دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پخش یک سرودحماسی بااجرای استاد شجریان برروی صحنه های فیلم رضا عطاران متوقف شد

پخش یک سرودحماسی بااجرای استاد شجریان برروی صحنه های فیلم رضا عطاران متوقف شد

برای تخریب وجهه ملی – مردمی استاد شجریان چه وقاحتها که صورت نمیگیرد!!

در فیلمی ساخته رضا عطاران معتادان در حال استعمال مواد مخدرند، و همزمان سرود حماسی استاد شجریان پخش میشود!!

بر روی سکانس مصرف مواد مخدر و نشئگی، آهنگ «ایران، ای سرای امید» اثر جاودان استاد محمدرضا شجریان به عنوان موسیقی متن استفاده شده بود که در صورت عدم اصلاحیه می‌توانست توسط برخی اشکال تراشان با تعابیر عجیبی همراه شود؛ ضمن اینکه اساساً گرفتن چنین کارکردی از چنین آهنگ حماسی ملی، چندان پسندیده نبود.

resized_610517_369

همزمان با آغاز اکران عمومی فیلم «دراکولا» تازه‌ترین اثر رضا عطاران، این بازیگر و کارگردان سینمای ایران جدی‌ترین اصلاحیه فیلمش را حذف صدای محمدرضا شجریان عنوان کرده اما صدای این استاد موسیقی سنتی کشورمان از کدام سکانس فیلم عطاران و به چه دلیل حذف شد؟

به گزارش «تابناک»، «دراکولا» پس از «خوابم می‌اد» (۱۳۹۰) و «ردکارپت» (۱۳۹۲) سومین فیلم سینمایی است که رضا عطاران شخصاً کارگردانی کرد و در روزهای اخیر در جدول اکران سینماهای ایران قرار گرفته؛ اما حواشی مرتبط با این فیلم از پیش از اکران آغاز شد و همچنان استمرار دارد؛ حواشی که هرچند می‌توان به افزایش فروش فیلم‌ تازه عطاران کمک کند، در عین حال تصور می‌شود هر آنچه اکنون این کمدین سینمای ایران در آن باشد نیز فروش فوق العاده‌ای خواهد داشت.

کدام آهنگ «شجریان» از فیلم عطاران حذف شد؟

سومین فیلم عطاران، روایت یک زوج «دراکولا» با بازی دیدنی لوون هفتوان و ویشکا آسایش است و از قضا لوون هفتوان اجازه ندارد، خون کسی را بخورد. او اما دور از چشم همسرش که از خوردن خون مردم منعش کرده، معتادان را می‌دزدید و خونشان را می‌مکد و از همین طریق معتاد می‌شود و سپس در ادامه داستان، درباره شرایطی که این «دراکولا» یافته اتفاقات بامزه‌ای رخ می‌دهد.
در خلاصه داستان «دراکولا» یک سکانس از دیالوگ‌های عطاران در مخفیگاه دراکولا ذکر شده است: «(با صدای آهسته) الو… سلام قربان… خوبین… آقا منو دزدیدن… بله… نمی‌شناسمشون… نه خیر سرکاری چیه… من چه می‌دونم چرا گوشیمو نگرفته… ۳۸ سال، سنمو چرا می‌پرسین؟… نمی‌دونم کجا… شما باید پیدام کنین… آقا من گوشی‌ام آیفونه… ردیاب دارد… نمی‌شه پیدام کرد؟… آقا اومد… من قطع می‌کنم…»؛ خلاصه‌ای که در واقع نخستین دیالوگ عطاران پس از انتقال با خانه دراکولاست!

کدام آهنگ «شجریان» از فیلم عطاران حذف شد؟

«تابناک» پیش از این گزارش داده بود، اصلاحیه‌های وارده به چنین کمدی در حد حذف یک دیالوگ‌ دوپهلو نه چندان مناسب و مرتبط با امیرتتلو خواننده زیرزمینی، حذف برخی نماهای مصرف مواد مخدر و یا تغییر یک موسیقی حماسی ایران که به عنوان موسیقی متن یکی از سکانس‌هاست که چنین مواردی تأثیر عمیقی در نمایش توانمندی بازیگری چهره‌ای چون لوون هفتوان و کلیت فیلم ندارد؛ هرچند او بازیگر توانمندی است و در این فیلم نیز یک کاراکتر جذاب را در کنار بازی دیدنی عطاران به نمایش می‌گذارد.
حال رضا عطاران، کارگردان «دراکولا» در گفت وگویی در پاسخ به اینکه مهم‌ترین سانسور فیلمش چه بوده، گفت: «صدای استاد محمدرضا شجریان» و همین یک جمله عطاران، باعث شد چنین تصور شود که استفاده از اصل صدای استاد شجریان در فیلم‌های سینمایی ممنوع است اما واقعیت آن است که این اصلاحیه برای احترام به این استاد موسیقی ایران و همچنین ترانه‌ای که استفاده شده و همچنین جلوگیری از سوءاستفاده برخی کج‌اندیشان که مکرراً به دنبال نمادسازی و تخریب سینمای ایران هستند، اعمال شده است.

کدام آهنگ «شجریان» از فیلم عطاران حذف شد؟

ماجرا از این قرار است که در یکی از سکانس‌ها، رضا عطاران و لوون هفتوان در حال آماده کردن و مصرف مواد مخدر هستند و در ادامه حین نشئگی و ورزش کردن این دو معتاد مشاهده می‌شود. بر روی این سکانس آهنگ «ایران، ای سرای امید» اثر جاودان استاد محمدرضا شجریان به عنوان موسیقی متن استفاده شده بود که در صورت عدم اصلاحیه، می‌توانست توسط برخی اشکال تراشان با تعابیر عجیبی همراه شود؛ ضمن اینکه اساساً گرفتن چنین کارکردی از چنین آهنگ حماسی ملی، چندان پسندیده نبود.
ویشکا آسایش، سیامک انصاری، ژاله صامتی، لیلا بلوکات، امید روحانی، محمود نظرعلیان، نیما راد، عباس محبوب، صادق حسنی، فروغ لسانی، فریده گل محمدی، محمد عدالت‌زاده، ژیلا دائی، علی مهربانی، محمود بیاتی، علی دوریش، سپیده جمالزاده و بازیگران خردسال سوگل محرابی و آرش دوست محمدی دیگر بازیگران فیلم تازه عطاران هستند