چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » گفتگوی زنده حسن روحانی در شبکه های صدا-سیما

گفتگوی زنده حسن روحانی در شبکه های صدا-سیما

  حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس دولت یازدهم در گفت‌وگویی زنده که همزمان با آغاز چهارمین سال فعالیت دولت متبوعش، اقدام به بیان کارنامه کابینه‌اش در سه سالی که فعالیت داشته‌اند، پرداخت. حسن روحانی اظهار داشت: از لحاظ امنیتی در طول 3 سال گذشته در کنار قوای مسلح و همت مردم ثبات بی‌نظیری را شاهد بودیم و این آرامش بحمدالله ادامه خواهد یافت. ایران منطقه ثبات است… نقش فضای مجازی در بحث انتشار فیش‌های حقوقی برخی مدیران بسیار موثر بود… اقتصاد مقاومتی به معنای انزوا نیست.

گفت و گوی زنده حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با برشمردن دستاوردهای دولت در سه سال اخیر آغاز شد و با قول‌های اقتصادی رئیس جمهور درباره تحولاتی که تا آخرین سال دولت یازدهم تحقق خواهد یافت، به پایان رسید.

روحانی ضمن اشاره به سالروز 12 مرداد و تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری‌اش توسط مقام معظم رهبری، گفت: از اینکه باید در مقاطع کوتاه‌تری در محض مردم و حضور ملت بزرگ ایران باشم و گزارش کار بدهم، فاصله افتاده، جای تاسف دارد و باید در فواصل بعدی این کاستی را جبران کنیم و در فاصله کوتاه‌تری با مردم گفت‌وگو کنم.وی درباره تحقق وعده‌های داده شده در شش ماهه اول سال، گفت: وعده من پس از عید نوروز این بود که امسال سال بهتری خواهد بود، چرا که در سال گذشته دولت با مشکلات بزرگی غیر از مسئله مذاکرات هسته‌ای روبرو بود. همچنین در سال گذشته به دلیل کاهش بی‌‌‌سابقه قیمت نفت فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر بود.

روحانی با ابراز امیدواری از گشایش مشکلات در سال جاری گفت: امیدوار هستم با تلاش و کوشش مردم و همدلی دولت و ملت و با هماهنگی سایر قوا بتوانیم قدم‌های موثرتری برای رفاه مردم برداریم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز از روز اول سال، به آینده کشور، اقتصاد کشور، مسائل اجتماعی و امنیت‌ملی بسیار امیدوارترم و از لحاظ امنیتی دولت این افتخار را دارد که با تلاش‌های انجام شده در کنار قوا و نیروهای مسلح و همت مردم آرامش و ثبات بی‌نظیری را در سال‌های گذشته و ماه‌های اولیه امسال شاهد باشیم و این ثبات انشاءالله ادامه خواهد داشت. ایران همواره منطقه ثبات و تاثیرگذار در امنیت و ثبات منطقه خواهد بود.وی مسائل اقتصادی کشور را در پنج ماهه اول سال جاری مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در زمینه مسائل اقتصادی، آمار اولیه سه ماهه سال را در رشد اقتصادی نداریم، اما همه علامت‌ها می‌گوید حرکت‌ها رو به جلوست.

روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه که از وی پرسید شما در ابتدای امسال قول رشد 5 درصدی را داده بودید و آیا فکر می‌کنید که در آخر سال به این میزان رشد برسیم؟ تصریح کرد: بنده بسیار امیدوارتر از قبل به رشد 5 درصدی هستم و امیدوارم امسال به این رشد دستیابیم، چرا که علامت‌ها هم همین را می‌گوید.

رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد: در طول 4 ماه گذشته رشد مصرف برق در بخش صنعتی بیشتر از 4 ماهه اول سال گذشته است و این علامت خوبی است، چرا که به همان نسبت رشد برق می‌توان به رشد اقتصادی دست یافت. در 3 ماهه اول سال 4.2 درصد رشد مصرف برق در صنعت داشتیم و این یک علامت اولیه است تا امسال در مسیر رشد و حرکت به سمت توسعه باشیم. همچنین آمار رشد بیمه‌‌شدگان به ما نشان می‌دهد که در این مسیر نیز حرکت خوبی انجام شده، آمارها نشان می‌دهد حدود 461 هزار نفر تعداد بیمه‌شدگان در تامین اجتماعی بیشتر از سال گذشته است.

