید می‌کند.

خرازی با اشاره به ورود ایران به پروژه گداخت هسته‌ای گفت: زمانی می‌گفتند ایران حق ندارد وارد چرخه سوخت شود و دانش هسته‌ای داشته باشد اما الان ایران را  وارد پروژه گداخت هسته‌ای کرده‌اند و ایران به این کلوپ پیوسته است.

وی با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در مورد تیم مذاکره‌کننده و اعتماد ایشان به این افراد تأکید کرد: نباید رسانه‌ها و کسانی که نظرشان با نظر دولت مخالف است به مذاکره کنندگان که مورد اعتماد رهبری هستند تهمت بزنند.

سفیر اسبق ایران در پاریس در پاسخ به اظهارت شریعتمداری گفت: بحث‌های آقای شریعتمداری من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد، آقای احمدی‌نژاد هم با شارون عکس داشتند می‌توان همه چیز را حاشا کرد و گفت هیچ اتفاقی در روابط ما نیفتاده و تحریم‌ها لغو نشده است.
خرازی اضافه کرد: سندی که آقای شریعتمداری می‌دهد فکر می‌کنم به درد خود کیهان می‌خورد. مقام معظم رهبری فرمودند که ما در پیچ خطرناک تاریخی بودیم و با مدیریت ایشان و وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده کشور را از یک بحران جدی نجات داد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در اینکه نرخ دلار چند برابر شد و فروش نفت ما کاهش یافت که تردیدی وجود ندارد، روزی که برجام آغاز شد 6 قطعنامه در شورای امنیت داشتیم و قطعنامه‌های تحریمی داشتیم، همین آقایان در روزنامه خود نوشتند تحریم موهبت الهی است.

وی با بیان اینکه وقتی مذاکرات شروع شد قرار نبود سوء تفاهمات ما با آمریکا را رفع کند، اظهار داشت: در برجام قبول کردند که ایران آب سنگین داشته باشد در صورتی که بارها گفته بودند که ایران حق داشتن آب سنگین را ندارد.

سفیر اسبق ایران در پاریس گفت: چقدر ما در مذاکرات آسیب صحبت‌های آقایان را خوردیم، راکتور اراک قرار بود کامل تعطیل شود، اما الان این اتفاق در برجام نیفتاده است.

خرازی در ادامه با بیان اینکه کلیه کشتیرانی ما متوقف شده بود و کشتی ما در خلیج فارس سه هفته در انتظار بود که بار خود را تخلیه کند، عنوان کرد: رویه واردات فاسد از زمانی آغاز شد که تحریم‌ها این مسائل را برای ما ایجاد کردند، الان هزینه حمل و نقل دریایی بعد از برجام یک پنجم شده است. تمام دانشجویان ما را از تحصیل در علوم حساس محروم کرده بودند.

خرازی عنوان کرد: در گذشته صحبت از موشک می‌کردند اما با 2231 تمام قطعنامه‌های گذشته حل و فصل شد. الان بیش از 40 تا 50 بانک درجه دو و سه با ایران کار می‌کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکل اقتصاد ما آلودگی‌هایی است که باید با آن مقابله شود، تصریح کرد: باید به اقتصاد مقاومتی توجه شود.

وی اضافه کرد: الان در شرایط فعلی من جلسه‌ای را از دکتر ظریف و دکتر سیف درخواست می‌کنم که بگذارند و من و آقای شریعتمداری و جهانگیری هم باشیم. تحریم یک شبه گذاشته می‌شود، اما رفع تحریم‌ها زمانبر است.

سفیر اسبق ایران در پاریس عنوان کرد: از اول هم گفتم غلو نباید کرد و نیاید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی کرد. برجام باید دستاوردهای برجام را اعلام کند، آنچه ما می‌شویم و آنچه از ترافیک دیپلماسی که می‌بینیم این است که آن زمان هر روز یک تحریم داشتیم و نفت ما را نمی‌خریدند اما امروز این گونه نیست.

وی گفت: برجام ابزاری بود برای حل مشکلات کشور و این حل مشکلات کشور آرمان همه کنشگران سیاسی است.

