یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛

خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛

خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

ناگفته‌ها را بگویید تا انقلاب منحرف نشود

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی طی عیادت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از وی گفت: شما یکی از ذخائر انقلاب و نظام اسلامی هستید و من همواره به درگاه خداوند برای سلامتی و طول عمر شما دعا کرده و می‌خواهم که خداوند شما را برای ادامه و بقای کشور حفظ کند. هنوز ناگفته ها و اطلاعاتی در سینه شما وجود دارد که باید برای آگاهی مردم به ویژه جوانان گفته شود تا انقلاب از مسیر اسلام ، مردم و اهداف مقدس امام راحل منحرف نشود. انتخاب این خبر را منتشر کرد.

وزیر احمدی‌نژاد: قطعا در انتخابات حضور جدی خواهیم داشت
وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد گفت: آنچه که امروز برای ما قطعی است، حضور جدی همراهان‌مان در انتخابات و معرفی و حمایت از یک گزینه برای انتخابات ریاست جمهوری است که قطعا آقای روحانی، نخواهد بود. سید محمد حسینی با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: با مشخص شدن ترکیب مجلس شورای اسلامی و تعیین هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌ها، به طور طبیعی فکر و ذهن فعالان سیاسی به دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز سال ۹۶ معطوف شده است که در این میان انتخابات ریاست جمهوری همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده؛ چرا که رئیس جمهوری بعد از مقام معظم رهبری بالاترین جایگاه اجرایی را عهده دار است و در تمامی شئون جامعه تاثیر می‌گذارد. وی با بیان این‌که «طبیعی است که احزاب از هم‌اکنون به فکر انتخاب یک گزینه مناسب برای ریاست جمهوری باشند»، ادامه داد: تعیین دولتمردان و مدیران نظام در مجموعه قوه مجریه صورت می‌گیرد؛ لذا طبیعی است که احزاب و تشکل‌ها از حالا به فکر انتخاب گزینه مناسب برای این جایگاه باشند.  ایسنا این خبر را منتشر کرد.
فراکسیون مجزای اصلاح‌طلبی، رمز عبور از روحانی است

محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران به طرح موضوعاتی از جمله تشکیل فراکسیون مجزا اصلاح‌طلبان در مجلس، واکنش نشان داد. وی افزود: برخی با طرح این موضوع به دنبال این هستند تا غلظت اصلاح‌طلبی فراکسیون امید را بالا ببرند تا از این فراکسیون امید تبدیل به فراکسیون اصلاح‌طلبان شود. عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین بنده معتقدم کسانی که طرح موضوع تشکیل فراکسیون مجزای اصلاح‌طلبی را مطرح می‌کنند از دلسوزان این فراکسیون نیستند و تنها قصد دارند پیش مقدمه عبور از روحانی را،از رهگذر تغییر مشی و نام فراکسیون امید به فراکسیون اصلاح‌طلبان دنبال کنند.بنابراین بنده معتقدم چه آنهایی که در اردوگاه اصولگرایایی به دنبال این هدف و چه اقلیتی که در فراکسیون امید منادی اصلاح‌طلب شدن امید هستند، خیرخواه این فراکسیون نخواهند بود. عضو فراکسیون امید در پایان تاکید کرد: به هر حال درست و صحیح این است که فراکسیون امید، امید بماند و بر همان تعهدات ائتلافی‌اش پایبند باشد. باشگاه خبرنگاران این خبر را منتشر کرد.

مقایسه بودجه کلانشهرهای ایران

طی 8 سال گذشته بودجه مصوب شهرداری تهران 147 درصد افزایش یافته است. بودجه دیگر کلانشهرهای ایران در این مدت چه روندی داشته است؟بر اساس آمار سایت کلانشهرها، به طور متوسط جمع کل بودجه مصوب کلان‌شهرها 250درصد رشد داشته است. همچنین بر اساس آمار موجود بودجه کلان‌شهرهای مورد بررسی طی 8 سال گذشته 2.5برابر شده است و به طور متوسط سالانه 31 درصد رشد داشته که این رشد بالاتر از نرخ تورم عمومی کشور بوده است. بر اساس این گزارش بودجه مصوب سال 95 کلانشهر تهران 17 هزار میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است که بیشترین بودجه میان 5 کلانشهر دیگر است. دومین بودجه بالای مربوط به کلانشهر مشهد است که در سال جاری بو.دجه مصوب آن 10 هزار میلیارد تومان است. بر اساس آمار موجود طی دوره 8 ساله سال‌های 88 تا 95 بودجه تهران 147 درصد، تبریز 289، مشهد 534، اصفهان 567 و شیراز 612 درصد افزایش یافته است. همچنین بر اساس این گزارش بودجه کلانشهرها سالانه به طور متوسط بین 15 تا 35 درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش مربوط به مشهد و اصفهان کمترین آن مربوط به تهران بوده است.

