یکشنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جان کری: تجارت با ایران ابزاری است که میتواند تغییرات داخلی در ایران را تقویت کند

جان کری: تجارت با ایران ابزاری است که میتواند تغییرات داخلی در ایران را تقویت کند

نظر جان کری درباره زمینه‌های بروز تغییر در سیاست‌های ایران، انتقاد از رویکرد کنونی دولت آمریکا در قبال ایران،  تلاش‌های خستگی ناپذیر عربستان سعودی برای گسترده کردن هرچه بیشتر محوری – که بنا به تعبیر عربستان-  پروپاگاندای نظام ایران از آن به عنوان “جبهه مقاومت” نام میبرد(و یمن و سوریه و لبنان و عراق را به آشوب کشیده و علیه بحرین نیز دست به تهدیدهای علنی میزند)، اظهارات جدید رئیس جمهور سوریه و اظهارات یک چهره ارشد حزب جمهوری خواه آمریکا، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است.

 

امروز نیز بخشی از مطالب مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی به موضوعات مربوط به ایران اختصاص دارد. نشریه «آتلانتیک» اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا را بازتاب داده که درباره تأثیر تبادلات تجاری با ایران بر تغییرات داخلی در کشور ادعاهایی را مطرح کرده است. جان کری مدعی شده تجارت با ایران، ابزاری است که می‌تواند تغییرات داخلی را در این کشور تقویت کند. وی همچنین گفته امیدوار است قرارداد فروش ۲۵ میلیارد دلاری هواپیمای بوئینگ به ایران، این کشور را «از پیشرو‌ترین حامی تروریسم به یک دولت مسئول تبدیل کند». وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفته: «باید توجه داشت ۶۰ درصد از مردم ایران زیر ۳۰ سال سن دارند. کسانی که به تهران رفته‌اند به من می‌گویند جوانان در تهران در کافی شاپ‌ها می‌نشینند و درباره آینده با یکدیگر صحبت می‌کنند. آن‌هایی که در کشورهای دیگر تحصیل کرده‌اند، دنبال تغییر هستند».
*****
روزنامه «هافینگتون پست» نیز با انتشار مطلبی در این زمینه، مدعی شده دولت آمریکا خود را به پیروزی رئیس‌جمهور فعلی ایران در انتخابات آتی متعهد کرده است. مارک دابوویتز، مدیر اجرایی «بنیاد دفاع از دموکراسی» و آنی فیکسلر، تحلیلگر سیاسی در همین اندیشکده، در این مطلب می‌نویسند: «از زمان حصول توافق هسته‌ای، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک، کاخ سفید، فرصت‌های متعددی برای وضع تحریم علیه فعالیت‌های غیرقانونی ایران را از دست داده است». آن‌ها همچنین مدعی هستند دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در راستای تلاش برای متعهد نگاه داشتن ایران به برجام، به عنوان «اتاق بازرگانی تهران» عمل کرده است. این دو همچنین از اهمال دولت آمریکا در مقابله با آنچه به ادعای آن‌ها «اقدامات غیرقانونی ایران در منطقه» است، انتقاد کرده و نوشته‌اند از دید کاخ سفید، این موضوع در مرتبه اهمیت کمتری نسبت به برجام قرار دارد.
*****
روزنامه «وال استریت ژورنال» در مطلبی به تلاش‌های عربستان سعودی برای ایجاد محوری علیه ایران در منطقه پرداخته و اختلافات موجود میان ترکیه و مصر را مانعی در این مسیر دانسته است. به نوشته این روزنامه، عربستان سعودی روی دو قدرت متحد خودش در منطقه برای مقابله با ایران حساب باز کرده، اما تنش در روابط این شرکا، تلاش‌های ریاض در تحقق اهدافش را ناکام گذاشته است. این روزنامه می‌افزاید: «در این مثلث راهبردی، ترکیه به عنوان متحد اصلی عربستان سعودی در درگیری‌های سوریه ظاهر شده است. ریاض و آنکارا هر دو حامیان شورشی‌های افراطی در حال نبرد با حکومت تحت حمایت ایران هستند و همکاری‌هایشان را در ماه‌های اخیر شدت بخشیده‌اند». مصر نیز با پیوستن به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی نقش مهمی در تلاش‌های ریاض برای مقابله با آنچه «نفوذ ایران در یمن» خوانده شده، ایفا کرده است.
*****
اظهارات رئیس‌جمهور سوریه درباره تلاش‌های پشت پرده کشورهای غربی برای مذاکره با دولت وی، از جمله دیگر موضوعات مهم امروز به شمار می‌رود. بر اساس گزارش «المیادین»، رئیس جمهور سوریه فاش کرد دولت‌های غربی، مذاکرات سری با دولت این کشور دارند. بشار اسد اظهار داشته: «مقامات غربی از نظر سیاسی به سوریه حمله می‌کنند، اما مسئولان خود به ویژه مسئولان امنیتی را برای تعامل با دمشق در زیر میز (پشت پرده) اعزام می‌کنند که دولت استرالیا هم از جمله این کشورهاست. آن‌ها نمی‌خواهند آمریکا را ناراحت کنند. بیشتر مقامات غربی فقط آنچه را که آمریکا از آنان می‌خواهد، تکرار می‌کنند». وی افزود: «تناقض در سخنان مقامات استرالیایی و موضع رسمی این کشور در برابر سوریه، به طور کلی بیانگر تعامل دوگانه غرب است».
*****
در نهایت، در مطلبی درباره انتخابات آمریکا، «سی بی اس نیوز» اظهارات میت رامنی، چهره سرشناس حزب جمهوری خواه را بازتاب داده که به انتقاد از دونالد ترامپ، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است. رامنی گفته وجدانش به او اجازه نمی‌دهد به هیچیک از نامزد‌های دو حزب دموکرات و جمهوری خواه این کشور رای دهد. وی با اشاره به اینکه اشخاص بسیاری و از جمله افراد خانواده‌اش از او خواسته‌اند تا در این دقایق آخر وارد رقابت‌های انتخاباتی شود، افزود: «در‌ها، به روی چنین احتمالی بسته شده است». رامنی با ابراز نگرانی از اظهارات ترامپ و لطماتی که این اظهارات به گفته او بر حزب جمهوری خواه وارد خواهد کرد، اظهار داشت: «هیلاری کلینتون در بسیاری موارد اشتباه می‌کند؛ اما دست کم اشتباهات او اشتباهاتی در محدوده‌های نرمال است».