جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبارویژه روزنامه‌های 7 مرداد

اخبارویژه روزنامه‌های 7 مرداد

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

4905722_809

******

منع فریدون از حضور در جلسات هیئت دولت/ گلایه عارف از بی‌هویتی امیدی‌ها/ رشد دو برابری بدهی دولت به بانک‌ها در 3 سال گذشتهکیهان

وقتی مدعیان اصلاح‌طلبی گنده‌گویی کردند و زیر بارش ماندند

«اصلاح‌طلبان در تله‌ای که خود پهن کرده بودند گرفتار آمدند و اینک نسبت به از دست رفتن هویت و حیثیت خود بیم دارند و بدین جهت بدون اشاره به بزرگنمایی‌های رسانه‌های این جریان حمله به اعتدالیون را آغاز کردند.»

وبسایت مشرق در تحلیلی نوشت: آب رفتن و نحیف شدن فراکسیونی که گفته می‌شد تا 160 و حتی بیشتر عضو داشته و خود را اکثریت نسبی مجلس قلمداد می‌کرد، حالا به آبروریزی بزرگی برای جریان اصلاحات بدل شده است. فریاد پیروزی اصلاح‌طلبان در مجلس دهم حالا کم‌کم رنگ می‌بازد و زمزمه‌های انشعاب با شکل‌گیری فراکسیون سوم از این فراکسیون شنیده می‌شود. اتفاقی که از سوی فعالین این جریان اجتناب‌ناپذیر توصیف می‌شود.

اما در واقع با نگاهی به شکست‌های جریان اصلاحات در رخدادهای دو ماه اول مجلس دهم می‌توان به ماهیت و وزن واقعی این جریان ورای  پروپاگاندای رسانه‌های زنجیره‌ای این جریان پی‌برد. فراکسیون امید در واقع در همان اوائل هم وزن زیادی نداشت و این موضوع در انتخابات موقت ریاست مجلس و بعدها در انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌ها و… خود را به خوبی نشان داد. حالا اما داغ از دست رفتن حیثیت اصلاح‌طلبان صدای «محمدرضا عارف»، رئیس فراکسیون امید را نیز درآورده است که چرا برای فتح تهران اصلاح‌طلبان از هویت خود عبور کردند. اما در واقع آنها در تله‌ای که خود پهن کردند گرفتار آمدند.

در همین راستا «منصور مظفری»، مدیر مسئول روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در سرمقاله این روزنامه نوشت: «آن روزی که آفتاب یزد تیتر زد «دفن اخلاق!» یکسری از آقایان و بانوان اصلاح‌طلب گلایه و انتقاد کردند که چرا این قدر عریان به موضوع پرداختید و ما را متهم به تندروی کردند. آنان حتی توصیه نمودند که بروید از فلان روزنامه اصلاح‌طلب یاد بگیرید که ماجرای انتخابات هیئت رئیسه را کاملاً خنثی و محافظه‌کارانه مورد پوشش قرار داده و به گونه‌ای گزارش نوشته بودند که انگار همه چیز گل و بلبل است.»

در همین زمینه تاجرنیا به آفتاب یزد گفته است: «همان طور که می‌دانید پس از اعلام نتایج انتخابات مجلس، اعلام شد که بیش از 160 نفر کمتر از 100 نفرشان اصلاح‌طلب هستند و بالغ بر 70 الی 60 نفر آن‌ها از چهره‌های راست میانه و اعتدالی بوده‌اند که بنابر مصلحت‌اندیشی سیاسی در لیست امید حضور داشتند.»

تاجرنیا با فراموشی فریادهایی که اصلاح‌طلبان سرمست از پیروزی کاذب سر دادند گفت: «بهتر است بپذیریم که در مجلس دهم چهره‌های اصلاح‌طلب یک سوم مجلس را در اختیار دارند و بیشتر از آن هم نیست و نباید انتظار مردم بیشتر از این از ما باشد. بنابراین فکر می‌کنم در آینده فراکسیون امید کمی خالص‌تر خواهد شد و تعداد آن نسبت به آنچه در ابتدا مطرح بود، کمتر خواهد شد. اینکه باتوجه به تشکیل فراکسیون جدید ممکن است که ریزش‌هایی را از طرف فراکسیون امید داشته باشیم، دور از انتظار نیست.»

یادآور می‌شود پس از بدبیاری سنگین مدعیان اصلاح‌طلبی دستور پایین کشیدن فتیله دعاوی گذشته این طیف درباره پیروزی در انتخابات صادر شده است.

سخنگوی دولت باید غصه فریدون را بخورد یا بیت‌المال را؟!

