چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها

لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

 

******
مديرعامل جديد بانك رفاه کیست؟/ پرداخت فوق‌العاده به برخی کارکنان دولت لغو شد/ پاپ: کلیسا باید از همجنس‌بازان عذرخواهی کندکیهانآرمان: در میان اصلاح‌طلبان گانگسترهای اقتصادی هستند

«اصلاح‌طلبی با میدان‌داری کانفرمیست‌ها (منفعت‌طلبان) و گانگسترها امکان‌پذیر نیست.»

«روزنامه آرمان این تحلیل را درباره حقوق‌های نجومی برخی مدیران دولتی منتشر کرد و نوشت: گویا از ستاد شنبه‌های بحران‌ساز علیه دولت تدبیر و امید، خبری به بیرون درز کرده که رئیس صندوق توسعه ملی، جناب صفدرحسینی را در زمره حقوق بگیران میلیونی (57 میلیون تومان در ماه)، معرفی کرده است. حتی اگر انتشار این خبر را ناشی از بحران‌ آفرینی مخالفان دولت بدانیم نمی‌توان از پیامدهای منفی آن برای تفکر فاخر اصلاح‌طلبی چشم‌پوشی کرد. به قول بیهقی نمی‌توان قلم را بر این مصیبت نگریانید. البته در محافل اصلاح‌طلبی، قبل از این برخی رفتارهای مغایر با اصلاح‌طلبی از جمله خویشاوندگرایی، دخالت گسترده در انتصاب استانداران و فرمانداران با محوریت رفاقت، دخالت گسترده در تدوین لیست‌های انتخاباتی نقل محافل بوده و در این ارتباط به ایشان انتقادات گسترده‌ای وارد می‌کردند.

مبنای رشد بی‌رویه و سرطانی افرادی بی‌مبالات و مسئولیت ناشناس تا این حد در درون گفتمانی که رسالت تاریخی برای خود تعریف کرده است، مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی بر آن چشم پوشید و صرفا آن را به برساخته اتاق فکر بحران علیه دولت تقلیل داد.

آرمان با اشاره تلویحی به صفدرحسینی ادامه می‌دهد: اینکه افرادی این‌گونه رشد نموده و تا بالاترین سطوح تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبی و به تبع آن کشوری، ارتقا می‌یابند، گرچه اتفاقی دور از انتظار نیست، اما نباید از پیامدهایی که در تضعیف و بی‌قراری گفتمان اصلاحات دارند، به راحتی چشم پوشید. کسی که خود را در جایگاهی با این سطح برمی‌کشاند – یا برکشیده می‌شود – باید بر عواقب و نتایج کنش‌های ریز و درشت خود و پیامدهایی که اعمالش برای خود و جریان متبوعش دارد، واقف باشد. صندوق اعتماد ملت به اصلاح‌طلبی، بقچه‌ای نیست که بتوان بی‌مبالات به درون آن دست برد.

اتهامی که به یک متن می‌توان وارد کرد آن است که تناقضات درونی آن را افشا کرد.

جوانان این مرز و بوم چه خیال‌هایی برای ساختن آینده کشورشان از مسیر اصلاح‌طلبی و اعتدال یا در یک کلام خردگرایی دارند، آنها گونه‌های خود را با سیلی امید سرخ نگه می‌دارند، تا جوانه‌های عقلانیت سبز بماند، آنگاه چگونه برخی با بی‌مبالاتی خودخواهانه و بی‌تدبیری به طرق مختلف بر این خرمن امید آتش می‌زنند.

آرمان می‌افزاید: نباید از پیامدهایی که این نابخردی دارد، غافل ماند. اصلاح‌طلبی اگر اصلاح درونی با محوریت منافع ملی و مصالح عمومی را در دستور کار قرار داده باید به لوازم آن که عبور از برخی رفتارهای باندی و ناهمخوان است نیز پایبند باشد. عبور از این رفتارها با میدان داری کسانی که حجاریان به درستی آنها را کانفرمیست و گانگستر می‌نامید، امکان‌پذیر نخواهد بود.

