شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دیدار آقای محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین با خانم مریم رجوی در پاریس

دیدار آقای محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین با خانم مریم رجوی در پاریس

محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین و خانم مریم رجوی ( سازمان مجاهدین خلق ایران) شنبه شب گذشته در پاریس دیدار کردند.

به نوشته سایت رادیوفردا به نقل از سایت مجاهدین خلق ایران، در این دیدار محمود عباس بر ضرورت مبارزه با بنیادگرایی و تروریسم در منطقه تأکید کرده است. خانم رجوی هم رژیم ایران را “منشاء اصلی تفرقه و بنیادگرایی و تروریسم در همه منطقه” نامیده و گفته است که مردم ایران و منطقه باید “با اتحاد عمل، منطقه را از شر بنیادگرایی که کانون آن در تهران تحت حاکمیت ملایان است خلاص کنند.”

به نوشته سایت رادیوفردا حسین شیخ الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این دیدار گفته که محمود عباس دست‌نشانده آمریکا و مأمور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است. آقای شیخ الاسلام در گفتگو با سایت میزان گفت: “اینکه یک جناح فلسطینی سازشکار با صهیونیست‌ها که با فشار آمریکایی‌ها تسلیم اسرائیل شده است امروز در مقابل خط مقاومت ایستادگی می‌کند و با عناصر تروریستی دیدار می‌کند دور از انتظار نیست.”

آقای شیخ الاسلام گفت که سازمان مجاهدین خلق از ابتدای انقلاب ایران قصد نابودی این انقلاب را داشته است و دیدار این گروه با محمود عباس را هم در همین چارچوب باید دید.

هنوز سخنگوی محمود عباس و هیچیک از دیگر مسئولان فلسطینی درباره دیدار وی و مریم رجوی توضیحی نداده‌اند، اما برخی رسانه‌های فلسطینی از منابعی که آنها را نزدیک به تشکیلات خودگردان معرفی کرده‌اند و بدون ذکر نام آنها نقل کرده‌اند که این دیدار صرفا برای تبادل نظر بوده و تشکیلات خودگردان با وجود «دخالت‌های ایران در امور فلسطینیان» قصد دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.

این منابع همچنین گفته‌اند که دیدار محمود عباس و مریم رجوی ربطی به حضور امیر ترکی در تجمع هواداران مجاهدین خلق در پاریس نداشته و سعودی‌ها برای این دیدار فشاری به آقای عباس نیاورده اند.

سازمان مجاهدین خلق ایران چندی پیش با حضور تعدادی از چهره‌های سیاسی خارجی، از جمله امیر ترکی فیصل، فرزند پادشاه پیشین سعودی و رئیس سابق اداره اطلاعات این کشور، همایشی را در پاریس برگزار کرد که اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داشت.

رادیوفردا اضافه میکند که به نظر می رسد از هنگامی که محمود عباس به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی رسید این نخستین بار باشد که او با یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران رسما دیدار می‌کند.