وی با اشاره به میزان صادرات غیرنفتی نیز اظهار داشت: در صادرات غیرنفتی نیز حرکت بسیار خوبی را شاهد هستیم؛ در سال 1388 در 4 ماهه نخست سال صادرات ما حدود 5.9 میلیارد دلار و واردات ما 15.7 میلیارد دلار بوده، این رقم در سال 89 و در حوزه صادرات 8 میلیارد دلار و در حوزه واردات 9 میلیارد دلار بوده است. این رقم در سال 90 در زمینه صادرات 10.3 و در زمینه واردات 18.6، در سال 91 در زمینه صادرات 10.1 و در زمینه واردات 17.5، در سال 92 در زمینه صادرات 10.4 و در زمینه واردات 13، در سال 93 در صادرات 11.3 و در واردات 17.3، در سال 94 صادرات 11 و واردات 13 بوده و در نهایت در سال 95 صادرات ما 13.4 و واردات ما 12.9 درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد که صادرات ما بر واردات ما پیشی گرفته، البته معنایش این نیست که همیشه واردات بد است. اگر تولیدات مشابه آن کالا در داخل باشد، بد است، اما اگر کالای اولیه و یا موارد مورد نیاز باشد خوب است.

روحانی با بیان اینکه البته در این بین نیز ما با معضل قاچاق روبرو هستیم و آمار قاچاق در این موارد گنجانده نمی‌شود، گفت: طبق آماری که به من داده شده، خوشبختانه در یک سال گذشته قاچاق کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده و حدود 10 میلیارد کاهش داشته، اما این کافی نیست و باید ما همه دست به دست هم دهیم تا با قاچاق مبارزه شود. مبارزه با قاچاق برای ما بسیار حائز اهمیت است و حتی برای رونق اقتصادی هم خوب است. مقام معظم رهبری نیز همواره بر مسئله مبارزه با قاچاق تاکید داشته و در این زمینه همه قوا باید دست به دست هم دهند و نیروهای مسلح نیز باید به ما کمک کنند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال مجری برنامه که از وی پرسید برجام به کجا رسیده و میوه آن کی چیده خواهد شد و اخیراً نیز آقای عراقچی گفته‌اند که تحریم‌ها رفع شده، اما ظاهرا بر روی کاغذ است و یا آقای صالحی نیز اشاره کرده‌اند که طرف‌های‌مان دنبال توطئه علیه ایران هستند، گفت: ما وقتی در برابر طرف خارجی قرار می‌گیریم باید یک جور حرف بزنیم و آن وقت کمبودها، کم‌کاری‌ها و کاستی‌ها و اهمال‌ها را به رخ‌شان می‌کشیم و وقتی با مردم خودمان صحبت می‌کنیم، این طرف قصه را هم باید توضیح دهیم.

وی ادامه داد: 1+5 اهمال‌هایی را در اجرای برجام دارد، اما برجام یک فضای خوبی را برای کشور و اقتصاد به وجود آورده است. جا دارد من همین‌ جا از کارکنان صنعت نفت و مسئولان نفت سپاسگذاری و تشکر کنم. کاری کردند که بعد از برجام خیلی‌ها دچار تعجب شدند که چطور ما در زمان کوتاه تولید نفت را افزایش دادیم و صادرات نفت خود را به شرایط قبل از تحریم رساندیم. به هر حال وقتی که چاه نفت بیشتر فعال شود مقدمات و مخارج آن نیز زیاد می‌شود، اما با تلاش کارکنان صنعت نفت موفق شدیم میزان رشد را افزایش دهیم.