محجوب: در ماجرای فیش‌های نجومی دولت دچار رودربایستی با رفقاست

دبیرکل خانه کارگر پس از چند هفته سکوت درباره فیش‌های نجومی برخی مدیران، در این زمینه موضع گرفت. محجوب تلویحا از جهانگیری و روحانی خواست با صفدر حسینی برخورد کنند.

علیرضا محجوب که طی هفته‌های اخیر به خاطر سکوتش مورد اعتراض گسترده محافل کارگری بود، ضمن مقاله‌ای در روزنامه کار و کارگر نوشت: در دنیای امروزی همگان باید بدانند که رفتارهایشان از «اتاق شیشه‌ای کار» با سرعتی شگرف منعکس خواهد شد. توضیح واضحات است مزد بگیرانی که ناگزیرند با حداقل‌ها و حتی کمتر از آن گذران امور کنند با شنیدن این ارقام دریافتی نجومی حق خواهند داشت کمبود بودجه را «طنز» تلقی کنند.

حقیقتا این پرداخت‌های هنگفت از خزانه ملت ولو به تعداد محدود، اثرات مخرب و گاهی اوقات جبران‌ناپذیری به «سرمایه اجتماعی» مدیران وارد می‌کند و شعارهای مسئولان در تلاش برای برقراری عدالت را نیز به سخره خواهد گرفت، اما آنچه در این میان مهم است تحقق عملی و سریع دستور رئیس‌جمهور است. بیش از یک هفته است که معاون اول رئیس‌جمهور خبر از برخورد با مدیرانی داده است که دریافتی غیرمتعارف داشته‌اند.

وی با اشاره تلویحی به فیش 57 میلیونی صفدر حسینی رئیس صندوق توسعه ملی می‌نویسد: در این میان مدیران بیمه مرکزی، بانک رفاه و بیمه ایران برکنار شدند، یا در شرف برکناری هستند، اما در خصوص برخی دیگر که فیش‌هایشان منتشر شده تا این لحظه هیچ اطلاع‌رسانی نشده است. وقتی رئیس‌جمهور مدبر ما برخلاف فرد قبلی، هیچ مدیری را «خط قرمز دولت» نمی‌داند و با قاطعیت از برخورد با دست‌اندازان به «مال و باورهای مردم» سخن می‌گوید، درنگ سم مهلکی است که اجازه می‌‌دهد خناسان، فضاسازی‌ها را تشدید کنند و به نظر می‌رسد هرچند در مقام حرف «قبیله‌گرایی» را نفی کرده‌ایم، اما در عمل دچار «رودربایستی با رفقا» هستیم.

شاید برخی مدیران قربانی دسیسه رقبای سیاسی یا شغلی خود شده باشند، اما باید دانست که هیچ برهانی نمی‌تواند برداشت حقوق‌های چند ده میلیون تومانی را توجیه کند، حتی اگر پیشینیان مبدع این رویه باطل بوده باشند.

اکنون از جناب دکتر جهانگیری که ریاست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را عهده‌دار است، انتظار می‌رود که اگر در اندیشه «برخورد عبرت‌آموز» است که با شناختی که از ایشان داریم قطعا این‌گونه است، لازم است تحقیقا به هر مصداقی که رسیدند به فوریت روال قانونی برکناری را طی کنند که مصلحت نظام و دولت در این است.

اخراج دومین تفنگدار آمریکایی بازداشت شده در آب‌های ایران

نیروی دریایی آمریکا یکی دیگر از افسران خود را در ارتباط با بازداشت موقت 10 تفنگدار آمریکایی در آب‌های ایران اخراج کرد. این دومین فرمانده نیروی دریایی آمریکاست که در این ارتباط از کار خود برکنار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای که علت اخراج کاپیتان کایل موسز را ناتوانی در انجام وظایف و فرماندهی درست اعلام کرد.

دی ماه سال گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 10 ملوان آمریکایی را که به اشتباه وارد آب‌های خلیج‌فارس شده بودند بازداشت کرد.