شریعتمداری: کدام کاسب تحریم اصرار بر حذف تحریم‌ها می‌کند؟

*خبرنگاری با پشت میز نشستن و زیر کولر لم دادن سازگار نیست

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بدعهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئله فیش‌های حقوقی و… پرداخت و در ابتدای این برنامه روز خبرنگار و هفته کرامت را تبریک گفت.

وی درباره اینکه فردی رسانه‌ای است یا سیاسی، گفت: معمولا کسی که در کار رسانه و مطبوعات است، به طور طبیعی در عرصه سیاسی نیز ورود دارد و این دو از هم قابل تفکیک نیستند.

شریعتمداری درباره اینکه آیا اصحاب رسانه از احترام لازم در بین صاحبان قدرت برخوردارند، گفت: کار خبر و خبرنگاری از آن جا که گزارش واقعیات است و نوعی خدمت است، طبعا در برخی مواقع با چالش‌هایی روبرو می‌شود، خبرنگار باید شجاع باشد و جسارت کار داشته باشد.

وی اضافه کرد: خبرنگاری با پشت میز نشستن و زیر کولر لم دادن سازگار نیست و آنچه تحت عنوان کپی – پیست مطرح است، کار خبرنگاری نیست. خبرنگار باید وارد معرکه شود. مثلا در مورد حقوق‌های نجومی که الان اشاره کردید، ما وارد موضوع شدیم، یعنی اسنادی را به دست آوردیم که این اسناد سخت به دست آمد و بسیاری دنبال این بودند که ببینند این اسناد از کجا بیرون رفته است.

شریعتمداری گفت: مسئولی که پشت تریبون می‌آید و در تلویزیون و در مصاحبه‌ای از رسانه‌هایی که فیش‌های نجومی را مطرح کردند، تشکر می‌کند، البته برخی از آنها در پشت صحنه دنبال این هستند که چه کسی این فیش‌ها را لو داده است.

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: این طبیعت کار است. مهم این است که شما کارتان را درست انجام داده باشید و از دایره حق بیرون نرفته باشید، برای مردم واقعا کار کرده باشید، واقعیات را وارونه، واژگونه و خدای نخواسته غیرواقعی تفسیر نکرده باشید. اگر قرار باشد کار خبرنگار این چنین باشد، طبیعتا چالش‌هایی پیدا می‌کند. اما اگر خبرنگاری از این نوع باشد که هوا تار است تار می‌نوازد پس هوا می‌نوازد، دیگر مسئله‌ای نیست، نه سیخ می‌سوزد و نه کباب و هیچ اتفاقی این وسط نمی‌افتد.

شریعتمداری در پاسخ به این سؤال مجری که با توجه به اظهارات شما آیا خبرنگاران در بین مسئولان جایگاه و احترام ویژه‌ای را دارند، عنوان کرد: خبرنگاران در بین مردم جایگاه خوبی دارند و این جایگاه بستگی به این دارد که چگونه عمل می‌کنند. مثلا یک روزنامه و نشریه در فضای مجازی، وقتی یک رسانه به معنی عام خود به جای پرداختن به مسائل اصلی، حاشیه سازی کرده و اذهان را از مسائل اصلی منحرف می‌کند یا خدای ناخواسته برای برخی از جریانات کار جاده‌ صاف کنی انجام می‌دهد، طبیعی است که چنین افرادی قابل احترام نیستند و آن گونه که باید مورد احترام نیستند، ولی این جایگاه معتبر و خوبی است.

به باور مدیر مسئول روزنامه کیهان اگر رسانه مطلوبی باشید، باید از مطلوبیت خودتان نشانه‌ها و شواهدی را ارائه دهید. ممکن است بعضی وقت‌ها آن چیزی که ارائه می‌کنید برای برخی در همان زمان قابل درک نباشد، ولی اگر راه را درست انتخاب کرده باشید بعد از مدتی به نقطه مطلوب می‌رسید.

* بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند و از آن دفاع هم کردند

شریعتمداری درباره اخلاق رسانه‌ای و این پرسش مجری که برخی از رسانه‌ها بی اخلاقی می‌کنند نیز گفت: اخلاق رسانه‌ای چیزی بیرون از اخلاق به مفهوم واقعی و مفهومی که در جامعه است و تعریفی براساس مبانی اسلامی دارد، نیست، ولی وقتی وارد رسانه می‌شود به اقتضای کار رسانه خرد می‌شود و در جایگاه‌های مختلف تعاریف خاص خود را پیدا می‌کند.

وی در خصوص اظهارات خرازی که گفت «رسانه‌ها همه به فیش‌های حقوقی پرداختند»، گفت: من می‌گویم این گونه نیست، بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند و بالعکس از فیش‌های نجومی دفاع هم کردند. حداقل این است که می‌گویند روزنامه‌نگار سندش با خودش است. دیوار حاشا برای روزنامه‌نگار بلند نیست، چون همه آنچه می‌گوید مضبوط و ثبت شده است و می‌توانند به آن مراجعه کنند.

این فعال رسانه‌ای افزود: وقتی فیش‌های حقوقی را مطرح و حتی تصویر آن را منتشر کردیم بسیاری از این روزنامه‌ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و توجیهاتی هم برای آن داشتند مثلا گفتند این شکل قانونی دارد، اینکه شما می‌خواهید موضوع را منحرف کنید و با دولت مخالفت می‌کنید و اینکه این افراد کارآفرین هستند و اگر از کار کنار بروند در حوزه‌ای که کار می‌کنند و فاجعه‌ و ثلمه‌ای ایجاد می‌شود. بحث‌هایی از این چنین بود بعدها وقتی که موضوع یک کمی جلوتر رفت، بعدها برخی‌ها پرداختند از نوع حزب ایران نوین پاینده بود یک کمی هم حزب مردم زنده باد. کامل وارد نشدند.

*صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند و انتظار نمی‌رفت به بیت‌المال دستبرد بزنند

شریعتمداری درباره سه هزار میلیارد تومان که خرازی به آن اشاره کرد نیز گفت: آنها دزد بودند کار دزد، دزدی است. آنها گرگ بودند، کار گرگ حمله به گله و دریدن گوسفندهاست، از آنها انتظاری نیست. ولی صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند، از آنها انتظار نمی‌رفت که به بیت المال دستبرد بزنند و به اموال عمومی دست درازی کنند. آنها دزد بودند و با آنها برخورد شد و بعد هم گرفتند و حتی اعدامی هم داشتند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان اضافه کرد: ما قبل از همه به مسأله سه هزار میلیارد تومان پرداختیم، سندش هم هست حتی نام بانک «تات» را بردیم و میزان سرمایه آن را نیز گفتیم؛ اما اینکه سه هزار میلیارد مبلغ سوء استفاده شده است،‌ این را نمی‌دانستیم، فقط می‌دانستیم، مبلغ بسیار کلانی است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: همان موقع برخی از همین روزنامه‌ها که وقتی به فیش‌های نجومی پرداختیم، حمله کردند چرا می‌پردازید،‌ همان موقع از آنها حمایت می‌کردند.

شریعتمداری گفت: احتمالا آقای خرازی در جریان باشند و یادشان باشد که آقایان می‌گفتند آقای مه‌آفرید که متهم اصلی سه هزار میلیارد تومان بود، کارآفرین است و می‌گفتند چرا باید مجازات شود و باید از آن استفاده شود. یا آن کسی که کلی به برخی روزنامه‌ها کمک کرد. آقای شهرام جزایری به کلی از رسانه‌ها کمک‌های کلان کرده است. چنین آدمی معلوم است که فلان روزنامه هیچ وقت علیه آن موضع نمی‌گیرد و محال است موضع بگیرند. اینکه می‌گویم شجاعت باشد یعنی اینکه می‌گویم وارد گود شوند یعنی این چنین.