سخنگوی دولت در اظهاراتی مظلوم‌مابانه و توأم با فرافکنی گفته است دیدید با حسین فریدون چه کردند؟

نوبخت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی درباره دستیار ویژه رئیس جمهور و هجمه‌ای که نسبت به او صورت گرفته است، تصریح کرد: فقط ایشان مشمول عنایات برخی منتقدان نیستند بلکه همه ما مشمول هستیم. البته انتقاد حق رسانه‌هاست اما در جاهایی که تهمت باشد ما خود را موظف می‌دانیم که جواب بدهیم. به همین دلیل در یکی از همین مسائل من بلافاصله به قوه قضائیه شکایت کردم، هر چند روحیه ما ماجراجویی و دعوا نیست. نوبخت اضافه کرد: عمده مباحث این روزها بحث‌های ادامه تحصیل آقای فریدون است که وزارت علوم خود را موظف به دادن بیانیه می‌داند. مراجع نظارتی، قضائی و امنیتی هم مسائل را کنترل می‌کنند و اگر موضوعی باشد صراحتاً اعلام خواهد شد. اما دیدیم وقتی چند روز ایشان به خاطر همین تحصیلات در انظار نبودند چه داستانی به پا شد و بعداً مشخص شد که نادرست بوده است. بهتر است تشویش اذهان نکنیم و لکه‌ای را به کسی نچسبانیم. چرا که بعد از آنکه کذب بودن آن مشخص می‌شود بسیاری از آنها که خبر اولیه را شنیده بودند تکذیب را نمی‌شنوند و این کارها غیراخلاقی است و با آموزه‌های اسلامی که برخی از همین رسانه‌ها آن را فریاد می‌زنند، خیلی فاصله دارد.

این سخنان در حالی است که اولاً تخلف فریدون در ماجرای تحصیل در دوره دکتری دانشگاه شهید بهشتی محرز شده است. ثانیاً مسئله آقای فریدون فراتر از این یک قلم تخلف، اصرار و فشار بر انتصاب علی صدقی به ریاست بانک رفاه (دریافت کننده حقوق و پاداش 734 میلیونی) در حالی است که سازمان بازرسی رسماً و مستنداً به فریدون خبر داده بود صدقی در زمان مدیریت بانک ملی دارای تخلفات سنگین و عدیده بوده است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد دولتمردانی که مدعی شدند در برخورد با حقوق‌های نامشروع و مفاسد دیگر با هیچ کس عقد اخوت نبسته‌اند، صرفاً تعارف کردند و اتفاقاً اخوت‌ها و رفاقت‌های محکمی در میان است.

شگرد عیادت و ایجاد حاشیه امن برای دستیار متخلف

حسین فریدون با وجود نقش‌آفرینی منفی در انتصاب مدیر متخلف و معزول بانک رفاه،‌ همچنان با عنوان «دستیار ویژه رئیس جمهور» مشغول مانور رسانه‌ای است.

وی اخیراً به بهانه عیادت سراغ حجج اسلام طباطبایی و محمدیان رفت و سپس تصاویر این عیادت‌ها را تحت عنوان «دستیار ویژه رئیس جمهور» به واسطه رسانه‌های دولتی مانند خبرگزاری ایرنا منتشر کرد. این در حالی است که در برخی محافل گفته می‌شد رئیس جمهور او را از حضور در جلسات دولت منع کرده است.

نام فریدون پس از اوج‌گیری اعتراضات رسانه‌ای و عمومی نسبت به مدیران دریافت‌کننده حقوق و پاداش‌های نجومی، بیشتر شنیده شد. وی پیش از این با علی صدقی سابقه شراکت در تأسیس شرکت صرافی در اوج بحران اقتصادی سال‌های 90-91 و به هم ریختگی بازار ارز را داشت اما این پیوند در ماجرای انتشار فیش‌های حقوقی صدقی در بانک رفاه کارگران با ارقام حقوق و پاداش 234 و 500 میلیونی، بیشتر مورد حساسیت قرار گرفت؛ چرا که قاضی رئیس سازمان بازرسی کل کشور یک ماه پیش (8 تیر 1395) دخالت و فشار حسین فریدون در انتصاب صدقی را مطابق اسناد فاش کرد.

قاضی ناصر سراج در حاشیه همایش سراسری هفته قوه قضائیه در رابطه با موضوع فیش‌های حقوقی گفت: اولین بار موضوع در رابطه با بانک رفاه کارگران مطرح شد. زمانی که مدیر عامل این بانک رئیس بانک ملی بود، پرونده سنگینی داشت که پرونده وی هنوز هم در دادسرا مطرح است. همان زمان آقای حسین فریدون اصرار کرد که ایشان بیاید و رئیس بانک رفاه شود حتی بنده مخالفت کردم و گفتم که وی پرونده سنگینی دارد، ولی متأسفانه با اصرار و لابی ایشان، وی رئیس بانک رفاه شد.

