دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » میگویند آتش سوزی برج سلمان مشهد ناشی از خرابکاری عمدی بوده. مقامهای امنیتی رد میکنند!

میگویند آتش سوزی برج سلمان مشهد ناشی از خرابکاری عمدی بوده. مقامهای امنیتی رد میکنند!

آتش‌سوزی گسترده در «برج سلمان» مشهد که به واسطه جنس نمای آن به سرعت فراگیر شد، موجی از نگرانی‌ها را در پی داشت؛

آتش‌سوزی عظیمی که مسئولان امر علت وقوعش را اتصالی سیم برق عنوان کرده‌اند!!

resized_611319_387

زمانی مهار جدی‌ این آتش سوزی در دستور کار قرار گرفت که از وسعت قابل توجهی برخوردار شده و به سرعت در حال پیشروی بود.

resized_611328_841

این حریق عظیم که با صداهای انفجار همراه بود، در ‌‌نهایت با مشارکت ۲۵۰ آتش‌نشان طی چهار ساعت، مهار شد.

resized_611312_395

به گزارش «تابناک»؛ آتش‌سوزی در «برج سلمان» مشهد که از طبقات سوم و چهارم این برج آغاز شد، بخش وسیعی از این ساختمان بزرگ را در بر گرفت و منجر به ایجاد نگرانی در نزد مردم شد و در ادامه نیز شایعاتی درباره وقوع این آتش‌سوزی پس از یک انفجار منتشر شد اما مسئولان انتظامی پس از بررسی سریع و تشخیص علت اصلی آتش‌سوزی، این شایعات را رد کردند.

در همین ارتباط فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: هرگونه احتمال بمب‌گذاری در برج سلمان را تکذیب می‌کنیم، علت آتش‌سوزی اتصال شبکه برق بود. به هیچ‌وجه بمب‌گذاری در برج سلمان رخ نداده است، این مساله صرفا یک شایعه است و بنا بر گزارش‌های واصله آتش نشانی علت حریق گسترده در برج سلمان اتصالی شبکه برق این برج بوده است. شروع آتش سوزی به گونه‌ای بوده که مردم متوجه گسترش آتش در طبقات بالایی برج نشده بودند، به همین علت در تخلیه برج کمی تعلل صورت گرفته اما در حال حاضر برج کاملا تخلیه شده است.

پس از وسعت گرفتن آتش در برج «سلمان»، بخش اعظمی از توان آتش‌نشانی مشهد برای کنترل حریق این برج اعزام شد و با تکیه بر خودروهای اطفای حریق سنگین، نردبان و تانکر آب عملیات اطفای حریق در دستور کار قرار گرفت و بیش از ۱۰۰ خودروی آتش‌نشانی با ۲۵۰ آتش نشان به همراه شش دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل حادثه مستقر شدند. در جریان عملیات اطفای حریق چراغ‌های این خیابان خاموش شد و امداد گاز اقدام به قطعی گاز این خیابان کرد تا از انفجار لوله‌های گاز جلوگیری شود.

برج تجاری سلمان در منطقه خیابان راهنمایی مشهد واقع شده و همزمان با عملیات اطفای حریق این برج، جمعیت قابل توجهی از مردم در خیابان‌های اطراف به تماشا نشسته‌اند. با توجه به شدت آتش‌سوزی از مردم مشهد خواسته ‌حتی‌المقدور از تردد در محدوده خیابان راهنمایی مشهد با هدف خدمت‌رسانی سریع‌تر نیروهای آتش نشان خودداری کنند و گفته می‌شود به ساکنان خانه‌های همسایه برج گفته شده که خانه‌هایشان را ترک کنند، چون در چنین آتش‌سوزی‌های عظیم شهری، احتمال انتقال آتش سوزی به ساختمان‌های اطراف وجود دارد.

همزمان با پیشروی آتش در برخی نقاط، اطفای حریق در برخی نقاط دیگر موفق بود اما شدت آتش باعث شد تا این مناطق از برج نیز مجدداً دستخوش آتش‌سوزی شوند و بر اساس آخرین گزارش‌ها بخش وسیعی از برج «سلمان» کامل سوخته است. ارتفاع برج باعث شده تا فشار آب آتش نشان‌ها به طبقات فوقانی برج نرسد و به همین دلیل از شمار بیشتری از ماشین‌های آتش نشان استفاده شد.

