چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مصوبه هیئت دولت:”اماکن عمومی دارای مجوز، نیازی به اخذ اجازه دیگری از نیروی انتظامی ندارند”

مصوبه هیئت دولت:”اماکن عمومی دارای مجوز، نیازی به اخذ اجازه دیگری از نیروی انتظامی ندارند”

در ادامه این مصوبه هیئت دولت، با اشاره به اینکه عدم ارائه پاسخ توسط ناجا در مهلت ده روزه مقرر، به منزله فقدان مشکل خواهد بود، تاکید شده است که “اماکن عمومی دارای مجوز برگزاری مجالس جشن، عروسی، میهمانی و شب نشینی، نیازی به اخذ اجازه دیگری از نیروی انتظامی ندارند”

105614_304

به گزارش راه دانا؛ طی ماههای اخیر، برخی رسانه های عمدتا نزدیک به دولت، انتقادات فراوانی را نسبت به لغو تعداد معدودی از کنسرت های موسیقی مطرح کرده و عملا فلش این اتفاقات را به سمت نیروی انتظامی و برخی مسئولان استانی قوه قضائیه گردانده بودند.

این موضوع که نشأت گرفته از اختلافات در تفسیر ماده 20 قانون بود، عملا باعث شده بود تا امکان بررسی و تصمیم گیری نهایی درباره برگزاری یا عدم برگزاری کنسرت های موسیقی، با یک دستگاه یا مقام خاص نباشد. طبق ماده 20 آیین نامه امکان عمومی مصوب 1363، برگزاری هرنوع مجلس جشن و عروسی، میهمانی، شب نشینی و امثال آن یا اجرای هرگونه برنامه هنری و نمایشی در امکان عمومی مستلزم تحصیل اجازه مخصوص شهربانی یا کلانتری محل بود.

اما طی روزهای گذشته، وزیر ارشاد در دیدار با هنرمندان موسیقی از اصلاح ماده ۲۰ اداره اماکن نیروی انتظامی درباره برگزاری کنسرت‌ها خبر داد و گفت که از این پس، نیروی انتظامی فقط درباره مسائل انتظامی و ترافیکی کنسرت‌ ها اظهارنظر خواهد کرد.

بررسی صبحانه برای مشخص شدن جزییات این تصمیم دولت نشان داد، طبق ابلاغیه 20 تیرماه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به وزارت کشور، اعلام شده است که حسب تصمیم هیئت وزیران و با اصلاح آیین نامه اماکن عمومی مصوب دی ماه سال 1363، صدور مجوز برنامه های فرهنگی و هنری، بر عهده وزارت فرهنگ است.

در ادامه این بخشنامه با اعلام اینکه نیروی انتظامی بدون دخالت در مجوز و محتوای برنامه و ویژگی مجریان، موظف است مسائل مربوط به موضوعات انتظامی و ترافیکی را اعلام کند، افزوده است که صدور مجوز برگزاری جشنواره های فرهنگی و سنتی، بر عهده سازمان میراث فرهنگی بوده و مشمول این ماده فوق خواهد بود.

در ادامه این مصوبه هیئت دولت، با اشاره به اینکه عدم ارائه پاسخ توسط ناجا در مهلت ده روزه مقرر، به منزله فقدان مشکل خواهد بود، آمده است که “اماکن عمومی دارای مجوز برگزاری مجالس جشن، عروسی، میهمانی و شب نشینی، نیازی به اخذ اجازه دیگری از نیروی انتظامی ندارند”