وی گفت: درباره موضوع مدیر عامل بانک رفاه که اخیراً نیز فیش حقوقی وی جنجال‌ساز شده است، گزارش تخلف کلان وی در زمان تصدی‌گری در بانک ملی را نیز داشتیم ولی با فشار آقای حسین فریدون و لابی‌گری وی این فرد در سمت مدیرعامل بانک رفاه قرار گرفت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به این سؤال که آیا مستقیماً برادر رئیس جمهور به شما فشار وارد کرد تا وی به عنوان مدیر عامل بانک رفاه انتصاب شود، گفت: بله و من امروز هم که وی را در این همایش دیدم به او گفتم که با فشار شما این اتفاق افتاد و ما معتقدیم که هر فردی که مشکل داشته باشد در هر سمتی قرار گیرد مشکل‌آفرین خواهد بود. به نظر شما با توجه به این فشارها چه کار دیگری از قوه قضائیه برمی‌آید؟

یادآور می‌شود نام فریدون در ماجرای ثبت غیرقانونی دوره دکتری دانشگاه شهید بهشتی نیز به میان آمده است که البته موضوع حاشیه‌ای است و اصل ماجرا، فشار وی در انتصاب یک مدیر متخلف با وجود مطلع شدن از اسناد تخلفات آن مدیر است. به همین دلیل این توجیه که کاری از قوه قضائیه برنمی‌آید مسموع نیست و این دستگاه باید با متخلف به ویژه اگر متنفذ باشد برخورد کند؛ به ویژه اینکه مقامات دولتی مدام تکرار می‌کنند در برخورد با تخلف و فساد، با کسی عقد اخوت نبسته‌اند.

رئیس دادگاه انقلاب تهران اخیراً در گفت‌وگو با خبرگزاری بسیج گفته بود: رئیس جمهور باید حکمی سنگین در حد حبس ابد برای برادر خود درخواست می‌کرد.

شکست معنادار عارف راز انحلال شورای سیاستگذاری اصلاحات

برخی اصلاح‌طلبان می‌گویند شورای سیاستگذاری اصلاحات باید منحل شود.

روزنامه آرمان در این زمینه نوشت: محمدرضا عارف چند روز پیش از «تعصب به هویت» سخن گفت و تأکید کرد که جریان اصلاحات در مسیر ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی، در جریان انتخابات مجلس دهم از هویت خود گذشت! عارف زودتر از اینها باید به این موضوع اشاره می‌کرد. عارف می‌داند که اجتماع احزاب اصلاح‌طلب در شورای عالی سیاستگذاری، نیازمند آسیب‌شناسی جدی است. شرایط اقتضا می‌کند که اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بار دیگر دور یک میز بنشینند و تصمیم بگیرند. نخستین تصمیم این باشد که آیا این شورا به کار خود ادامه دهد یا ندهد! چرا که کم نیستند اصلاح‌طلبانی که وجود این شورا را نوعی موازی‌کاری با دیگر نهادهای اصلاح‌طلبانه قلمداد می‌کنند. اگر رأی همگان به ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری بود، در گام بعدی، اعضا باید تصمیم بگیرند که آینده را با چه راهبردی سپری کنند. اینکه هر اصلاح‌طلبی بکوشد تا ساز خود را در این میان کوک کند، راه به جایی نخواهد برد.اصلاح‌طلبان باید تصمیم بگیرند که آیا حاضرند بار دیگر از «تعصب به هویت» خود بگذرند یا اینکه شرایط را به گونه‌ای می‌بینند که چاره‌ای دیگر برایشان باقی نمی‌ماند؟

آرمان همچنین از قول عبدالله ناصری از اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نوشت: بدیهی است که تصمیم نهایی در شورای مشورتی اصلاح‌طلبان گرفته خواهد شد. همچنان که شکل‌گیری شورای عالی سیاستگذاری نیز مصوبه شورای مشورتی بود. آنچه اتفاق افتاد و موجب شد آقای عارف بحث «عبور از هویت» را مطرح کند، دو اتفاق بود نخست اینکه بعضی از دوستانی که با لیست امید وارد مجلس شدند، از فراکسیون امید کناره‌گیری کردند. نکته دوم که مهم‌تر بود، شکست آقای عارف در انتخابات ریاست مجلس و فاصله معناداری بود که بین رأی دو رقیب ایجاد شد. با وجود قرار اولیه، هواداران دولت در روزهای پایانی حساب خود را از لیست و فراکسیون امید جدا کردند و به سمت آقای لاریجانی رفتند. البته این انتقادی بود که هم به شخص آقای روحانی و هم بسیاری از دولتمردان مطرح شد. ما این اشکال را بیشتر به کسانی وارد می‌دانیم که پشت اصلاح‌طلبان را خالی کردند.