کوین دونیگان، یک مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا درباره اخراج کاپیتان موسز به آسوشیتدپرس گفت: «بر پایه تحقیقات اولیه تنها قرار بود کاپیتان رتبه اداری‌اش کاهش یابد، اما پس از انجام تحقیقات فراوان و اطلاعات زیادی که به دست آوردیم به این نتیجه رسیدیم که کاپیتان موسز مستحق مجازات جدی‌تری است.»

نیروی دریایی آمریکا قرار است هفته آینده در مورد هفت ملوان دیگری که در جریان دستگیری حضور داشتند نیز تصمیم‌گیری کند.

همچنین قرار است در مورد اریک راش، فرمانده اجرایی اسکادران نیروی دریایی آمریکا در زمان بازداشت ملوانان در ایران نیز تصمیم جدی اتخاذ شود.

پیش از این فرمانده تفنگداران آمریکایی بازداشت شده در خلیج‌فارس اخراج شده بود.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد این فرمانده را از سمتش عزل کرده و در پست دیگری به خدمت گمارده است. با این حال در بیانیه اخیر نیروی دریایی آمریکا عنوان شده که این نیرو اعتماد خود را به این فرمانده نیز به طور کامل از دست داده است.

از حقوق‌های نجومی مدیران تا بدحالی بانک‌ها

در حالی که حقوق و پاداش‌های نجومی برخی مدیران بانکی مورد اعتراض افکار عمومی قرار گرفته، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از نمره مردودی این بانک‌ها خبر می‌دهد.

به گزارش روزنامه هفت صبح، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، گزارشی تحت عنوان «آسیب‌شناسی نظام بانکی، توقف و ورشکستگی در نظام بانکی ایران» تهیه کرده است. این گزارش که به درخواست الیاس نادران،‌نماینده مردم تهران در مجلس نهم شوای اسلامی، تهیه و در 11 خرداد 1395 به صورت عمومی منتشر شده، می‌گوید اگر چه ممکن است با توجه به شاخص‌های قانون تجارت، بانک‌های ایرانی ورشکسته محسوب نشوند اما اکثر آن‌ها در شاخص‌های مالی مردود به حساب می‌آیند.

طبق آیین‌نامه‌ای که در سال 1382 توسط بانک مرکزی تهیه شده، شاخص کفایت سرمایه بانک‌های ایرانی باید حداقل در سطح هشت درصد باشد و این در حالی است که این میزان در کشورهای پیشرفته 12 درصد است. با این حال به نوشته گزارش مرکز پژوهش‌ها میانگین شاخص کفایت سرمایه در بانک‌های ایرانی 8/21 است که فقط 0/21 از حداقل بیشتر است (این در حالی است که ولی‌الله سیف،‌ رئیس کل بانک مرکزی در اسفند 94 گفت که میانگین شاخص کفایت سرمایه در بانک‌های کشور 4/5 درصد است.)

به صورت جزیی هم در این گزارش آمده نسبت کفایت سرمایه برای بزرگترین بانک کشور از نظر میزان دارایی در این سال یعنی بانک ملت 4/7 درصد و برای بانک‌های سپه، مسکن و پست بانک به ترتیب برابر با 1/7، 4 و 3/6 درصد محاسبه شده است. در میان هفت بانک برتر کشور از نظر میزان دارایی هم، صرفاً دو بانک ملی و صادرات بوده‌اند که توانستند با شاخص‌های کفایت سرمایه 11/1 و 10/2 درصد، حداقل تعیین شده توسط بانک مرکزی را در نظر بگیرند.

در این گزارش مفصل البته به علل این وضعیت هم پرداخته شده است اما فکر می‌کنیم که بیان سه آمار کافی باشد تا بدانیم چطور وضع بانک‌ها به وضعیت قرمز نزدیک شده است. در شهریور 1394، بخش دولتی 110 هزار میلیارد تومان و بخش غیر دولتی 660 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بدهی داشتند. از آن طرف و بر پایه سخنان معاون نظارت بانک مرکزی در بهمن 1394، سهم مطالبات مشکوک الوصول به 64 درصد رسیده است. به این ترتیب و در شرایطی که فیش‌های حقوقی نشان می‌دهد که وضع بانکی‌ها خیلی بد نیست، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید وضع بانک‌ها در آستانه آژیر قرمز است.