وی درباره فیش‌های حقوقی افزود: مسأله فیش‌های حقوقی فقط مسأله مبالغی که این آقایان به غارت بردند نیست، مسأله‌ای فراتر از این است. برخی از روزنامه‌ها می‌گفتند مگر این پول‌هایی که بردند چقدر است؟ اینکه چقدر بردند چقدر است.

شریعتمداری افزود: در رستورانی فردی مدیر رستوران را صدا زد و گفت مگس در سوپ است. مدیر گفت مگر مگس چقدر سوپ می‌خورد؟ گفت موضوع این نیست که چقدر سوپ می‌خورد موضوع این است که نشان می‌دهد این رستوران آلوده است.

* کسانی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: کسانی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند. کسی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرد در فلان شرکت دولتی به عنوان عضو هیأت مدیره ماهی دو سه بار حضور می‌یابد یک دفعه چند ده میلیون بابت آن پاداش می‌گیرد.

وی افزود: چنین آدم‌هایی هرگز نمی‌توانند به فکر مردم باشند کسی که چنین حقوقی می‌گیرد، شایستگی ندارند در چنین جایگاهی حضور داشته باشند.

* دولت احمدی‌نژاد از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب‌ها شد

وی خطاب به خرازی در خصوص حمایت از احمدی‌نژاد گفت: روزنامه‌نگار سندش با خودش است و نمی‌تواند حاشا کند. دولت آقای احمدی‌نژاد در دور اول و اواسط دور دوم، دولتی بود که شما‌ها انگشت کوچکه آن هم به لحاظ خدمتی که به مردم کرد، نمی‌شوید. این دولت از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب‌ها شد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: آن زمانی که ما انتقاد کردیم، تعجب می‌کنم شما مگر در ایران نبودید؟ بنده را به این خاطر دو بار دادگاه بردند. از من شکایت کردند.

وی در پاسخ به این سؤال خرازی که نتیجه دادگاه چه شد، گفت: نتیجه دادگاه به این خاطر که دروغ می‌گفتند. آن آقا گفت اگر فلانی را محکوم نکنم، مسلمان نیستیم. اسنادش هست. اتفاقا آن موقعی که ما انتقاد می‌کردیم، شماها به به و چه‌چه می‌کردند.

شریعتمداری در خصوص اظهارات خرازی که گفت شما اتهام وارد می‌کنید، افزود: دوستان شما به به و چه چه می‌کردند. سندهایش هست. از اول ما به این موضوع پرداختیم و به خاطرش دادگاه رفتیم و گفتیم چرا آقای فلانی را به کار گرفتی و چرا بر خلاف نظر رهبری 11 روز خونه نشینی کردی؟ ما بودیم که گفتیم چرا در کیش فلان هتل را ساختی؟ و چرا پانته‌آ … را به کار گرفتی. اینها همه هست.

خرازی عنوان کرد که شش سال بعد که شریعتمداری گفت: همان موقع این کار صورت گرفت. شما در آن زمان در ایران نبودید یا روزنامه‌ها را نخواندید.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما به آقای روحانی و معاون اول ایشان احترام می‌گذاریم. اینکه فرمودید آیا تا به حال با این نجومی‌ها برخورد کردند؟ شما فرمودید با قاطعیت برخورد کردند. با کدام قاطعیت؟ آقای نوبخت روز اول می‌گوید من به خاطر این حقوق کلانی که آقای فلان گرفته که گفتند اسم نبرید، من از مردم عذرخواهی می‌کنم، بعد چند روز می‌گوید ایشان ذخیره نظام و بزرگ‌ترین امانتدار هستند.

شریعتمداری افزود: اینها را که نمی‌شود انکار کرد، اینها را که من نگفتم، خودشان گفتند.

وی گفت: برخی نزدیکان آقایانی که اسم بردید، اگر قرار بود برخورد شود باید با آن نزدیکان برخورد می‌شد. حضرت امیر میله آتش را به صورت بردارش عقیل که نابینا بود نزدیک کرد. آن یک من گندم می‌خواست، نه سیصد میلیون تومان حقوق ماهیانه.