خزانه دولت خالی بود که مخارجش را بیشتر کرد؟!

ولخرجی‌های دولت پایانی ندارد طبق گزارش اخیر بانک مرکزی میزان رشد بدهی دولت به بانک‌‌های داخلی نسبت به دو دولت قبلی سه برابر شده است.

رجانیوز نوشت: طبق گزارش اخیر بانک مرکزی میزان رشد بدهی دولت به بانک‌های داخلی نسبت به دو دولت قبلی سه برابر شد و میزان بدهی خارجی کوتاه مدت نیز 2/3 میلیارد دلار بیشتر شد. دولتی که می‌بایست با اصلاح‌ الگوی مصرف، پیاده کردن اقتصاد مقاومتی را الگوی خود قرار می‌داد؛ بر هزینه‌های جاری خود افزود. هزینه‌های جاری‌ای‌ که بخش عمده آن به حقوق‌های مدیران دولت یازدهم و ولخرجی‌ها و ریخت ‌و پاش‌های آنان اختصاص یافت.

آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه امسال باز هم بدهی دولت به نظام بانکی افزایش یافته و به 128 هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است. در سه سال دولت یازدهم با دو برابر شدن بدهی دولت به بانک‌ها، افزایش 66645 میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک‌ها را شاهدیم که به طور میانگین سالانه 22215 میلیارد تومان به بدهی دولت به بانک‌ها افزوده شده است.

رجانیوز می‌افزاید: افزایش عجیب هزینه‌های جاری دولت در 3 سال اخیر در حالی است که مسئولان بارها نسبت به کسری بودجه و خزانه خالی و افت فاحش درآمد نفتی ابراز گلایه کرده‌اند. کسی منکر وجود مشکلات متعدد اقتصادی در سال‌های پایانی دولت دهم نیست، (حال این مشکلات ناشی از تحریم باشد یا سوءمدیریت) ولی آنچه در سه سال اخیر دیده شده این است که برای اصلاح‌ ابرو، چشم‌ها را کور کرده‌اند. در حالی که کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند؛ دولت دست به دو اقدام زد. در مرحله اول بودجه عمرانی کشور را کاهش داد و در عوض بر مخارج جاری خود افزود و پس از اینکه درآمدهایش کفاف ولخرجی‌ها و برداشت‌های غیرقانونی را نمی‌داد به استقراض از بانک‌های داخلی روی آورد و در ادامه در سال 94، بیش از یک و نیم میلیارد دلار (بیش از 5 هزار و 500 میلیارد تومان)  بدهی کوتاه مدت خارجی را به کشور تحمیل کرد تا دولت بعدی وارث‌ بدهی‌های دولت تدبیر و امید باشد.

دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی که آن هم حاصل بدهی بانکها به بانک مرکزی و افزایش خالص بدهی خارجی‌ بانک مرکزی، تامین مالی مورد نیاز خود را انجام داده است و در این حالی است که روحانی  در مناظرات انتخاباتی سال 1392 با مورد توجه قراردادن  مقوله افزایش هزینه‌های جاری دولت، گفته بود: دولت در سال‌های گذشته اموالی را که جزو ثروت ملی بود، می‌فروخت و برای بودجه‌های جاری خرج می‌کرد. در سال 91، 151 هزار و 396میلیارد از سهام برای مخارج روزمره دولت بر بودجه جاری هزینه شد.

دولت از سرمایه‌های ملی برای هزینه‌های جاری صرف می‌کند و حجم دولت نیز مرتبا افزایش پیدا می‌کند.