“جشن حافظ” جنتی را به مجلس کشاند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره واکنش کمیسیون متبوعش به جشن حاشیه‌ساز حافظ با بیان اینکه با این گونه موارد برخود جدی خواهیم داشت، از احضار علی جنتی به مجلس خبر داد و تاکید کرد: اینگونه هنجارشکنی‌ها در حوزه فرهنگی نمره منفی را برای وزیر ارشاد در پی دارد.احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم، درباره واکنش کمیسیون متبوعش به جشن حاشیه‌ساز حافظ، اظهار کرد: قاعده کلی کمیسیون فرهنگی مجلس این است که در مقابل این‌گونه اقدامات که با آموزه‌‌های اسلامی در تناقض است و گسترش ناهنجاری و ولنگاری فرهنگی‌ را به دنبال دارد، برخود جدی انجام دهد.وی با تاکید بر اینکه اینگونه هنجارشکنی‌ها در حوزه فرهنگی نمره منفی را برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی دارد، متذکر شد: قطعاً پس از اولین جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس در روزهای آینده، موضوع احضار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای توضیح درباره اقدامات هنجارشکنانه جشن حافظ بررسی می‌کنیم.این مطلب در نسیم انلاین منتشر شده است.

نامه وکیل حمید بقایی به روحانی

سید علی اصغر حسینی، وکیل حمید بقایی، معاون اجرایی رییس جمهور سابق و سرپرست سابق نهاد ریاست جمهوری در نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهور خواستار برخورد با متخلفان و پرونده سازان نهاد ریاست جمهوری از جمله اشرفی اصفهانی و جلیلیان شد.

ماجرای جلسه خصوصی احمدی‌نژاد در مشهد

عبدالرضا داوری گفت: سفر محمود احمدی‌نژاد به مشهد به قصد زیارت ثامن‌الحجج(ع) و شرکت در مراسم عزاداری به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) بوده است.صبح امروز، خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه “محمود احمدی‌نژاد”رییس جمهور سابق کشورمان، به مشهد سفر کرده و قرار است در جلسه‌ای خصوصی – که گویا رنگ و بوی انتخاباتی هم دارد – با برخی از مسئولان دولت سابق، شرکت کند.در این زمینه، “عبدالرضا داوری” فعال رسانه‌ای گفت: سفر محمود احمدی‌نژاد به قصد زیارت ثامن‌الحجج(ع) و شرکت در مراسم عزاداری فردا به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) بوده و هیچ هدف دیگری در این سفر دنبال نشده است.وی افزود: البته طبیعی است که ممکن است اعضای شورای تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره)با احمدی‌نژاد جلسه‌ای داشته باشند که البته این جلسه، به هیچ وجه انتخاباتی نیست.داوری تصریح کرد: نه سفر به مشهد و نه دیگر سفرهای احمدی‌نژاد به نقاط مختلف کشور، انتخاباتی نیست و نباید به شایعات مطرح شده اعتنا کرد و صحبت‌های دیگر، فقط حاشیه‌سازی است.این مطلب در باشگاه خبرنگاران منتشر شده است.