روحانی ادامه داد: یکی از آثار دیگر برجام علاوه بر مسئله فروش نفت خام این بود که ما خودمان تعیین می‌کردیم چه میزان نفت بفروشیم. در گذشته قدرت‌های بزرگ بالای سرمان می‌ایستادند و میزان فروش را تعیین می‌کردند، اما امروز عزتی برای ما کسب شده که نفت را به هر میزانی که دل‌مان می‌خواهد بفروشیم و اجازه تحمیل را به دیگران ندادیم. علاوه بر فروش نفت به میزان دلخواه در دسترسی به پول نفت نیز دست‌مان باز شد. در زمان تحریم کشورهای خرید کننده برای ما شرایط تعیین می‌کردند، اما امروز دست ما باز است و حتی می‌توانیم حدود 10 تا 20 درصد از پول فروش نفت را برای حق نقل و انتقال استفاده کنیم. ما امروز نفت را به یورو می‌فروشیم و جایی که تعیین می‌کنیم پول آن واریز می‌شود و امروز بیش از 400 بانک خارجی در این زمینه با ما در ارتباط هستند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که اگر برجام در کار نبود، وضعیت امروز کشور به چه شکل می‌بود؟ گفت: شرایط قبل از برجام و قبل از مذاکرات دولت یازدهم شرایط خاصی بود؛ فروش نفت ما امروز بیشتر از آن دوران است. شرایط دسترسی به اموال ما در آن دوران سخت بود. در حوزه پتروشیمی و جابجایی‌ها در تحریم بودیم و شرایط سختی برای کشور پیش آمده بود. جدا از همه اینها مهمترین اثر برجام این بود که سایه شوم تهدید از سر ملت ما رفع شد. پرونده ایران به فصل 7 شورای امنیت رفته بود، 6 الی 7 قطعنامه علیه ما وضع کرده بودند و هر روز ممکن بود کشور دچار جنگ ناخواسته شود. در شورای امنیت ایران را به عنوان تهدیدکننده صلح و امنیت جهانی معرفی کرده بودند، اما امروز شرایط ما با شرایط گذشته با ویژگی‌هایی که گفته شد، متفاوت است.

وی با بیان اینکه برجام لطف 1+5 نبود و آنها سخاوتمندانه چیزی به ما نداده‌اند، گفت: برجام حاصل مقاومت مردم و رهبری شجاع و توصیه‌های ایشان بود. ما در برجام حق‌مان را باز ستاندیم. لطف کسی نبود، بلکه حاصل ایستادگی مردم عزیز و بزرگوار ایران بود.

روحانی ادامه داد: اگر شرایط امروز کشور نیز مانند گذشته بود، ما شاهد وضعیت سختی بودیم؛ باید حق‌مان را می‌گرفتیم، دیگران می‌خواستند حق ما را بگیرند، اما ما اجازه ندادیم. ما حق غنی‌سازی را گرفتیم و امروز نه تنها حق غنی‌سازی داریم، بلکه در مقام فروش امکانات غنی‌سازی هستیم. آب سنگین تولید می‌کنیم و می‌فروشیم، اورانیوم را غنی‌سازی کرده و آن را می‌فروشیم و راکتور اراک را نیز نوسازی کرده‌ایم و آنچه مهم است احقاق حقوق‌مان بود که به آن دست یافتیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش‌ از رشد سرمایه‌گذاری در کشور خبر داد و گفت: اگر طرف مقابل به ظاهر و روح برجام به خوبی عمل می‌کرد، ما شرایط بهتر از این نیز داشتیم؛ حتماً سنگ‌اندازی‌هایی در این بین وجود دارد. آنهایی که با اصل برجام مخالف بودند امروز با اجرای آن نیز مخالف هستند. کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا امروز از هر طرح و لایحه‌ای برای مخالفت با برجام استفاده می‌کند. رژیم‌صهیونیستی نیز مخالف برجام است و برخی کشورهای دور و بر ما از روی کودک صفتی‌شان با برجام مخالفت می‌کنند. کنگره در آمریکا هر روز دنبال تصویب لایحه‌ای است تا مشکلی را جلوی پای ایران به وجود بیاورد و دولت آمریکا مجبور می‌شود برخی را وتو و با برخی نیز مخالفت کند.