به عبارتی دیگر، دولت یازدهم به جای اصلاح الگوی مصرف، به ولخرجی و ریخت و پاش  روی آورده و مدیرانش با سوء استفاده از خلأهای قانونی به برداشت‌های غیرقانونی در قالب حقوق و… روی آوردند و با افزایش هزینه‌ها، دولت در یک روند سیستماتیک مجبور به افزایش بدهی‌های داخلی و خارجیش گردید. با این وصف معلوم نیست که ترمز اتخاذ سیاست‌های غلط اقتصادی چه زمانی در دولت کشیده خواهد گردید.
منع فریدون از حضور در جلسات هیئت دولت/ گلایه عارف از بی‌هویتی امیدی‌ها/ رشد دو برابری بدهی دولت به بانک‌ها در 3 سال گذشتهجمهوری اسلامی

افشای نقش اسرائیل در کمک تسلیحاتی به داعش

* دبیرکل اتحادیه ملت‌های عرب از نقش رژیم صهیونیستی در رساندن هواپیماهای جنگی به گروه داعش پرده برداشت. به گزارش پایگاه خبری النشره، هیثم ابوسعید، دبیر کل اتحادیه ملت‌های عرب اعلام کرد اطلاعات خطرناکی در دست است مبنی بر این‌که دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، با همکاری برخی بازرگانان یهودی فعال در گرجستان و برخی کشورهای اتحادیه معامله‌ای منحصر به فرد برای خرید هواپیمای جنگی روسیه از نوع میگ بیست و هفت، منعقد کرده است. تعداد این هواپیما‌ها هفت عدد است. قبلاً نیز قراردادی مشکوک با اوکراین بسته شده بود و هواپیماهای خریداری شده در این قرارداد از طریق گرجستان به مرزهای ترکیه و فرودگاه اینجرلیک ترکیه رسید. این نقل و انتقال با اطلاع برخی کشورهای منطقه انجام شد که به گروه داعش کمک می‌کنند. وی افزود: این هواپیماها از طریق بازرگان و سیاستمداران عربی خریداری شده است که دشمن دولت سوریه و هم‌پیمانان آن هستند و ارتباطی قوی با سازمان ایپک در آمریکا دارند. گروه تکفیری صهیونیستی داعش، از این هواپیماها در بمباران حلب استفاده کرد. در سال 1394 یکی از این هواپیماها بعد از بلند شدن از فرودگاه اینجرلیک، بیمارستان «القدس» را بمباران کرد که در نتیجه این حمله ده‌ها بیمار زخمی شدند.

توضیح جمهوری اسلامی درباره وضعیت وطن امروز

* یک منبع آگاه، قطع کمکهای رایگان به روزنامه وطن امروز و تصمیم سازمان اوقاف برای پس گرفتن ملک وقفی در اختیار این روزنامه را از مهمترین دلایل توقف فعالیت آن دانست. به گزارش ساختمان روزنامه وطن امروز متعلق به سازمان اوقاف و امور خیریه است که رئیس وقت این سازمان، بیت المال و اموال وقفی مردم را به صلاح خود در اختیار بذرپاش و روزنامه‌اش قرار داده بود. وی افزود: حالا ماجرای 8 ساله این بذل و بخشش، علنی شده و سازمان اوقاف با آگاهی از ماجرا، ملک وقفی مردم را طلب کرده است. این منبع آگاه گفت: روزنامه وطن امروز به علت اجرای حکم تخلیه ساختمان و خروج برخی وسایل، امکان چاپ و انتشار در روز چهارشنبه (دیروز) را نداشت و به همین دلیل، منتشر نشده است. وی یادآور شد: روزنامه وطن امروز با مدیریت مهرداد بذرپاش در دوره دولت قبل و طی سالهای 87 تا 90 با امکانات موسسه ایران و به صورت رایگان چاپ و توزیع می‌شد و همه هزینه‌های کاغذ، چاپ و توزیع آن با این موسسه بود اما پس از آن، این روند متوقف و هزینه‌های چاپ، کاغذ، لیتوگرافی و توزیع روزنامه «وطن امروز» با قیمت تمام شده محاسبه شد اما مسئولان این روزنامه با وجود تعهد و پذیرش بدهی 800 میلیون تومانی یادشده، از پرداخت آن خودداری می‌کنند. وی ادامه داد: در مورد روزنامه وطن امروز که از دولت‌های نهم و دهم حمایت می‌کرد، نکته قابل تامل حمایت ویژه برخی نهادها از این روزنامه است به طوری که یک نهاد خاص، هر روز به طور مداوم، چهار صفحه آگهی به این روزنامه می‌دهد و به نوعی، مادرخرج «وطن امروز» محسوب می‌شود.

اتحادیه عرب در شرف فروپاشی

* صاحب نظران سیاسی می‌گویند اجلاس سران اتحادیه عرب در موریتانی به منزله مجلس ختم این اتحادیه بود. بعد از برگزاری نشست اخیر اتحادیه عرب، بسیاری از تحلیلگران جهان عرب گفته‌اند دیگر موجودیتی به نام اتحادیه عرب وجود ندارد که ملت‌های عربی بخواهد بدان امید داشته باشند. هدف عمده اتحادیه مساله فلسطین بود که دیگر مساله اصلی کشورهای عربی نیست و به همین دلیل نیز این اتحادیه با بحرانی به وسعت فروپاشی مواجه خواهد شد. در واقع، دولت‌های عربی اگر به خاطر حفظ اعتبار و حیثیتشان نبود، در همین اجلاس مرگ اتحادیه را اعلام می‌کردند.