نوبخت در تخلف حقوق‌های نجومی مسئول است نه منتقد

سخنگوی دولت به عنوان  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی‌ در ماجرای فیش‌های نجومی ژست منتقد می‌گیرد در حالی که وی به خاطر موقعیت مدیریتی باید پاسخگوی این نابسامانی باشد.

تابناک در تحلیلی نوشت: مجموعه موضع‌گیری‌های تازه سخنگوی دولت در مقام «منتقد» و «اپوزیسیون» حقوق‌های نجومی، در شرایطی مطرح می‌شود که خود نوبخت، اصلی‌ترین چهره‌ای است که باید به واسطه پرداخت حقوق‌های نجومی به گروهی از مدیران نهادهای دولتی و وابسته به دولت پاسخگو باشد؛ اما ظاهرا قاعده بازی تغییر کرده است!

گفته‌ها به همان اندازه که از جایگاه سخنگوی دولت یازدهم مورد توجه قرار می‌گیرد، از جایگاه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دولت نیز مورد عیارسنجی قرار می‌گیرد و متاسفانه لحن نوبخت در هر دو جایگاه و به خصوص در جایگاه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، با ادبیات آمیخته که مجموعه تحت مدیریت او را در مقام «مدعی»، «منتقد» و «اپوزیسیون» قرار می‌دهد.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت در رأس سازمانی است که به عنوان قلب تپنده نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌نویسی کشور، تقریبا تمامی مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط با منابع مالی و هزینه‌ای در آن تدوین و در بسیاری موارد حتی تصویب و ابلاغ می‌شود و دامنه فعالیت‌هایش از قانون بودجه تا دستورالعمل‌های استخدامی و حقوقی گسترده است.

به طور مشخص، طراحی نظام برنامه‌ریزی و تدوین برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت ملی، تدوین برنامه‌ ملی استانی توسط واحدهای استانی و ارائه الگوهای نوین و بومی برای اداره مطلوب بخش‌های مختلف کشور، طراحی نظام بودجه‌ریزی و تهیه و تدوین بودجه‌های سالانه، ابلاغ بودجه مصوب، تخصیص منابع، شرح عملیات شامل اهداف کمی، استانداردها و قیمت تمام شده خدمات و طرح‌ها و طراحی نظام هوشمند مدیریت بودجه و مالی کشور، از جمله وظایف ذکر شده در اساسنامه این سازمان محسوب می‌شود.

بنا بر ماده 74 قانون خدمات کشوری، به منظور هماهنگی در تعیین حقوق و مزایای کارمندان دستگاه‌های اجرایی، شورای حقوق و دستمزد با عضویت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزیر امور اقتصادی و دارایی و دو نفر از وزرا به انتخاب هیئت وزیران و رئیس دستگاه ذی‌ربط و مجموعا دو نفر نماینده از کمیسیون‌های اجتماعی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ( به عنوان ناظر) تشکیل می‌شود.

هر چند در روزهای اخیر، برخی دولتمردان کوشیده‌اند در این زمینه تقصیر را متوجه دولت پیشین و ابلاغیه‌ای کنند که توسط معاون اول دولت دهم صادر شده و صدور این ابلاغیه نیز گزاره صحیحی است، در عین حال این پرسش مطرح می‌شود، چگونه دولت یازدهم که در ابتدای روی کار آمدن برخی مصوبات غلط دولت پیشین را لغو و بلااثر کرد، درباره مصوبه افزایش حقوق هیچ  کاری نکرده است؟!

تابناک می‌نویسد: آیا اگر این فیش‌های حقوقی با هر انگیزه‌ای، سر از رسانه‌ها در نمی‌آورد و دومینوی افشای حقوق مدیران ارشد رخ نمی‌داد، این پیگیری‌ها صورت می‌پذیرفت یا روال پرداخت‌ها که درسه سال دولت یازدهم نیز همچون  دولت دهم استمرار داشته، همچنان برقرار می‌ماند؟  آیا در صورت عدم افشای این وقایع، اراده‌ای برای توقف این روند غلط پرداخت حقوق وجود داشت؟ بنابراین ژست «اپوزیسیونی» سخنگوی دولت در مواجهه با حقوق‌های نجومی خریدار ندارد و اگر مقصرانی در این ماجرا باشند، آقای رئیس سازمان برنامه و بودجه، حتما یکی از اصلی‌ترین آنهاست.
مديرعامل جديد بانك رفاه کیست؟/ پرداخت فوق‌العاده به برخی کارکنان دولت لغو شد/ پاپ: کلیسا باید از همجنس‌بازان عذرخواهی کندخراسان