شریعتمداری خطاب به خرازی اضافه کرد: اینکه گفتید هفتصد، هشتصد میلیارد دلار، من از شما تعجب می‌کنم. منظور شما درآمدهای نفتی دو دولت است. از شما تعجب می‌کنم، این حرف را اگر عوام بزنند عیبی ندارد، ولی از شما بعید است، چون خزانه دولت دخل بقالی که نیست.

* خزانه دولت که دخل بقالی نیست

وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه سازمان برنامه را منحل کردند که هر گونه دوست دارند عمل کنند، افزود: سازمان برنامه را منحل کردند به جای خود بروید بررسی کنید. اینکه می‌گوید هفتصد هشتصد میلیارد دلار خزانه دولت که دخل بقالی نیست که بقال دست کند در دخلش و بگوید هوشنگ برو دو دست چلوکباب بگیر و بیاور.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: خزانه دولت برای اینکه از آن استفاده کنی نیاز به مصوبه مجلس و تفریغ بودجه دارد. این همه در آن مدت خدمات عمرانی که در کشور شد، چرا اینها را نمی‌بینید؟ بعدا چه شده؟ هیچ اتفاقی.

شریعتمداری افزود: درخواست من این است که آقای خرازی حتما سند بدهند. من سند می‌دهم، آقای خرازی هم سند بدهند.

وی در پاسخ به اظهارات خرازی درباره عملکرد دولت‌ قبل گفت: شما یکی دو مورد از خدمات شایان دولت کنونی را بفرمایید.

* قبلی‌ها ال‌سی برای دسته بیل باز نکردند

شریعتمداری درباره وارد کردن دسته بیل توسط دولت جدید عنوان کرد: این را دولت جدید وارد کرد. قبلی‌ها که ال‌سی برای دسته بیل باز نکرده بودند.

* آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند

وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شما اهانت می‌کنید، گفت: چه اهانتی؟ آقایان که نام می‌بردید هر دو برادرانشان متهم به فساد هستند، چرا با آنها برخورد نمی‌کنند؟

شریعتمداری در پاسخ به اینکه شش سال دولت حاکم بود ولی حرفی نزدید، اضافه کرد: موقعی که ما گفتیم سندش هست، می‌توانید به آرشیو کیهان مراجعه کنید. ببینید که ما آن زمان می‌گفتیم.

خرازی با بیان اینکه نوشداروی بعد از مرگ سهراب آمدی، شریعتمداری افزود: آن موقع برخی از دوستان شما شرمنده می‌شدند.

خرازی گفت: آن موقع دوستان ما در زندان بودند و شما آزادانه حرفتان را می‌زدید، شریعتمداری عنوان کرد: آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان دوباره عنوان کرد: خواهشم این است که آقای خرازی سند بیاورند.

*حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می‌کنیم که روزنامه‌هایی که برای آن سینه چاک می‌کنند مطرح نمی‌کنند

شریعتمداری درباره برخورد با دارندگان فیش‌های نجومی گفت: زمانی که رئیس جمهور به آقای جهانگیری نامه نوشت نامه را منعکس کرده و تقدیر کردیم که این اقدام شایسته صورت پذیرفته و امیدوار بودیم بقیه با رئیس جمهور همراهی و همکاری کنند. بعدا فیشی به دست آمد و منتشر شد که آقایان هم تکذیب نکردند و یکی از این آقایان مبلغ صدها میلیارد تومانی را پاداش غیر موجه گرفته است که اسم نمی‌برم.

وی افزود: فلان آقا را اول برکنار می‌کنند، بعد می‌شود عضو هیأت مدیره همان شرکتی که از آن برکنار شده است. اینها را چکار می‌خواهیم بکنیم، اینها بالاخره پاسخ می‌خواهد. به قول حضرت آقا فرمودند، اینها برکنار شوند و اموال از آنها باز پس گرفته شود و تعبیرش هم این بود که اینها لیاقت این جایگاه را ندارند.

