سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در یک اظهار نظر عجیب و اغراق آمیز ادعا کرد که “امنیت منطقه و جهان” مرهون فرماندهی سردار سلیمانی است!

امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در یک اظهار نظر عجیب و اغراق آمیز ادعا کرد که “امنیت منطقه و جهان” مرهون فرماندهی سردار سلیمانی است!

امیر عبداللهیان گفت: سردار سلیمانی به عنوان فرمانده ای عالی رتبه که دارای تجربیات ارزشمند در مبارزه با تروریسم است، کمک بزرگی به مردم و دولت عراق و سوریه و منطقه کرده است.

به گزارش مشرق، حسین  امیر عبداللهیان با رد برخی تحلیل ها درباره تغییر در سیاست های منطقه ای وزارت خارجه با تغییر سمتش گفت : سیاست خارجی جمهوری اسلامی اصول ثابت و روشنی در چارچوب قانون اساسی و اتکا بر مباحث کارشناسی در شورای عالی امنیت ملی دارد که در نهایت به تایید مقام معظم رهبری می رسد.

وی افزود:‌ دستگاه دیپلماسی ملزم است که در چارچوب این فرایند راهبردها و سیاست های ثابت را با روش هایی که متناسب با مقتضیات زمان است اجرا کند و قطعا همکارانم در دستگاه دیپلماسی آن را پیگیری می کنند و شخص وزیر نیز با نگاه به این اصول و با در نظرگرفتن راهبردها، سیاست های منطقه ای کشور را مدیریت خواهد کرد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد : در عین حال ممکن است در روش ها ، افراد یا تیم های کارشناسی و مدیریتی کارها را سلایق مختلف پیگیری کنند اما مهم این است که تغییری در اصول سیاست خارجی کشور وجود ندارد.

معاون سابق عربی آفریقای وزیر امور خارجه همچنین درباره موقعیت و شرایط محور مقاومت در مقایسه با جبهه صهیونیستی ـ تکفیری تاکید کرد : تردیدی نیست که در ورای تحولات سوریه و رویدادهای منطقه مثلثی متشکل از نظام سلطه با تلاش های آشکار و پنهان آمریکا ،  اقدامات و تحرکات رژیم صهیونیستی و اقدامات عوامل تکفیری و تروریستی وجود دارد که هر یک سهمی در بی ثبات کردن و ایجاد خسارت بر منطقه دارند .

وی گفت : با وجود خسارات انسانی و مالی که این تحولات بر سوریه وارد کرده نظام سیاسی سوریه حفظ شده و این مثلث نتوانسته است ساختار سیاسی این کشور را تغییر دهد.

امیرعبداللهیان افزود : نباید فراموش کنیم در ابتدای بحران سوریه از حدود  5 سال پیش بیش از 81 کشور تلاش کردند نظام سیاسی سوریه را سرنگون کنند اما با وجود اقدامات تروریست ها و حمایت های آشکار و پنهان برخی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای در نهایت شکست خوردند .

کارشناس ارشد مسائل راهبردی تصریح کرد  : امروز شاهد بودیم که همان کشورها که از تروریسم برای پیشبرد اهداف نادرستشان در سوریه ، عراق ، لبنان، یمن و دیگر کشورهای منطقه استفاده ابزاری می کردند ، خودشان هدف قرار گرفتند و با وجود فشارهای وارده اکنون این محور مقاومت است که برتر است .

وی افزود :‌ محور مقاومت امروز می تواند با اقتدار و با صدای بلند به جهانیان اعلام کند که همزمان در مسیر مبارزه با رژیم صهیونیستی و تروریسم تکفیری قدم بر می دارد .

امیرعبداللهیان اضافه کرد : آمریکا و برخی کشورهای منطقه به علت سیاست های غلط هیچ پیروزی ملموسی کسب نکرده اند جز اینکه خسارات فراوان بر اثر این سیاست ها به منطقه وارد شده است .

* امنیت منطقه ای وجهانی درمبارزه با تروریسم مرهون فرماندهی سردارسلیمانی

امیر عبداللهیان در ادامه درباره اظهارات نماینده فرانسه در شورای امنیت علیه سردار سلیمانی گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران در موضوع تامین حداکثری امنیت ملی با هیچ طرفی تعارف ندارد .

وی افزود : در مقطعی که داعش تا نزدیک مرز مشترک ایران و عراق پس از سقوط موصل توسط به ظاهر داعش و در واقع عوامل امنیتی و سرویس های خارجی پیش آمدند، جمهوری اسلامی تصمیم گرفت از ورود تروریست ها به 40 کیلومتری مرزهای ما در عمق خاک عراق جلوگیری کند.

امیرعبداللهیان گفت:‌ دستگاه های نظامی و امنیتی کشورمان برای زمین گیر کردن عناصر تروریستی و تا دندان مسلح داعش در عمق خاک عراق اقدامات موثری با هماهنگی دولت این کشور انجام دادند و این مسئله موضوعی جدی ، حیاتی و اساسی برای کشورمان است .