وی ادامه داد: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب گفتند اگر طرف‌های ما به تعهدات‌شان خوب و دقیقاً عمل می‌کردند این مسئله نیز به نفع خودشان و به نفع منطقه تمام می‌شد. این یک امتحان و آزمایش بود تا طرف مقابل خود را نشان دهد. اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت برجام را اجرا می‌کردند و ما شاهد کند کاری نبودیم، چه بسا به طرف‌های‌مان اعتماد می‌کردیم و در موضوع دیگر نیز با آنان گفت‌وگو می‌کردیم، اما متاسفانه آنها این آزمایش را به خوبی انجام ندادند و پایبند به تعهدات نبودند، اما ما امروز در سایه حمایت‌های رهبری انقلاب و با وحدت و انسجام به ادامه راه‌مان خواهیم پرداخت و با قاطعیت جلوی نقض عهد طرف‌های مقابل خواهیم ایستاد.

روحانی با بیان اینکه برجام در برخی زمینه‌ها از جمله بیمه و صادرات نفت و گاز خوب اجرا شد، اما در برخی حوزه‌ها مثل حضور و فعالیت‌ بانک‌های بزرگ در ایران با کندی روبروست، اظهار داشت: ما در برخی نقل و انتقال‌ها و تبدیل ذخایر به ارزها با مشکلاتی روبرو هستیم، اما روندی است که هر چقدر به سمت جلو برویم گشایش بیشتری رو به ما خواهد بود.

رئیس‌جمهور درباره فیش‌های حقوقی نامتعارف و حواشی به وجود آمده در این زمینه، تصریح کرد: این حرکت، حرکت خوب و خیری بود، افراد با هر نیّتی که داشتند این موضوع را دنبال کردند و در مجموع به نظر من این مسئله به نفع کشور و در مسیر درست مبارزه با فساد و شفافیت قرار گرفت. جا دارد در این زمینه نیز تاکید کنم بر نقش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که در این زمینه دولت بر آزادی این شبکه‌ها علیرغم فشارهایی که متحمل شد، تاکید داشت. نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌داد که 60 درصد مردم در فضای مجازی به دنبال مطالب طنز و تفریح و سرگرمی هستند و 20 الی 30 درصد به خاطر اطلاعات و اخبار به دنبال شبکه‌های اجتماعی هستند. معتقدیم مردم ما بیدار هستند و اجازه نخواهند داد گروه کوچکی با سوءاستفاده از این ابزار مانع مسیر حرکت شوند. دولت همچنین به دنبال دولت الکترونیک و ساخت یک شبکه اطلاعات ملی است و یکی از اهداف مهم دولت نیز همین است.

وی با بیان اینکه در مبارزه با فساد غیرجناحی بودن مهم است و نباید مسائل را جناحی ببینیم، اظهار داشت: باید با هرگونه سوءاستفاده از جمله رانت اطلاعات مبارزه کنیم، البته برخی امور را باید با اصلاح ساختاری تغییر داد.

روحانی با اشاره به احیای 2 معاونت سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان امور اداری و استخدامی، گفت: طبق قانون مسئله استخدامی باید در یک جا متمرکز شود و قانون اختیار آن را به رئیس‌جمهور داده است. درباره برنامه و بودجه نیز قانون همین را می‌گوید، بنابراین باید تشکیلات لازم را سامان دهیم تا از فساد دور شویم و اجازه ندهیم که فساد تحقق یابد.

رئیس‌جمهور در تشریح دلایل وجود دریافتی‌های غیرمتعارف توسط برخی مدیران اجرایی، گفت: این مسئله زمانی آغاز شد که نهادهای عمومی غیردولتی درست شدند؛ به هر حال وقتی که یک نهاد خصوصی‌است تمامی مقررات و چارچوب آن نیز مربوط به همان بخش خصوصی است و اگر هم دولتی باشد چارچوب خاص خود را دارد، اما وقتی نهادی شد عمومی غیردولتی یا اصطلاحاً همان خصولتی دیگر نه دولت بر آن حاکم است و نه بخش خصوصی و اینجا شکاف‌ها به وجود می‌آید تا بتوان از آن سوءاستفاده کرد، البته در برخی مقررات نیز استثنائاتی وجود داشت و مشکلاتی به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: اولین باری که این مسئله مطرح شد زمانی بود که ما درباره مقررات اجرای بودجه 95 در دولت بحث می‌کردیم، همانجا بحث شد که برخی از افراد دریافتی‌های غیرمتعارف دارند و برخی بنگاه‌های اقتصادی مورد مثال قرار گرفتند که وام‌هایی غیرمتعارف و متفاوت گرفتند. همانجا مقررات خوبی وضع شد.

