پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » دستهبندی نشده » ولادیمیر پوتین:همکاریهای هسته ای ایران وروسیه راهبردی شده است

ولادیمیر پوتین:همکاریهای هسته ای ایران وروسیه راهبردی شده است

 

رییس جمهور روسیه تاکید کرد: در مسیر اجرای برجام به ایران کمک خواهیم کرد.

به گزارش بولتن نیوز، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در آستانه سفر به باکو در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان اظهار کرد: ما برای اولین بار بنا به دعوت الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان در تاریخ 18 مرداد (8 اگوست) در نشست سران سه کشور در باکو دیدار و درباره دورنمای توسعه همکاری‌های دراز مدت و دوجانبه که جنبه‌های مختلفی را شامل می‌شود تبادل نظر خواهیم کرد. این موضوعات عبارتند از روابط اقتصادی و انسانی،‌ موضوع امنیت و مبارزه با تروریسم.

به گزارش اسپوتنیک، روسای جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه قرار است 18 مرداد در باکو دیدار و درباره کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال ـ جنوب تبادل نظر کنند.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: گفت‌وگوهای ما روی طرحی مهم یعنی کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال ـ جنوب متمرکز خواهد بود که طول کلی آن به 7200 کیلومتر می‌رسد. هدف این کریدور ایجاد بهترین فرصت‌های ممکن برای حمل و نقل کالاهای ترانزیتی از هند، ایران و کشورهای خلیج فارس به جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه و سپس به شمال و غرب اروپا است.

پوتین هم‌چنین گفت که مسکو از تلاش ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای حمایت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ما هم‌چنین علاقه داریم مشارکت خود را با تهران در موضوعات منطقه‌ای تعمیق دهیم. ما این امر را عاملی مهم در حفظ ثبات و امنیت در حوزه بزرگی از آسیای مرکزی، دریای خزر و غرب آسیا می‌دانیم. ما به حمایت خود از تلاش ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: روسیه قصد دارد با اختصاص دو وام به ارزش دو میلیارد و 500 میلیون دلار به ایران به این کشور در احداث نیروگاه برق حرارتی و تامین برق سیستم حمل و نقل ریلی آن کمک کند.

وی در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که تابستان گذشته حاصل شد، افزود: ما به شرکای ایرانی خود در مسیر اجرای نامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیش‌تر کمک خواهیم کرد؛ از جمله در فرآوری اورانیوم غنی‌شده و نیز تغییر در تاسیسات هسته‌ای با هدف تولید ایزوتوپ‌های پایدار.

پوتین تاکید کرد: همکاری‌های هسته‌ای روسیه و ایران، راهبردی شده است.

منبع: ایسنا