یکشنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مسجد سیار در اندونزی باهدف فراهم‌آوردن امکان اقامه نماز در مناطق دچار ترافیک سنگین

مسجد سیار در اندونزی باهدف فراهم‌آوردن امکان اقامه نماز در مناطق دچار ترافیک سنگین

مسجد سیار در اندونزی کار خود را در ایام ماه مبارک رمضان با هدف فراهم‌آوردن امکان اقامه نماز در مناطق پرازدحام و دچار ترافیک سنگین آغاز کرد.

1734708_561

به گزارش مشرق  به نقل از پرس تی وی، هم‌زمان با بلند شدن صدای اذان در سراسر پایتخت اندونزی، سوتیکنو دچار مخمصه می‌شود از آنجا که وی به عنوان مسلمانی مقید مجبور است با عبور از ترافیک وحشتناک جاکارتا به دنبال همسرش برود و در عین حال نمی‌خواهد که فرصت نماز را از دست بدهد. با این حال، برای شرایط وی و امثال او که می‌خواهند ضمن پیشبرد زندگی پرمشغله قرن ۲۱ در پایتخت شلوغ پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی فرایض دینی خود را نیز به جا بیاورند، به تازگی راه حلی پیدا شده است.

مسجد سیار کار خود را در ایام ماه مبارک رمضان با هدف فراهم آوردن امکان اقامه نماز در مناطق پرازدحام و دچار ترافیک سنگین آغاز کرد. این ون در اطراف اماکن شلوغ مانند محل‌های برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای ورزشی به چشم می‌خورد.

سوتیکنو که یک کارمند دفتری میانسال است و همانند بسیاری از اندونزیایی‌ها با یک نام شناخته می‌شود خودروی ونی دارد که آن را حد فاصل یک استادیوم ورزشی و مراکز خرید پارک کرده است، گویی  که موهبتی الهی است.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «می‌خواستم به مسجدی بروم که از اینجا خیلی فاصله داشت که در همین حال این امکان حاصل شد. ماشینم را پارک کردم. نمازم را اینجا اقامه کردم. اکنون سریع‌تر می‌توانم به دنبال همسرم بروم.»

این ون سبز و سفیدرنگ به طور خاص به عنوان عبادتگاهی سیار طراحی شده است که امکان وضو، تحویل پوشش مناسب به بانوان و اقامه نماز و خطابه ائمه جماعت را فراهم می‌آورد.

طرح این مسجد سیار توسط سازمان امور مساجد اندونزی اجرا شده است تا افراد به خاطر گیرافتادن در راهبندان‌های سنگین و فقدان دسترسی به نمازخانه از اقامه نماز صرف نظر نکنند.

این طرح پیشتر در ۵۰ نقطه مختلف شهر باندونگ پایتخت استان جاوه غربی اندونزی به اجرا درآمده که در سال اول فعالیت خود تجربه موفقی بوده است. مسئولان امیدوارند که با توجه به بزر‌گ‌تر بودن ون‌ها در جاکارتا نتایج بهتری نیز حاصل شود.

اندونزی در حال حاضر دارای ۸۰۰ هزار باب مسجد است که عمدتا در جاکارتا و سایر شهرهای بزرگ قرار دارند. با این حال، با گسترش طبقه متوسط در پی بهبود رشد اقتصادی هر روزه بر شمار خودرو در خیابان‌ها افزوده شده و این مسئله معضل ترافیک را تشدید می‌کند. از این رو، وجود چنین طرح‌هایی مانند مسجد سیار با شرایط موجود می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.

باشد.

مسجد سیار در اندونزی +عکس مسجد سیار در اندونزی +عکس

مسجد سیار در اندونزی +عکس