روحانی ادامه داد: متاسفانه در این دریافتی‌ها عباراتی مانند پاداش و کارانه درست شده بود و همین‌ها موجب پرداخت‌های اضافی شده بودند، در برخی دستگاه‌ها نیز هیئت مدیره خودشان برای خودشان تصمیم می‌گرفتند و ذینفع بودند. من پیشنهاد دادم لایحه‌ای برای شفافیت و ذینفع‌ها تشکیل شود و این موضوع ممنوع شود، البته رهبری انقلاب هم دستور دادند مقررات دولت برای همه نهادها و ارگان‌ها لازم‌الاجرا باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت در زمینه شفافیت اقداماتی را انجام داد و اولین حرکت این بود که شورای تعیین دستمزد و حقوق چارچوب‌هایی را تعیین کرد، گفت: همه این مواردی که به عنوان حقوق‌های غیرمتعارف مطرح شده بودند، برای درصد کمی از مدیران است. کارمندان و کارکنان دولت از این مسئله مبرا هستند و حقوق‌هایشان معمولی است. اینکه گفته شد حقوق‌های کارکنان و کارمندان دولت کاسته شده، شایعه‌ای بی‌اساس است. تنها چند هزار مدیر در سازمان‌های دولتی و غیردولتی حقوق‌های غیرمتعارف گرفتند که به یک درصد مدیران ما هم نمی‌رسد. می‌خواهم بگویم تخلفات عام نبوده و اکثریت مدیران جامعه برای کشورشان خادم بوده و هستند.

وی با تشکر از افراد و رسانه‌هایی که در این زمینه کمک کردند تا حق بیت‌المال ادا شود، گفت: دریافتی‌های غیرمتعارف ناصحیح، نادرست و نامشروع بوده و باید با آن مقابله شود و این مقابله ادامه پیدا خواهد کرد. در هر موردی که تشخیص دهیم تخلف و سوءاستفاده از قانون صورت گرفته پول‌ها بازگردانده خواهد شد و فسادهای مربوطه نیز به دستگاه قضا سپرده خواهد شد. مردم در این زمینه مطمئن باشند که دولت حساس است، نسبت به بیت‌المال و پول مردم حساس است. ما تلاش می‌کنیم تمامی بحث‌های مربوط به حقوق فوق‌العاده و عناوین با این مضمون از بین برود و تنها یک دریافتی باشد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به اشاره به موضوع اصل 44 قانون اساسی و باید و نبایدهای آن گفت:‌ هدف نظام در سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی این بود که بخش‌های غیرضروری که ضرورتی ندارد، تصدی آنها بر عهده دولت باشد به مردم واگذار شود، اما اجرای بد اصل 44 بسیاری از این مسائل و فسادها را به وجود آورد، چرا که بسیاری از این واگذاری‌ها به بخش‌های عمومی بود و بخش بزرگی از فساد همین جا رقم خورد. بخش بسیار کمی از این واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی داده شد و تلاش ما این است که این واگذاری‌ها به درستی انجام گیرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد باید به خود مردم واگذار شود، تصریح کرد:‌ باید دست بخش خصوصی را باز بگذاریم و موانع را از جلوی پای آنها برداریم. دولت باید حامی بخش خصوصی باشد. چارچوب‌ها و امنیت را برای آنها تعیین و تأمین کند، بنابراین اگر مدیریت ما دقیق باشد ریشه بسیاری از مفاسد خشکانده خواهد شد.

روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اعلام برنامه‌های دولت برای رونق و تولید بیشتر، اظهار داشت:‌ ما برای اینکه در بخش تولید کشور را در مسیر رونق قرار دهیم نیاز به سرمایه داخلی، سرمایه خارجی، بودجه دولت و یا حمایت بانک‌ها داریم. در این بین بودجه دولت محدود است و نمی‌تواند تحولات بزرگ را ایجاد کند. سرمایه داخلی نیز بدون کمک بانک‌ها نمی‌تواند اثرگذار باشد، بنابراین بانک‌ها باید متحول شوند و ما بسته‌ای تحت عنوان لایحه “اصلاح امور بانکی” تقدیم مجلس کردیم که می‌تواند منشاء تحول باشد.

