دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » یکی از عوامل بمب‌گذاری انتحاری در پایتخت سومالی، نماینده پارلمان سومالی بوده است

یکی از عوامل بمب‌گذاری انتحاری در پایتخت سومالی، نماینده پارلمان سومالی بوده است

یکی از عوامل بمب‌گذاری انتحاری در پایتخت سومالی، نماینده مستعفی پارلمان سومالی بوده است که شش سال پیش استعفا داده و دیگر نمایندگان را کافر خوانده بود.

به گزارش بولتن نیوز،گروه تروریستی الشباب اعلام کرد یکی از نمایندگان سابق مجلس سومالی، از عوامل بمب‌گذاری انتحاری روز سه‌شنبه در موگادیشو، پایتخت، بوده است.

به گفته این گروه تکفیری، «صلاح نوح اسماعیل» ۵۳ ساله، یکی از دو بمب‌گذار انتحاری بود که در نزدیکی فرودگاه موگادیشو ۱۳ نفر را کشتند.

«صلاح نوح اسماعیل» که به «صلاح بادبادو» هم مشهور است، در سال ۲۰۱۰ از مجلس سومالی استعفا داد و دیگر نمایندگان مجلس را کافر نامید.

عناصر تکفیری الشباب حدود یک دهه است که با دولت نسبتا ضعیف سومالی در حال جنگ هستند.

فرودگاه بزرگ موگادیشو، که حمله انتحاری دیروز نزدیک آن رخ داد، برای فعالیت‌های سازمان ملل، نیروی ۲۲ هزار نفری صلحبانان اتحادیه آفریقا، و همچنین سفارتخانه‌های کشورهای دیگر یک منطقه امن تلقی می‌شده است.

صلحبانان اتحادیه آفریقا و نیروهای دولت سومالی؛ الشباب را پنج سال پیش از پایتخت بیرون راندند، اما این گروه همچنان در موگادیشو عملیاتی انجام می‌دهد.

شمار حملات الشباب در آستانه انتخابات سومالی افزایش یافته است. هتل‌‎ها از جمله اهداف بمب‌گذاری‌ها و حملات مسلحانه الشباب بوده‌اند.

منبع: ابنا