این فعال رسانه‌ای افزود: هم مردم و بقیه منتظریم چنین اقداماتی صورت بپذیرد. دولت نهم که سر کار آمده بود، تا چند ماهی این بحث را مطرح می‌کرد، فلان مشکل برای دولت قبل است، یکی از آقایان گفت این کار نهایتا شش ماه، بعد از شش ماه نهایتا خودت چه کار می‌کنی؟

وی گفت: هی می‌گوید دولت قبل، دولت قبل؛ بروید بگیرد بگویید اگر فیش‌های حقوقی دارید به ما بدهید ما می‌زنیم، اگر ندارید و می‌خواهید رد گم کنید یک چیز دیگر است. معتقدم دو دو تا چهار تا به صورت خیلی مستند بیاوریم و دانه دانه مطرح کنیم و به آن بپردازیم؛ مثلا خدمات دولت کنونی را مطرح کنیم اگر جایی هست به آن بپردازیم حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می‌کنیم که روزنامه‌هایی که برای آن سینه چاک می‌کنند مطرح نمی‌کنند.

*پیش بینی کرده بودیم که حتما پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند

شریعتمداری درباره برجام نیز گفت: سال 82 که البرادعی آمد ما یک یادداشتی داشتیم که ما را به کجا می‌برند و گفته بودیم ما باید از ان پی تی خارج شویم و پیش بینی کرده بودیم که حتما پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند. آن زمان کسی این را نمی پذیرفت من خدمت آقای روحانی بودم ایشان به گلایه گفت وقتی تروئیکای اروپایی آمدند من به آنها گفتم حالا صحبت از مذاکره است، ما قرار است احتمالا بتوانیم پروتکل الحاقی را داوطلبانه و برای مدت محدودی اجرا کنیم و این امتیاز را می‌دهیم.

وی افزود: روحانی گفت آقای جک استراو به پشت من زد گفت این چه امتیازی است مجلس ششم یک طرح سه فوریتی داده که دولت را ملزم کند به اجرای پروتکل. در همان مجلس ششم، یکی از آقایان نماینده آمد پشت تریبون، در حالی که آمریکایی‌ها آن زمان به شدت ما را تحت فشار قرار داده بودند که دنبال تولید سلاح هسته‌ای هستید، ایشان پشت تریبون آمد و فریاد زد ما 19 سال به دنیا دروغ گفتیم، تا جایی که آقای کروبی که رئیس مجلس بود به آن گفت چرا تو حرف اسرائیل را می‌زنی؟ اگر قرار باشد این طیف وارد کار شوند می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان در پاسخ به این سؤال مجری که کدام طیف،‌ گفت: برخی از افراد همان طیف الان در کار اطرافیانی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

خرازی هم پرسید از کدام نمایندگان مجلس در مذاکرات هستند که شریعتمداری پاسخ داد: در مذاکرات نیستند، ولی آتش بیار معرکه هستند.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به تیتر روزنامه‌ها در روز اجرای برجام و در حمایت از برجام عنوان کرد: اینها فضاسازی می‌کنند و همین الان هم فضاسازی می‌کنند. ما هم فضاسازی‌ می‌کنیم.

وی در پاسخ به خرازی که گفت شما از روز اول موافق تحریم بودید، گفت: من سؤالی از شما دارم، شما که به ما می‌گویید موافق تحریم بودیم و به ما می‌گویید کاسب تحریم، آقایان بیایند زندگی من را بگیرند با زندگی یکی از آن آقایان عوض کنند. کدام کاسب تحریم است که اصرار کند تحریم‌ها حذف شود؟ آدم باید چیزی بگوید که جایگاهی داشته باشد.