خبرگزاری «اخبار فوری» موریتانی نیز از جزئیات اصلی غیبت رهبران عرب در بیست و هفتمین نشست سران کشورهای اتحادیه عرب پرده برداشت و نوشت: «برخی رهبران عرب خلیج فارس که نامشان ذکر نشد تلاش داشتند مشارکت هیات‌های عربی در سطح بالایی صورت نگیرد و این نشست شکست بخورد.» این خبرگزاری در گزارشی نوشت: «در دقایق پایانی اطلاعاتی را به دست آورده است که نشان می‌دهد برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس حمایت خود از برگزاری نشست سران اتحادیه عرب در نواکشوت را متوقف کرده‌اند.»
منع فریدون از حضور در جلسات هیئت دولت/ گلایه عارف از بی‌هویتی امیدی‌ها/ رشد دو برابری بدهی دولت به بانک‌ها در 3 سال گذشتهآرمان

حکم مازندرانی تقلیل یافت؟

شنیده شد که وکیل احسان مازندرانی گفت: بر اساس شنیده‌ها مطلع شدم که حکم حبس موکلم از ۷ سال به ۲ سال تقلیل پیدا کرده است اما تا زمانی حکم به بنده ابلاغ نشود نمی‌توانم این خبر را تایید یا تکذیب کنم. ایلنا نوشت؛ هوشنگ پوربابایی با اشاره به خبر صدور حکم دادگاه تجدیدنظر در مورد احسان مازندرانی عنوان کرد: در این ارتباط هنوز حکمی به من ابلاغ نشده‌ است و من هم بر اساس شنیده‌ها مطلع شدم که حکم حبس موکلم از ۷ سال به ۲ سال تقلیل پیدا کرده است، اما تا زمانی حکم به بنده ابلاغ نشود نمی‌توان این خبر را تایید یا تکذیب کنم. وکیل مازندرانی ادامه داد: از این هم اطلاع ندارم که دادگاه تجدیدنظر کدام اتهام را پذیرفته و کدام یک را نقض کرده است. پوربابایی یادآور شد: در همین راستا روز یکشنبه به دادگاه مراجعه می‌کنم تا از مفاد حکم موکلم و میزان آن مطلع شوم.

شكايت عربستان و كويت از ايران

شنیده شد که عربستان و كويت در رابطه با آنچه«تخطي قايق‌هاي نظامي ايران به آب‌هاي مجاور مناطق تفكيك شده بين اين دو كشور» خوانده‌اند از ايران به دبيركل سازمان ملل شكايت كردند. ايسنانوشت؛ خبرگزاري كونا كويت، مدعي شده است كه فقط عربستان سعودي و كويت حق اكتشاف و بهره مندي از ثروت طبيعي اين آب‌ها را دارند. در اين شكايت دولت‌هاي عربستان سعودي و كويت مراتب اعتراض خود ابراز كرده و از دولت جمهوري اسلامي ايران خواستار توقف اقدامي كه مدعي آن هستند شده‌اند.

۸۰ هزار واحد اقامتي غيرمجاز در مازندران

نايب‌رئيس جامعه هتلداران مازندران گفت: در اين استان حدود ۸۰ هزار واحد اقامتي غيرمجاز فعاليت دارد. محمود نادري افزود: بيشتر اين واحدها در قالب ويلاهاي اجاره‌اي در مناطق گردشگري به ويژه غرب استان فعاليت دارند. وي ادامه داد: فعاليت بدون ضوابط واحدهاي اقامتي غيرمجاز و پذيرش مسافران بدون داشتن شرايط قانوني، باعث شده تا اقبال مسافران در اين واحدها نيز بيشتر از واحدهاي اقامتي مجاز باشد. اين هتلدار اظهاركرد: تداوم فعاليت واحدهاي اقامتي غيرمجاز در استان مي‌تواند آينده صنعت هتلداري اين منطقه از كشور را با مشكل مواجه كند. براساس آماررسمي مازندران سالانه پذيراي حدود ۳۰ ميليون مسافر داخلي و ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار مسافر خارجي است.