وی تصریح کرد  :  ما در چارچوب اعتقادات و قانون اساسی کشورمان ، حمایت از متحدانمان در منطقه و کشورهای منطقه در مقابله با تروریسم را مدّنظر داریم و سردار سلیمانی به عنوان فردی آزاده و فرمانده ای عالی رتبه که دارای تجربیات ارزشمند در مبارزه با تروریست است ،  کمک بزرگی به مردم  و دولت عراق و سوریه و منطقه در مبارزه با تروریسم کرده است .

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی افزود ‌:  اقدمات ما در مبارزه با تروریسم  بخشی از هزینه های جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء  امنیت منطقه ای  و جهانی است .

امیرعبداللهیان تاکید کرد : بازیگران منطقه ای و جهانی باید از جمهوری اسلامی ایران برای این گونه ایثارگری ها ، تلاش ها و پیش گامی ها در مبارزه با تروریسم که ضامن امنیت منطقه و جهان است قدردانی کنند نه اینکه چنین اظهارات سخیفی را مطرح کنند .

* متجاوزان یمن طرفی نخواهند بست

معاون سابق عربی آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد :‌ عربستان در دوره ملک سلمان به جای درایت و عقلانیت در تصمیمات ، شتابزدگی و توسل به روش های نظامی و تحریک آمیز را سرلوحه کارش قرار داده است .

حسین  امیرعبداللهیان درباره بحران یمن و ادامه تجاوز نظامی عربستان گفت : از ابتدای بحران این کشور در نخستین دیداری که با عادل جبیر در حاشیه نشست همکاری نظامی در جده داشتم به صراحت گفتم تجاوز نظامی عربستان به یمن خطای راهبردی است و عربستان سودی از آن نخواهد بود.
وی افزود : تحولات بیش از یک و نیم سال گذشته اثبات کرد  که یمن راهکار نظامی ندارد و حاکمان عربستان نتیجه ای از این تجاوز نمی برند جز آنکه سبب کشتار زنان، کودکان و مردم بی دفاع و نیز ویران کردن زیرساخت های این کشور شدند .

امیرعبداللهیان گفت : متاسفیم و عجیب است که یکی از ثروتمندترین کشورهای اسلامی به یکی از فقیر ترین کشورهای جهان اسلام این چنین تجاوز می کند در حالیکه در قبال تجاوز روزانه رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم فلسطین یا سکوت می کند و یا با دستگاه امنیتی این رژیم جعلی به طور پنهان همکاری دارد.

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی افزود : یمن صرفا راهکار سیاسی دارد و عربستان باید خطای راهبردی خود را متوقف کند ؛ عربستان نباید آتش بس را که همواره مدنظر طرفهای مختلف بوده است ، نقض کند .

وی گفت :‌گروه های مختلف یمنی نیز قطعا به آتش بس پایبند خواهند بود به شرط آنکه عربستان خطای راهبردی اش را تکرار نکند .

امیر عبداللهیان ابراز امیدواری کرد :گفتگوهای سیاسی مرتبط با یمن در کویت در سایه رفتار درست عربستان و نه اقدامات تحریک آمیز به نتیجه برسد ؛ بحران یمن  با مشارکت تمام گروه های سیاسی این کشور و به دور از مداخلات بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای حل و فصل خواهد شد .

معاون پیشین عربی آفریقای وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال تجدید نظر عربستان در سیاست های خصمانه اش در قبال یمن تصریح کرد :  عربستان در دوره ملک سلمان نشان داده است که به جای درایت و عقلانیت  توسل به روش های نظامی را مبنای کارش قرار داده است و تا این رفتار اصلاح نشود امنیت منطقه و حتی امنیت عربستان با چالش مواجه است .

وی همچنین با تبیین رویدادهای بحرین به ویژه اقدام دولت این کشور در سلب تابعیت رهبر نهضت اسلامی بحرین گفت : آیت الله شیخ عیسی قاسم یکی از معتدل ترین رهبران نهضت اسلامی در بحرین به شمار می رود ؛ جمعیت سیاسی الوفاق در میان گروه های سیاسی این کشور دموکرات ترین تشکل سیاسی محسوب می شود .

امیرعبداللهیان افزود :‌  بازداشت و محاکمه شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق و نقض تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم از رفتارهای بسیار متعارض است .
این کارشناس ارشد مسائل راهبردی تصریح کرد : سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم درحالیست که اصالت و قدمت وی در بحرین بیش از اصالت و قدمت شیخ حمد پادشاه بحرین است .
وی گفت : البته کاملا واضح است که بخشی ازتصمیمات سران بحرین متاثر از تحمیل عربستان و بخشی متاثر از بازیگران خارجی است.