دستور قضایی برای لغو پرداخت فوق العاده به برخی کارکنان دولت

در حالی که بر اساس ابلاغیه سال 1391 یکی از وزارتخانه های اقتصادی مقرر شده بود علاوه بر مشاغلی که دولت سابق مشخص کرده بود، به تعدادی دیگر از رسته های شغلی نیز فوق العاده ویژه پرداخت شود، با شکایت سازمان بازرسی کل کشور به دستگاه قضایی مبنی بر غیرقانونی بودن تعمیم فوق العاده های مصوب هیئت وزیران به برخی دیگر از مشاغل، این مصوبه توسط دیوان عدالت اداری ابطال و طی روزهای اخیر به دولت ابلاغ شده است.

ضمانت 32 میلیون دلاری دولت ایران  به بانک آلمانی

بر اساس ابلاغیه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به علی طیب نیا، وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت موظف شده به منظور تضمین تسویه اقساط معوق شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به بانک KFW آلمان، ضمانت نامه ای را به میزان 32 میلیون دلار صادر کند و چنان چه این شرکت به تعهدات خود به شرکت بیمه اعتبار صادراتی آلمان (هرمس) عمل نکند، وزارت اقتصاد مجاز است برای برداشت وجوه مربوط از کلیه حساب ها و منابع شرکت کشتیرانی نزد کلیه بانک ها و موسسات مالی داخلی و خارجی اقدام کند.
مديرعامل جديد بانك رفاه کیست؟/ پرداخت فوق‌العاده به برخی کارکنان دولت لغو شد/ پاپ: کلیسا باید از همجنس‌بازان عذرخواهی کندجمهوری اسلامی

وقتی اوباما به ایران سواری می دهد

*روزنامه سعودی «عکاظ» در مقاله‌ای تحت عنوان «آیت‌الله اوباما؛ داستان عاشقانه تهران» سیاست‌های باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران و بی‌توجهی و کم میلی او به اتحاد سنتی با عربستان را مورد انتقاد قرار داد. نویسنده این مقاله نوشت جمهوری اسلامی ایران از ویژگی‌ها و شخصیت «رمانتیک» رئیس‌جمهور آمریکا در جهت بلند پروازی‌های هسته‌ای خود بهره‌برداری می‌کند.

محمد السعید افزود: اوباما به کشورهایی که تجربه انقلاب داشته اند، باور دارد و این کشور‌ها را به قلب و روح خود نزدیک‌تر می‌داند تا کشورهایی که قرن هاست تحول سیاسی بزرگی نداشته‌اند و آنها را ملت‌های باثبات می‌خوانیم. به نظر نگارنده مقاله عکاظ: اوباما معتقد است ایران یک الگوی موفق در انقلاب مردمی است که می‌شود به واسطه همین انقلاب روابط را با آن بهبود بخشید. او بر اساس یک رویای بی‌اساس و دست نیافتنی معتقد است می‌توان با ایران وارد تعاملات نزدیک شد و این کشور را به یک انقلاب دموکراتیک تغییر داد. این دیدگاه رومانتیک اوباما درباره ایران است. وی افزوده است: مقامات وزارت خارجه ایران پشت اوباما سوار شده‌اند و به او اینگونه القا کردند که ایران قربانی زیاده‌خواهی‌های غرب بوده است و به ارزش‌های دموکراسی و حمایت از حقوق بشر کاملا پایبند است.