واکنش دایی به بی‌احترامی به عمو موسی

شنیده شد که امین حاج محمدی مدافع استقلال رفتار خوبی با موسی سلامت جانباز جنگ تحمیلی نداشت. خبرآنلاین نوشت؛ علی دایی در واکنش به رفتاری که حاج‌محمدی با موسی سلامت پیشکسوت پرسپولیس در بازی نفت و استقلال داشت، نوشت: «جانبازانى که سرشار از ایثار و شهامت و مردانگی هستند بايد افتخار اين سرزمين دانست.جانبازان هنوز در جنگ هستند و یاد و خاطرات تلخ و شیرین آن، کابوس‌ها و رویاهایشان را می سازد.جانباز زخم جنگ را ساده پذیرفته و تحمل می کند اما تحمل زخم زبان و بی‌انصافی از زخم‌هاى جنگ سخت تر است.افراد بی ادعا هستند که نه ترحم می خواهند و نه بر من، تو و ديگرى منتی می گذارند، جانباز بنده صالح خدا و سراپا احترام است.»

ادی احترام پاکستانی‌ها به کیارستمی

شنیده شد که جمعی از علاقمندان به فیلم و سینما در شهر کراچی پاکستان با حضور در یکی از سالن‌های فرهنگی این شهر و تماشای فیلم «باد ما را خواهد برد» اثر مرحوم عباس کیارستمی، به این فیلمنامه نویس، تهیه کننده و کارگردان بزرگ ایرانی ادای احترام کردند و یاد وی را گرامی داشتند. خانم«مدیحه اعجاز» یکی از حاضران در این مراسم با ارائه توضیحاتی درباره فعالیت‌ها و سوابق کیارستمی،گفت که این کارگردان بزرگ ایرانی در نیم قرن اخیر فعالیت‌های ماندگار و فراوانی در عرصه فیلم و هنر انجام داده است.«شهرام مختار» یکی دیگر از حاضران گفت که شغل او تدریس دروس مربوط به رشته رسانه است و همواره به دانشجویان خود توصیه می کند که تماشای فیلم‌های ایرانی به ویژه آثار هنرمندان بزرگی مثل کیارستمی را برای باز تر شدن نگاه خود، در برنامه داشته باشند.

سفر قريب‌الوقوع دولت به قزوين

شنیده شد که معاون امور عمراني استاندار قزوين گفت: زمان سفر هيات دولت به استان قزوين مشخص نبوده اما قريب‌الوقوع است كه به همين سبب بايد دستگاه‌ها آمادگي لازم را داشته باشند. منوچهر حبيبي در دومين جلسه هماهنگي سفر كاروان دولت تدبير و اميد به استان قزوين افزود: زمان سفر هيات دولت به استان قزوين مشخص نبوده اما قريب‌الوقوع است كه به همين سبب بايد دستگاه‌ها آمادگي لازم را داشته باشند. وي بيان كرد: به دلايل امنيتي و مسائل مختلف امكان جابه‌جايي در سفرهاي هيات دولت وجود دارد و اين امر نيازمند آمادگي استان در زمينه سفر دولت بوده كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

وكيل بقايي جعفرزاده را تهديد كرد

شنیده شد که وكيل بقايي در نامه‌اي خطاب به جعفرزاده ايمن‌آبادي نوشت: جناب آقاي جعفر‌زاده شما در مصاحبه خود مدعي شده‌ايد وكيل آقاي بقايي فرد بي‌ادب و گستاخي است كه هرچند جنابعالي براي اين ادعاي خود هم دليل و مصداقي نياورده ايد؛ اما چون اين مساله جنبه شخصي دارد، بنده به توصيه بزرگان و به احترام سن و كسوت شما اجازه پاسخگويي به توهين شما را به خود نمي‌دهم اما پيشنهاد مي‌كنم براي جلوگيري از كش‌دار شدن موضوع، در پيشگاه مردم ايران خصوصا اهالي فهيم رشت مردانه شرط كنيم اگر شما تا تاريخ ۱۵ مرداد سال جاري اسناد و مدارك ادعاي خود درباره اتهام آقاي بقايي داير بر خروج ۲۰ هزار ميليارد تومان از كشور و واريز آن به حساب اشخاص در صرافي‌هاي كشورهاي عربي را منتشر كرديد، بنده شغل وكالت را كنار مي‌گذارم و در مقابل اگر نتوانستيد ادعايتان را ثابت كنيد، شما از نمايندگي مردم شريف رشت در مجلس شوراي اسلامي استعفا دهيد.

