چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پتروشیمی بیستون کرمانشاه دچار حریق با آسیب بسیار گسترده شد

پتروشیمی بیستون کرمانشاه دچار حریق با آسیب بسیار گسترده شد

به گزارش ایرنا، مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی  روز جمعه در مجتمع پتروشیمی بیستون علت آتش سوزی مخزن پتروشیمی بیستون کرمانشاه را جمع شدن گازهای ‘لایت آن’ زیر سقف مخزن اعلام کرد که بر اثر جرقه ای شعله ور شده است. البته تاکنون دلیل بروز جرقه مشخص نشده است.

 

وی اظهار کرد: دلیل انفجار و پرتاپ شدن سقف مخزن جمع شدن گازهای لایت آن و مشتعل شدن آن بوده است.
وی افزود: آتش مخزن با تلاش نیروهای امداد رسان مهار شده و هم اکنون در حال پاشیدن آب سرد بر روی دیگر مخازن پتروشیمی بیستون هستند.

وی گفت: فوم پاشی داخل مخزن هم اکنون در حال انجام است و این کار تا یک ساعت دیگر به منظور خاموش شدن شعله های آتش احتمالی داخل مخزن ادامه دارد.

وی اعلام کرد: امکان شعله ور شدن آتش داخل مخزن وجود دارد اما به دلیل نبود دید کافی نمی توانیم در این خصوص اظهارنظر کنیم.

مجتمع پتروشیمی بیستون در 15 کیلومتری شرق کرمانشاه و در کنار بزرگراه کربلا واقع شده است.

مجتمع پتروشیمی بیستون کرمانشاه الکیل بنزن خطی (LAB) والکیلات سنگین (HAB) تولید می کند.
الکیل بنزن خطی (LAB) نقش مهمی در شکل گیری صنایع پایین دستی پتروشیمی در کشور دارد، زیرا این محصول به عنوان ماده اولیه شوینده ها در تولید پاک کننده های خانگی و صنعتی کاربرد دارد.

الکیلات سنگین (HAB) از دیگر تولیدات این مجتمع پتروشیمی بیستون است که با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، اقتصاد تک محصولی، ایجاد ارزش افزوده از مواد خام، تأمین نیاز داخلی، افزایش صادرات محصولات پتروشیمی، ایجاد درآمد ارزی و اشتغال زایی تولید می شود.

طرح الکیل بنزن خطی مجتمع پتروشیمی بیستون با مهندسی اصولی و تحت لیسانس شرکت IFP فرانسه و طراحی و مهندسی تفصیلی شرکت تکنیکاس ریونیداس اسپانیا و شرکت انرشیمی ایران اجرا شده است.
خوراک پتروشیمی بیستون سالانه 386 هزار تن نفت سفید و 19 هزار تن بنزن است که نفت سفید از پالایشگاه کرمانشاه و بنزن از مجتمع پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اصفهان تأمین می شود.

یکی از مخزن های پتروشیمی بیستون حدود ساعت ۱۵ روز جمعه دچار آتش سوزی شد.