سید صولت مرتضوی امشب با حضور در محل آتش سوزی برج سلمان مشهد اظهار داشت: «هر امکاناتی که داشتیم و همه امکانات آتش‌نشانی مشهد را درگیر کردیم و اگر لازم باشد از امکانات شهرستان‌ها هم استفاده می‌کنیم.» و بلافاصله محل حادثه را برای تشکیل ستاد بحران ترک کرد.

۲۳:۱۳- آتشپاد حسن جعفری، مدیرعامل آتش نشانی مشهد مقدس گفت: در حال حاضر آتش کنترل شده و فقط در طبقه نهم هنوز مقداری آتش‌سوزی وجود دارد. خوشبختانه هیچ آسیب دیده‌ای نداشتیم و البته اطفا و کنترل حریق مقداری طول کشید و علت آن هم بسته بودن طبقات و تجمع شدید مردم بوده است. تنها سه عضو خود آتش نشانی دچار حادثه شدند، در حال حاضر حریق کنترل شده و فقط در طبقه نهم هنوز مقداری آتش‌سوزی وجود دارد.

۲۳:۳۵- سیدخلیل کاظمی معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: در این حادثه متاسفانه ۶ مصدوم داشتیم که ۵ نفر از آتش نشانان و یک نفر هم از مردم بوده است. علت مصدومیت این ۶ نفر استنشاق دود بوده است. آتش‌نشانان پس از خاموش کردن کامل حریق در حال کاوش در طبقات برج هستند.

۲۳:۴۰- آتشپاد حسن جعفری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد اظهار کرد: حریق از تراس تابستانی در طبقه‌های بالای برج آغاز شد و چون جنس نمای ساختمان از کامپوزیت بود و ضد حریق نیز نبود، این آتش‌سوزی به سرعت به تمام نمای برج سرایت کرد. در ابتدا نیروهای آتش‌نشانی اقدام به تخلیه اضطراری ساختمان کرده و به همین دلیل خوشبختانه تلفات شهروندی در این حادثه وجود نداشت. در حال حاضر بعد از اطفاء حریق، نیروهای امدادی، کاوش‌های داخلی را شروع کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری مشهد با بیان اینکه انفجارات، سقوط از ارتفاع و فعالیت‌های خرابکارانه همه شایعه بوده است، گفت: از عمده مشکلات در این حادثه تجمع بیش از حد مردم و ایجاد ترافیک شدید بود که باعث شد نیروهای بعدی دیر‌تر به محل حادثه برسند.

به گزارش ایرنا، سردار بهمن امیری مقدم نیمه شب یکشنبه افزود: طبق بررسی های انجام شده هیچ اتفاق خرابکارانه، بمب گذاری و یا انفجار تروریستی در حریق برج سلمان روی نداده و شایعات منتشر شده در فضای مجازی صحت ندارد.

وی تصریح کرد: بررسی های اولیه حکایت از آن دارد که اتصال سیم برق این حریق را رقم زده است.

امیری مقدم ادامه داد: تحقیقات بیشتر برای روشن شدن علت دقیق آتش سوزی ادامه دارد.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان رضوی نیز حادثه برج تجاری – اداری سلمان مشهد را یک آتش سوزی عادی دانست که هیچ انفجاری در آن دخیل نبوده است.

محمود کریمی یکشنبه شب با اشاره به شایعات فضای مجازی افزود: هیچ موضوع مشکوک یا امنیتی در این آتش سوزی وجود نداشته است.

وی تصریح کرد: بروز آتش سوزی در بخشی از این ساختمان با توجه به اینکه نمای برج کامپوزیت و قابلیت اشتعال زیادی داشته موجب گستردش سریع آتش به کل نمای آن شده است.

حوالی ساعت 20 یکشنبه شب برج تجاری – اداری سلمان در خیابان راهنمایی مشهد طعمه حریق شد که با تلاش آتش نشانان، آتش پس از سه ساعت مهار شد.

بر اساس اعلام رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد هشت آتش نشان در جریان مهار این آتش سوزی دچار مصدومیت و مشکلات تنفسی شده بودند که به بیمارستان منتقل شدند.