شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در پایتخت موریتانی

نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در پایتخت موریتانی

در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب رئیس جمهور یمن عبدربه منصور خواستار تشکیل نیروی نظامی مشترک عربی برای مقابله با توسعه طلبی و نظامیگری رژیم ایران شد.

نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در حالی امروز در پایتخت موریتانی برگزار شد که بر خلاف اغلب موارد اعلام شده به عنوان دستور کار این نشست، موضع گیری در برابر سیاستهای مداخله جویانه و توسعه طلبانه رژیم ایران، بخش عمده سخنرانی های آن را به خود اختصاص داد.

اجلاس سران اتحادیه عرب، در حالی امروز در نواکشوت، پایتخت موریتانی برگزار شد که وزرای خارجه کشورهای عضو از روز شنبه برای تدوین دستور کارهای اجلاس جاری در همان شهر بودند. انتظار می رفت که اوضاع سوریه و لیبی، بخش اصلی دستور کار اجلاس سران را تشکیل دهد.

با وجود این، گزارش های منتشره از این نشست حاکی از آن است که موضع گیری های ضد رژیم ایرانی، بخش عمده دستور کار را به خود اختصاص داده است. در نشست امروز، وزیر خارجه عربستان مدعی شد، تلاش رژیم حاکم بر ایران و صدور انقلاب با قوانین بین‌الملل تناقض دارد که سبب ناآرامی در منطقه شده است.

رئیس پارلمان عربی نیز رژیم ایران را متهم کرد که در امور کشورهای عربی دخالت می‌کند. به ادعای وی، «نیت سوء تهران» درباره کشورهای عربی، به ویژه درباره بحرین، نشان می‌دهد که این کشور دوست کشورهای عربی نیست. وی در موضوع جزایر سه گانه ایرانی نیز گفت، ایران باید از طریق گفت‌وگو یا دادگاه‌های بین‌المللی مسأله جزایر سه گانه – تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی- را حل و فصل کند.

امیر کویت نیز با بیان اینکه «ایران در امور کشورهای عربی دخالت نکند»، گفت: موفقیت گفت و گو، با احترام تهران به قوانین بین‌الملل، رعایت اصل حسن همجواری و دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر محقق می‌شود.

رئیس جمهور قانونی یمن نیز که در این نشست حضور داشت، آنچه شاه سعودی آن را «پروژه صفوی» خوانده، خطری برای منطقه دانست و خواستار تشکیل نیروی نظامی مشترک عربی در مقابل ایران شد.

پادشاه بحرین نیز که خود به موریتانی نرفته، در پیامی به این اجلاس گفت: «مبارزه با تروریسم محقق نمی‌شود، مگر از طریق مقابله با اقدامات مداخله جویانه ایران در امور داخلی کشورهای عربی… ایران به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی، صادرات تروریسم، حمایت لجستکیی از گروه‌های تروریستی و تلاش برای بر هم زدن امنیت و ثبات کشورهای عربی مبادرت می‌ورزد».