به گفته رئیس‌جمهور، طبق این لایحه تسهیلات ارائه شده توسط بانک‌ها بیشتر و در عین حال نرخ سودها کمتر می‌شود و دولت در این زمینه با بانک‌ها در حال مشورت و رسیدن به تفاهم است.

روحانی گفت:‌ قرار است سود تسهیلات 18 درصد و سود سپرده‌ها نیز 15 درصد باشد و با توجه به کاهش تورم این کار شدنی است.

روحانی کاهش نرخ تورم را موفقیت برای دولت دانست و تصریح کرد:‌ از سال 92 و با روی کار آمدن دولت یازدهم روند کاهش مداوم تورم را شاهد بودیم. پیش‌بینی ما این بود که در سال 96 به تورم یک‌ رقمی برسیم، اما امسال تورم 9.5 درصد شد و ما در این مسئله شرایط خوبی را ایجاد کردیم.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه برخی از کارشناسان کاهش تورم را به قیمت تشدید رکود تلقی کرده‌اند، افزود:‌ سال 93 ما یک بار توانستیم از رکود عبور کرده و به رشد 3 درصد برسیم، اما به دلیل کاهش یک‌ باره قیمت نفت در سال 94 با مشکلاتی روبرو شدیم، اما انشاءالله امسال رشد 5 درصد را خواهیم داشت و می‌توانیم از رکود هم عبور کنیم که این کار نیازمند تشدید سرمایه‌گذاری و رشد فناوری دارد.

روحانی با بیان اینکه  تلاش می‌شود که امسال 36 پروژه بزرگ و عظیم به ثمر و نتیجه برسد، خاطرنشان کرد:‌  تلاش این است که انشاءالله بیش از 10 سد در کشور تکمیل شود. باید بدانیم اگر در برجام به نتیجه برسیم یا نرسیم راه ما اقتصاد مقاومتی است و باید اقتصادی درون‌زا و برون‌گرا داشته باشیم. شفافیت جزو همین چارچوب اقتصاد مقاومتی است و اگر همه ابعاد آن اجرا شود قطعاً تحول بزرگی رخ خواهد داد.

رئیس‌جمهور در زمینه اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های دولت برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، گفت:‌ برجام زمینه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی احیا می‌کند؛  اکنون در کشور 2500 شرکت دانش‌بنیان فعال شده‌اند. در جلسه‌ای نماینده جهاد دانشگاهی می‌گفت آن قدر شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که نمی‌دانیم که با کدام‌شان پس از برجام کار کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه هدف ما رونق اقتصادی و اشتغال جوانان است، خاطرنشان کرد: در کشور 11 میلیون تحصیل‌کرده دانشگاهی داریم و جزو 5 کشور اول دنیا در زمینه فارغ‌التحصیلان مهندسی هستیم. 47 درصد جمعیت کشور بین 15 تا 40 سال است. بیکاری جوانان تحصیل‌کرده بار زیادی بر دوش ما گذاشته است. همچنین در یک سال اخیر 250 نفر از تحصیل‌کردگان مقاطع دکترا و بالاتر به ایران بازگشته‌اند و روند بازگشت مغزها به کشور آغاز شده است.

روحانی ادامه داد:‌ نحوه استخدام به گونه‌ای است که فقط پسران جذب می‌شوند، اما من گفتم ما به دنبال شایسته‌سالاری هستیم و جایی که هر دو جنس بتوانند فعال باشند نباید تفاوتی بین دختران و پسران وجو داشته باشد. در زمینه آموزش و پرورش هم دستور دادم اجبار هدایت تحصیلی دانش‌آموزان وجود نداشته باشد و فقط مشاوره انجام شود. در واقع نباید یک فرد برای 100 دانش‌آموز تصمیم بگیرد، البته باید یک چارچوب و مقرارت برای هدایت تحصیلی داشته باشیم تا سلیقه‌ای عمل نشود.

