چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بازداشت یکی دیگر از ایرانیان خارج کشور پس از سفر به ایران

بازداشت یکی دیگر از ایرانیان خارج کشور پس از سفر به ایران

وزارت خارجه آمریکا ‘بازداشت رابین شاهینی’ را بررسی می کند.

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت که درحال بررسی گزارش ها از بازداشت رابین شاهینی، یک شهروند ایرانی‌تبار آمریکا، در جریان سفری به ایران است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه، بیش از این در مورد بازداشت او اظهار نظر نکرد.

پیشتر اعضای خانواده رابین شاهینی، شهروند ایرانی-آمریکایی مقیم شهر سن‌دیگو نسبت به سرنوشت او اظهار نگرانی کردند. آنها به رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند او از ۱۰ روز پیش در بازداشت به سر می‌برد.

مقام‌های قضایی ایران هنوز واکنشی به خبر بازداشت و محل نگه‌داری آقای شاهینی نشان نداده‌اند.

دوست دختر آقای شاهینی گفت که او روز ۱۱ ژوئیه بازداشت شده و از آن زمان از او بی خبرند.

به گزارش آسوشیتدپرس او گفت نگران است رابین شاهینی، ۴۶ ساله، به خاطر اظهاراتش در شبکه های اجتماعی در انتقاد از کارنامه حقوق بشر ایران بازداشت شده باشد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

بنابه گزارش ها او در ماه مه از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن دیگو مدرک امنیت بین المللی و حل مناقشه دریافت کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس مقام های دانشگاه گفته اند او برای فوق لیسانس در رشته امنیت ملی پذیرش گرفته بود اما هنوز در هیچ کلاسی ثبت نام نکرده بود.

دوست دختر رابین شاهینی گفت او روز ۲۵ مه برای دیدن مادرش که به آلزایمر مبتلا شده به ایران رفت. او گفت که شاهینی آخرین بار روز ۱۰ ژوئیه با او تماس داشت و پس از آن بود که از خانواده شاهینی شنید مقام های اطلاعاتی او را برده اند.

دوست‌دختر آقای شاهینی که به شرط فاش نشدن هویتش با شبکه محلی سی.بی.اس در سن‌دیگو مصاحبه می کرد گفت: “آنها (ماموران) خانه را گشته‌اند، لوازم شخصی رابین را برده‌اند و برگه‌ای به او نشان داده‌اند که در آن علت بازداشت ‘اقدام علیه نظام’ نوشته شده بوده است.”

گفته شد که او قرار بود روز ۲۵ ژوئیه به سن دیگو برگردد تا از ۲۲ اوت کلاس هایش را شروع کند.

او گفت:‌ “رشته او امنیت بین المللی است، علاقه اش به صلح و عدالت و حقوق بشر است. او آشکارا می گوید که می خواهد مدافع حقوق بشر باشد. اما نه فقط محدود به ایران، او درباره سایر کشورها هم اظهار نظر کرده.”

آقای شاهینی در سال ۱۹۹۸ ایران را ترک کرد و ۱۶ سال در سن دیگو زندگی کرده.

دنرا رادونانان دوست نزدیک آقای شاهینی در نیویورک به آسوشیتدپرس گفت او در ایران فعالیت سیاسی نداشت:‌ “واقعا نمی دانم علت دستگیری او چه می تواند باشد.”

او در همان روزی بازداشت شد که ایران از صدور کیفرخواستی برای نازنین زاغری، هما هودفر، سیامک نمازی و نزار زکا (لبنانی) و هفت نفر از متهمان اعتراضات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ خبر داد. اما اسامی آن هفت نفر فاش نشد.

معلوم نیست که آیا آقای شاهینی یکی از آن هفت نفر باشد.