*برجام چیزی برای ما نداشت

شریعتمداری اضافه کرد: معتقدم برجام برای ما چیزی نداشت، تنها دستاورد برجام که می‌توان به آن تکیه کرد، این است که برای آنهایی که فکر می‌کردند و با صراحت می‌گفتند ما به مذاکرات خوشبین هستیم و آمریکا را کدخدا می‌دانستند، به آنها و ملت نشان داد که آمریکا قابل اعتماد نیست.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره دستاوردهای برجام خاطرنشان کرد: آقای خرازی عنوان کردند برجام باعث شد ما الان آب سنگین را بفروشیم، آب سنگین را وادارمان کردند بفروشیم. الان راکتور اراک را بتن ریختیم، مگر غیر از این است؟ یا می‌گویند اورانیوم سه و هفت دهم درصد را می‌دهیم کیک زرد را می‌گیریم. کیک زرد فلوئور اورانیوم است که بگیریم به هگزا فلوئور اورانیوم تبدیل کنیم. ما ده هزار کیلو داشتیم نه هزار و 700 کیلو را از ما گرفتند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آقای خرازی می‌گویند، ما اینها را به خارجی‌ها می‌فروشیم، عنوان کرد: وادارمان کردند بفروشیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از تحریم‌ها برداشته نشده است. مذاکرات برای این بود که تحریم‌ها برداشته شود ولی هیچ کدام از تحریم‌ها برداشته نشده است، ‌تحریم‌های بانکی سر جایش است. تحریم‌های دیگری که آمریکایی ها قول دادند برنداشتند. این تفاوت‌ها را ببینید، مردم که بالاخره می‌بینند.

شریعتمداری درباره ارتباط بانک‌ها با خارج افزود: سوئیفت باز است، ولی پذیرفته نمی‌شود. سوئیفت کانا است، بانک مربوطه قبول نمی‌کند و هیچ ال سی باز نمی‌شود. آقای روحانی روز اول اجرای برجام گفت امروز هزار ال سی گشایش یافت ما تعجب کردیم روز یکشنبه بود و همه بانک‌ها تعطیل است. بعدا اصلاح کردند، من نگران کسانی هستم که به ایشان مشاوره می‌دهند و بعدا گفتند قرار بوده هزار ال سی گشایش یابد. دو بانک یکی در آلمان (متعلق به ترک‌های ترکیه) و یکی ایتالیا با ما کار می‌کنند.

وی افزود: ما هیچ چیز به دست نیاوردیم.

* دستاورد برجام تحقیقا هیچ بود

این فعال رسانه‌ای با اشاره به اظهارات روحانی درباره لغو تمام تحریم‌های اقتصادی، مالی و … حتی تحریم تسلیحاتی، گفت: هیچ کدام از این تحریم‌ها لغو نشده است. آقای سیف رفت آمریکا گفت تقریبا دستاورد برجام هیچ بود، من می‌گویم تحقیقا هیچ بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اظهارات مذاکره کنندگان هسته‌ای ادامه داد: آقایان شما می‌گفتید برجام فتح الفتوح و بزرگترین معجزه و آفتاب تابان است. حالا این گونه است؟

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی خاطرنشان کرد: اینکه اتفاقات مهمی افتاده است، ملاک نیست، سند ارائه دهند.

شریعتمداری دوباره عنوان کرد: آقای خرازی باید برای مطالبی که گفتند سندی ارائه دهند اینکه برجام خیلی فایده داشته چه داشته است؟ به منتقدان مگر اجازه دادند حرف بزنند هر کس آمد حرف بزند گفتند برو جهنم، بیسواد و از مسائل جهان بی‌خبری.

وی همچنین گفت: آقای بابک زنجانی با آقای روحانی و هاشمی رفسنجانی عکس دارند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه بحث‌هایی که آقای شریعتمداری عنوان می‌کنم من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد،‌گفت: خوب است یاد کفار قریش نمی‌اندازد.

* پول نفتی که صادر می‌کنیم برنمی‌گردد

وی درباره صادرات نفت گفت: پول نفتی که ما صادر می‌کنیم برنمی‌گردد، می‌ماند آنجا و جزو اموال بلوکه شده است تا یک روزی برگردد. حتی برای دانشجویان پول را به صورت اسکناس می‌برند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شش قطعنامه تحریمی علیه ما تصویب شد، اضافه کرد: فقط 1229 قطعنامه تحریمی بود.

وی افزود: در خصوص اینکه شما گفتید قطعنامه‌ها موهبت الهی است را ما نگفتیم، امام گفتند.

