جمعه , ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » فرهنگ » مصریان باستان در سه هزار و چهارصد سال قبل تکنیک ذوب آهن رابخوبی مهارکرده بودند

مصریان باستان در سه هزار و چهارصد سال قبل تکنیک ذوب آهن رابخوبی مهارکرده بودند

نتیجه‌ی تحقیقاتی نشان می‌دهد که خنجری که با پادشاه «توت‌آنخ‌آمون» به خاک سپرده شده از یک شهاب‌سنگ ساخته شده است.

khanjar-anekh-amon

به گفته‌ی محققان، آهن به‌کار رفته در خنجر فرعون از زمین نیست. در سال ۱۹۲۵ «هوارد کار‌تر» باستان‌شناس، خنجر معروف پادشاه را که در لفافه پیچیده شده بود، در کنار جسد مومیایی‌شده‌ی فرعون پیدا کرد. زمانی که این قبر کشف شد، وی این تیغه را در کنار ران پای فرعون جوان پیدا کرد.

همراه با این خنجر، غلافی از جنس طلا که یک‌طرف آن نقش گل زنبق گلدوزی شده و در طرف دیگر با پر آراسته شده، به همراه یک سر شغال پیدا شد. قدمت این خنجر به قرن ۱۴ قبل از میلاد می‌رسد و یکی از معدود مصنوعات آهنی کشف شده از دوران مصریان باستان است. زمانی که تصور می‌شد، انسان‌ها مهارت ذوب آهن را نداشتند.

تجزیه و تحلیل بر روی خنجر نشان می‌دهد که آن حاوی آهن، ۱۰ درصد نیکل و ۰/۶ درصد کبالت است. محققان برای بررسی مواد تشکیل دهنده‌ی این خنجر از تکنیکی به نام «فلورسنس اشعه ایکس» (XRF) استفاده کردند. این اندازه گیری نشان داد که در خنجر فرعون مصر فرمول ۱۱ شهاب‌سنگ آسمانی و ۱۱ نوع مواد فولاد عمل‌آمده بکار رفته است.

نتایج این مطالعه گفت که مقدار زیاد نیکل به همراه مقدار کمی کبالت و نسبت ۲۰ نیکل به کبالت نشان می‌دهد که این مواد منشأ فرا زمینی دارند.

این مطالعه به اصطلاحِ «آهن از آسمان» در اشاره به این پدیده استفاده کرده که توسط مصریان قرن ۱۳ قبل از میلاد ظاهر شد.

محققان گفتند: «ترکیب جدید نشان می‌دهد که مصریان باستان، به همراه مردمان باستان منطقه‌ی مدیترانه می‌دانستند که این قطعات کمیاب آهن پیش از این در قرن ۱۳ قبل از میلاد از آسمان افتاده است. آن‌ها دوهزار سال قبل، از فرهنگ غرب جلو‌تر بودند.»

پادشاه مصر در سن ۱۸ سالگی درگذشت علت مرگ وی هنوز شناخته شده نیست.

نتیجه‌ی این تحقیقات در نشریه‌ی «شهاب‌سنگ‌ها و علوم سیاره‌ای» منتشر شد.