روحانی موضوع المپیک 2016 ریو برزیل را مورد توجه قرار داد و گفت: المپیک آن قدر مهم بود که خودم به بدرقه ورزشکاران رفتم و قول‌هایی که به ورزشکاران داده بودیم را عملی کردیم. اهتمام دولت توسعه ورزش قهرمانی و ورزش عمومی است و طبق آمار ورزش عمومی از 9 به 21 درصد افزایش یافته است. تعداد ورزشکاران المپیکی ما نیز نسبت به دوره قبل بیشتر شده و امیدواریم در المپیک ورزشکاران برای کشور افتخارات خوبی به دست آورند.

رئیس‌جمهور درباره احیای مسئله اخلاق به عنوان یکی از وعده‌های خود، اظهار داشت:‌ از ابتدای دولت یک چارچوب اخلاقی برای همه مسئولان آماده کردیم و همه به آن قسم خوردند. ضعف اخلاق یکی از ریشه‌های آسیب‌های اجتماعی و شکاف در جامعه است. رعایت مسائل اخلاقی موجب ایجاد امنیت می‌شود. نباید آبروی مردم توسط رسانه‌ها و تریبون‌ها خدشه‌دار شود، حتی اگر فردی در دادگاه محکوم شود حق نداریم به آن توهین کنیم. ما حق نداریم به هموطنان خود توهین کنیم. خداوند گفته اگر کسی به مومنی اهانت کند به خدا اعلام جنگ شده، اما در جامعه ما به راحتی توهین انجام می‌شود و با عنایت به کلماتی مجهول از جمله شنیده شده یا گفته شده تهمت‌هایی زده می‌شود.

وی با بیان اینکه ما باید کاری کنیم که اگر کسی اخلاق را زیر پا گذاشت و هتاکی کرد منزوی شود و گوش شنوایی برای او وجود نداشته باشد، افزود: باید دولت در این زمینه کار بیشتری انجام دهد و باید در سایه اخلاق و احترام به یکدیگر عمل کرده و به سهولت آبرو و حیثیت مردم را به تاراج نگذاریم. هزینه‌های مختلفی در دستگاه‌های مختلف برای مسائل فرهنگی اختصاص داده می‌شود، اما بهتر است این پول به معلمان داده شود، چرا که آنها بهتر می‌توانند کار فرهنگی انجام دهند.

رئیس‌جمهور در بخش  پایانی سخنانش با اشاره به مشکلات زیست محیطی و کمبود آب شرب، گفت: یکی دیگر از اولویت‌های بسیار مهم ما مباحث محیط زیستی و آب بود و دیدیم که اولین مصوبه دولت یازدهم در ارتباط با احیای دریاچه ارومیه بود. در سفری که به ارومیه داشتم بسیار خوشحال شدم که دیدم آب این دریاچه تثبیت شده و چند سانتی هم بالا آمده، البته هنوز بسیار کار دارد، اما از خطر حتمی دور شده است.

روحانی با بیان اینکه در رابطه با مشکلات بنزین و گازوئیل نیز کارهای زیادی انجام شده است، اظهار داشت:  در سال 92، 43 درصد سوخت نیروگاه‌های کشور سوخت مایع بود، اما امسال به 9 درصد رسیده و سال گذشته هم این رقم به 18 درصد کاهش یافته بود که همه اینها گوشه‌ای از فعالیت‌های دولت در زمینه محیط زیست است.

روحانی با مهم توصیف کردن مسئله آب به عنوان مسئله‌ای حیاتی، اظهار داشت: اگر دیر اقدام کنیم برای تأمین آب آشامیدنی برخی شهرهای کلان در آینده‌ نزدیک دچار مشکل جدی خواهیم شد که واردات آب یکی از راه‌حل‌هاست، در عین حال 125 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در سال گذشته به روش آبیاری‌های نوین تجهیز شده است، هر چند شیرین کردن آب دریاها و مهار آب‌های مرزی نیز از دیگر راه‌حل‌هاست که بر همین اساس با اجازه مقام معظم رهبری 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مسئله آب‌ برداشت می‌کنیم