*مگر فردو را درست کردیم که آب هویج بگیریم

شریعتمداری درباره کیفیت سانتریفیوژها که خرازی به آن اشاره کرد، گفت: چه کسی می‌گوید ما با آی آر هشت کار می‌کنیم؟ اینکه گفته خود آقایان است. شما به تحقیق و توسعه اشاره کردید، مثلا در فردو چه کار می‌خواهیم بکنیم؟ گاز نجیب چیست؟ آرگون تزریق کنیم، به جای آن آب هویج می‌گرفتیم. مگر آنجا را درست کردیم که آب هویج بگیریم.

وی همچنین عنوان کرد: قطعنامه 2231 شش قطعنامه قبلی را تجمیع کرده است. یعنی اگر ایرادی داشته باشید باید به کمیسیون بروید. کلکی که در برجام زدند این است که وقتی موقع مذاکره است می‌گویند یک طرف شما یک طرف ما شش تا وقتی که کمیته شکایات باید تصمیم بگیرد می‌گویند هشت عضو دارد و اتحادیه اروپا را هم اضافه کردند. وقتی ببرید آنجا  کافی است یکی وتو کند.

وی در پاسخ به صحبت خرازی که گفت شما کشور را به اینجا کشاندید، گفت: کشور را من به اینجا نکشاندم، آنهایی که آمدند وطن را بفروشند به اینجا کشاندند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اقتصاد مقاومتی افزود: این را دولتمردان نگفتند که ظرفیت تولید ما در حد آبگوشت بزباش است و فقط می‌توانیم قرمه سبزی و بزباش تولید کنیم.

وی به خرازی گفت: نمی‌شود شما از این طرف حمایت می‌کنید و زمانی موقع پاسخگویی است می‌گویید به من ربطی ندارد. به شما ربط دارد. اقتصاد مقاومتی این نیست که می‌گویند باید مدیر هم از خارج وارد کنیم. شما می‌گویید با 40 بانک ارتباط داریم، دو تا بانک است یک بانک در ترکیه و یک بانک در ایتالیا، باید پول‌هایمان را به صورت تهاتری استفاده کنیم. شما نماینده ایران در سازمان ملل بودید. بقیه پول‌هایمان را نگه می‌دارند و نمی‌دهند. چند وقت پیش یکی از وزرای هندی گفت ما می‌خواهیم پول‌ها را بدهیم ولی آمریکایی‌ها نمی‌گذارند.

شریعتمداری ادامه داد: آمریکایی‌ها بلافاصله بعد از برجام تا حالا نزدیک 12 مورد تحریم اضافه کردند.

وی درباره اظهارات خرازی درباره رفع مشکل کشتی‌های ایرانی عنوان کرد: کدام کشتی آقای خرازی؟ فردا بیایید به اتفاق برویم. ما در جریان هستیم.

* توبیخ و تحقیر آمریکا برای ما عزت است؟

وی خطاب به خرازی پرسید: آیا این برای ما عزت است که آمریکایی‌ها دائم ما را توبیخ و تحقیر کنند. شما درباره تحریم ویزا چه می‌گویید؟

شریعتمداری در پاسخ به خرازی درباره ناراحتی ترامپ و عربستان و … از برجام افزود: باز سؤالم این است که چرا الان ترامپ و کلینتون باید از برجام ناراحت باشند؟ مگر آنها چیزی به دست نیاوردند. اوباما می‌گوید ما با غلاف اسلحه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کردیم. خانم کلینتون می‌گوید ما بدون شلیک یک گلوله موفق شدیم برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره حمله آمریکا گفت: آمریکایی‌ها سال 2011 اعلام کردند ما وارد جنگ مستقیم نمی‌شویم، وارد جنگ نیابتی می‌شویم. واشنگتن پست در سال 2009 نوشت ما عراق را به یاران امام خمینی سپردیم. سعود الفیصل به آمریکایی‌ها می‌گوید شما عراق را در سینی طلا به ایران تحویل دادید. آمریکایی‌ها مگر قدرت جنگیدن دارند؟