پاسخ روحانی به گلایه‌های عارف

حسن رسولی می‌گوید حضور نداشتن عارف در افطاری فراکسیون امید با حسن روحانی به معنای گله‌گذاری نیست اما عارف گلایه هایش را به رئیس‌جمهور مطرح کرده و روحانی نیز به آنها پاسخ داده است.او در ائامه می گوید: به ایشان گفته شده است و رئیس‌جمهور هم گفتند موضع من این نیست و به وزرا تذکر خواهم داد. یکی از نقایص دولت یازدهم، نبود انسجام داخلی آن است. ما از دولت حمایت مي‌كنيم و حمایت خود را ادامه خواهیم داد ولی این حمایت به معنای این نیست که نقایص این دولت را به زبان نیاوریم. یکی از این نقایص، نبود انسجام نظری و رفتاری در مجموعه دولت است؛ به ‌طور مشخص ما اصلا انتظار نداشتیم که آن تعداد وزرایی که اسم آنها را قبلا آوردند، ستاد بزنند به نفع رقیب آقای عارف؛ چون وزیر یک کارگزار حکومتی و دولتی است و شرعا و قانونا و عرفا حق ندارد از کرسی و جایگاه صدارتی خود به نفع یک جریان استفاده کند. این یک گله جدی است و بارها هم طرح شده است. دوستان دیگر به غیر از ما هم گفته‌اند ولی ما پاسخی نشنیدیم. پاسخ ضمنی‌اي که من از بعضی بزرگان شنیدم این بود که آقای رئیس‌جمهور گفتند تذکر می‌دهم و این برای انتخابات ٩٦ باید اصلاح شود.

هدیه مسی برای عمر البشیر

لیونل مسی ستاره بارسلونا از محبوبیت زیادی برخوردار است تا جایکه حتی چهره های سرشناس سیاسی و هنری علاقه دارند تا از نزدیک این ستاره آرژانتینی را ملاقات کنند.مسی در اقدامی عجیب پیراهن امضا شده خود را برای عمر البشیر رئیس جمهور سودان فرستاد. پیراهن شماره 10 مسی که توسط خود این بازیکن امضا شده بود، توسط نماینده او در مراسمی به رئیس جمهور سودان داده شد.نکته جالب اینکه علاوه بر امضای مسی روی این پیراهن امضای نیمار هم در آن وجود داشت.عمر البشیر در این دیدار مراتب تشکر خود از فوق ستاره آبی اناری‌ها را بیان و تاکید کرد 99 درصد از مردم سودان هوادار بارسلونا هستند و این تیم را تشویق می کنند.

اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مشهد

احمدی نژاد در مشهد گفت: دولت قبل را بزرگترین خطر برای اسلام دانستند، مرا مورد توهین و تخریب قرار دادند که همچنان ادامه دارد در حالی که من عددی نبودم، من گرد پای ملت ایران هستم

-ما کشور را تحت تهدید نظامی تحویل گرفتیم و روزی که تحویل دادیم اوباما به دنبال همکاری با ما برای درست کردن دنیا بود

-تمام ثروت اعضای دولت نهم و دهم یک صدم یک نفر از افراد دولت جدید نمی‌شود

-فضای انتخاباتی در کشور فضای فرار از کار و خدمت را در جامعه ایجاد می‌کند.

-جلسه جنگ روانی برگزار میکنند که چطور فردی را خراب کنند و آبرو ببرند در واقع در این فضا به جای ارائه برنامه‌های خود، دیگران را تخریب می‌کنند

این مطلب در کانال تلگرامی تسنیم-خراسان رضوی منتشر شده است.

3 خط قرمز ایران در عراق

سعیدی یادآور شد: در عراق هم سه خط قرمز داریم؛ خط اول، وحدت و یکپارچگی ماست که ایستاده‌ایم و اجازه نخواهیم داد عراق تجزیه شود؛ دوم حاکمیت اکثریت و سومین خط قرمز ما، دفاع از کیان اهل‌بیت(ع) است.نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متذکر شد: اگر فرزندان ما از حریم حرم دفاع نمی‌کردند، همان اتفاقی که وهابی‌ها در بقیع به وجود آورند، برای سوریه و عراق هم همین کار را می‌کردند و امروز سینه پاک جوانان ما مدافع حریم حرم اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است.سعیدی با تأکید بر اینکه قدرت موشکی ایران در حقیقت قدرت اسلام، انقلاب و نظام است، بیان کرد: باید با قدرت برابر آمریکا بایستیم و اجازه ندهیم عمق استراتژیک ما به هم بریزد.این مطلب در فارس منتشر شده است.