امیرعبداللهیان افزود : ما همواره به پادشاه بحرین توصیه و نصیحت کردیم که با ملت خودش آشتی کند و به جای اتکا به بیگانگان با اتکا به مردم گفتگوهای ملی و وفاق حاصل شود  که این روش به خروج بحرین از بحران کمک می کند .

وی گفت : متاسفانه حاکمان بحرین در خطایی که در موضوع آیت الله شیخ عیسی قاسم مرتکب شدند نشان دادند که روش ناکارآمد توسل به زور را بر گفتگو ،دموکراسی و احقاق حقوق ملت ترجیح داده اند . طبیعی است تبعات سنگینی را نیز بابت این خطا تحمل می کنند .

معاون پیشین وزیر امور خارجه تصریح کرد : اگر سیاست های پلیسی امنیتی حاکمان بحرین ادامه یابد ، بازخوردهای خاص و منفی خود را خواهد داشت  که پیشگیری از آن به عقلانیت حاکمان این کشور در اصلاح مسیر خطای گذشته و آشتی با ملتشان بستگی دارد .

* امریکا در حال مدیریت کردن دائم در عراق است

معاون سابق عربی و افریقای وزیر امور خارجه گفت: امریکا در حال مدیریت کردن داعش در عراق است و نه سرکوب آن.

امیرعبداللهیان با تبیین سیاست های جدید امریکا در عراق افزود: عراق رهبران فهیمی دارد که در مقاطع مختلف برای خروج این کشور از بحران تصمیمات خوبی اتخاذ می کنند.

وی اضافه کرد:‌ این کشور مداخله گران خارجی بسیاری نیز دارد به ویژه امریکا که همواره تلاش می کند حضورش را در عراق تحکیم کند. یک روز به بهانه مبارزه باتروریزم، روز دیگر به بهانه امنیت در فرودگاه و  معابر و اکنون با توجیه مبارزه با داعش.

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی گفت: آنچه مسلم است امریکایی‌ها در مسیر کمک به ثبات و امنیت عراق در سال های اخیر اقدام موثر و کارآمدی نکردند.

امیرعبداللهیان افزود: فراموش نکنیم که امریکا عراق را اشغال کرد، حضور طولانی در این کشور داشت ، بیش از  140 هزار نیروی نظامی در آنجا مستقر کرد و فضای این کشور در اختیارش بود اما اگر رهبران سیاسی و نقش مرجعیت در این کشور نبود هیچ یک از اقدامات امریکا کمکی به برقراری ثبات و امنیت نمی کرد .

وی همچنین در خصوص موقعیت محور مقاومت در منطقه به ویژه در لبنان و فلسطین گفت: مقاومت اکنون در بهترین وضع خود قرار دارد .

امیرعبداللهیان افزود: حزب الله لبنان و شخص آقای سیدحسن نصرالله به عنوان رهبر برجسته مقاومت و حزب الله به عنوان تشکیلات مهم سیاسی در لبنان که در مسیر مبارزه با صهیونیست ها اقدامات موثری انجام دادند اکنون در سوریه نیز در مبارزه با تروریسم نقش بسیار موثری دارند.

وی گفت : نقش حزب الله لبنان در کمک به مردم ، ارتش و دولت سوریه برای مبارزه باتروریسم در چارچوب امنیت این کشور ، لبنان و منطقه بسیار کلیدی است که در این زمینه شهدای بسیاری نیز تقدیم کرده اند و اکنون هم در بهترین وضع و جایگاه قرار دارند .

معاون پیشین وزیر امور خارجه افزود: مقاومت در فلسطین نیز همواره مدنظر جمهوری  اسلامی ایران بوده است و ما با صدای بلند اعلام کرده ایم از مقاومت در منطقه اعم از فلسطین و لبنان حمایت می کنیم و معتقدیم با توجه به سیاست های غلط و جاهلانه رژیم صهیونیستی تقویت مقاومت می تواند امنیت این دو کشور و منطقه را تامین کند.

امیرعبداللهیان گفت: متاسفانه در سال های اخیر به ویژه ماه های اخیر روابط پنهانی میان برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی ایجاد شده که آنقدر ابعادش گسترده است که گاهی مقامات رژیم جعلی صهیونیستی در مصاحبه هایشان به آن اشاره می کنند .

وی افزود : متاسفانه کشورهای عربی که از آنها در این خصوص نام برده می شود در مسیر تکذیب این اظهارات نیز برنمی‌آیند که امیدواریم این اخبار نادرست باشد.

این کارشناس مسائل راهبردی گفت: متاسفیم که در جهان عرب اولویت اصلی از فلسطین به سمت بحران ساختگی همچون سوریه هدایت شده است که سود آن نصیب رژیم صهیونیستی و نظام سلطه و زیانش متوجه کشورهای اسلامی و عربی منطقه می شود.