تذکر نماينده بوشهر به دولت

شنیده شد که عبدالحميد خدري نماينده مردم بوشهر در مجلس درباره ممنوعيت ساخت و‌سازدر كنار نيروگاه هسته‌اي بوشهر و اينكه تكليف مردم اين منطقه چه خواهد شد؟ گفت: بنده طبق نطق ميان دستوري كه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي انجام دادم هم به رئيس‌جمهور هم به وزير كشور و هم به رئيس سازمان انرژي اتمي تذكر دادم كه اين موضوع را به جدّ پيگيري كنند و تكليف مردم ساكن در اين منطقه را روشن نمايند. وي با اشاره به اينكه قرار شده است تا طي يكي دو ماه آينده محدوديت‌هاي اعمال شده براي مردم ساكن در محدوده نيروگاه برداشته شود، تاكيد كرد: بنده به عنوان نماينده بوشهر بارها پيگير اين موضوع بوده‌ام و تاكيد كرده‌ام اگر تكليف اين موضوع مشخص نشود خودم در راستاي همدردي با مردم ساكن اطراف نيروگاه در آنجا ساكن خواهم شد از اين رو انتظار است مسئولان با جديت به اين موضوع و وضعيت سكنه اطراف نيروگاه رسيدگي كنند.
منع فریدون از حضور در جلسات هیئت دولت/ گلایه عارف از بی‌هویتی امیدی‌ها/ رشد دو برابری بدهی دولت به بانک‌ها در 3 سال گذشتهایران

حمایت از برجام در سند سیاستگذاری حزب دموکرات امریکا

نشریه «تایم» بخش‌هایی از سند رسمی سیاستگذاری حزب دموکرات امریکا را منتشر کرده که در جریان گردهمایی این حزب برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری، رونمایی شد. به گزارش تابناک، سند حزب دموکرات، خط مشی‌های این حزب در قبال کشورهای مختلف از جمله ایران و سوریه را نیز مشخص کرده است.

در بخش مربوط به ایران آمده است: «ما از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم، زیرا این توافق همان ‌طور که با قدرت اجرا و اعمال می‌شود، تمامی مسیرهای ایران به سمت بمب را بدون توسل به جنگ از بین می‌برد.» سند سیاستگذاری حزب دموکرات، به علاوه تصریح می‌کند با دیدگاه دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه مبنی بر ترک میز مذاکراتی که برنامه هسته‌ای ایران را برمی‌چیند، مخالف است. در این سند آمده است: «ما با دیدگاه دونالد ترامپ مبنی بر خروجمان از توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را به صورت صلح‌آمیز برمی‌چیند، مخالف هستیم.»

تقلیل محکومیت احسان مازندرانی

وکیل مدافع احسان مازندرانی گفت: «براساس شنیده‌ها مطلع شدم که حکم حبس موکلم از ۷ سال به ۲ سال تقلیل پیدا کرده است.» هوشنگ پوربابایی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به خبر صدور حکم دادگاه تجدیدنظر در مورد احسان مازندرانی عنوان کرد: «در این ارتباط هنوز حکمی به من ابلاغ نشده‌ است و تا زمانی که حکم به بنده ابلاغ نشود، نمی‌توانم این خبر را تأیید یا تکذیب کنم.» وکیل مازندرانی ادامه داد: «از این هم اطلاع ندارم که دادگاه تجدیدنظر کدام اتهام را پذیرفته و کدام یک را نقض کرده است.»

تسلیحات سعودی در اختیار منافقان

فرمانده سپاه چهارم کرمانشاه در سالگرد عملیات مرصاد و در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم، جزئیات جدیدی از وابستگی‌های منافقان را اعلام کرده است. سردار ناصر شعبانی گفت: «غنایمی که ما در عملیات مرصاد به دست آوردیم و تسلیحات و بخصوص خودروها، متأسفانه همه (از) سفارت عربستان بود. خودروهای پنج دنده آن روز با باک سوپر ، ما که یک دولت بودیم، اینها را نداشتیم. بعداً که بررسی کردیم و عناصر تسلیم شده اعتراف کردند، گفتند اینها اهدایی عربستان بوده است.»

ادعای «ایاد علاوی» علیه تهران

نخست‌وزیر اسبق عراق با انتقاد از نقش نیروهای بسیج مردمی ادعا کرد ایران با نفوذ گسترده خود در عراق، دولت و نخست‌وزیر این کشور را انتخاب می‌کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از «القدس العربی»، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق ادعا کرد: «ایران، نفوذ زیادی در عراق دارد و در دولت عراق کانون‌هایی وجود دارند که به واسطه روابط قدیمی تهران با آنها، از ایران پیروی می‌کنند و به آن وابسته‌اند.» وی مدعی شد: «تهران انتخاب می‌کند چه کسی نخست وزیر عراق باشد و چه کسی نباشد.»