افسر سعودی زن خود را سر برید

* پلیس استان حائل عربستان سعودی یک افسر سابق سعودی را که همسر سوری خود را در استان رماح در شمال ریاض سر بریده بود، بازداشت کرد. به گزارش العالم، پلیس در خودروی این افسر برگه‌هایی حاوی طرح‌های انفجارهای الخبر و شعارهای گروه تروریستی داعش پیدا کرد. به نوشته روزنامه «عاجل» عربستان، برادر این قاتل جنایتکار به پلیس استان رماح اطلاع داد که یک زن سوری در اردوگاه خانوادگی در حومه این استان کشته شده است و قاتل بین ریاض و استان الشنان و استان رماح رفت و آمد می‌کند و دو زن دارد که یکی سعودی و دیگری سوری است. پلیس در حمله به خانه قاتل، او را به همراه زن عربستانی و فرزندانش و فرزندان زن سوری وی پیدا کرد و او را در حالی که مقاومت می‌کرد و شعار‌الله اکبر سر می‌داد بازداشت کرد. قاتل به ارتکاب جرم اعتراف کرده است.

تجلیل دادستان زاهدان ز شهید بهشتی

* دادستان زاهدان گفت: در هفته قوه قضائیه به تبیین ظرفیت‌های شهید بهشتی کمتر پرداخته می‌شود. محمد مرزیه در جمع خبرنگاران افزود: ظرفیت‌هائی که شهید بهشتی داشت می‌توانست برای آینده مملکت مفید باشد و ساختن فردی همانند این شهید بزرگوار خیلی زمان می‌برد. وی اضافه کرد: شهید بهشتی اهل گناه نبود و حتی به دوستانش اجازه نمی‌داد در محافل خصوصی پشت سر دشمنان خود غیبت کنند.

دادستان مرکز استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه امروز جای اخلاق، نگرش و نگاه شهید بهشتی در جامعه خیلی خالی است گفت: بهشتی بقدری حساس بود که در اوج مبارزات جلوی برخی شعارها مثل حرام زاده بودن شاه را می‌گرفت و این تهمت را بر نمی‌تابید. او همچنین گفت: بهشتی یک بار ترور نشد بلکه در طول زندگی بارها ترور شخصیت شد هر چند در برابر آن خویشتندار بود. مرزیه ابراز امیدواری کرد دوباره مظلوم کشی در جمهوری اسلامی اتفاق نیفتد و شخصیت‌های انقلابی مورد هجمه قرار نگیرند که پشیمانی و ندامت را به دنبال خواهد داشت. وی اضافه کرد: امروزه چقدر بی‌پروا به افراد تهمت می‌زنند و برخی رذائل اخلاقی به اسم دین و انقلاب مباح شمرده می‌شود.

پاپ: کلیسا باید از همجنسگرایان عذرخواهی کند

* پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان گفت کلیسای کاتولیک به خاطر رفتارهایی که در گذشته با همجنسگرایان داشته است، باید از آنها عذرخواهی کند و کلیسا باید از همجنسگرایان عذرخواهی کند. به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس پاپ فرانسیس که در هواپیما و به هنگام بازگشت از سفر به ارمنستان سخن می‌گفت با اشاره به اینکه کلیسای کاتولیک حق قضاوت درباره همجنسگرایان را نداشته است افزود کلیسا باید به این گروه احترام بگذارد.

ماجرای دوقلوهای مادرکُش و رسواییِ پیشوای وهابیان

* یک نویسنده سعودی نوشت کشته‌شدن یک مادر پیر توسط دو جوان عربستانی نتیجه فتواهای ابن تیمیه است. دو نوجوان دوقلوی عربستانی جمعه گذشته مادر پیر خود را به اتهام شرک سر بریدند و تلاش آنها برای کشتن پدر و برادر کوچکشان ناکام ماند. مشروح مطلب این نویسنده را در صفحه 16 روزنامه امروز بخوانید.

تلاش ترکیه و آلمان برای آزادی اسیران صهیونیستی در نزد حماس

* یکی از اعضای جنبش فلسطینی حماس اعلام کرد ترکیه و آلمان به صورت مشترک درحال وساطت برای آزادی چند اسیر اسرائیلی دردست این جنبش هستند. روزنامه «هاآرتص» یکشنبه اعلام کرد رژیم صهیونیستی تعهدی از «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه مبنی بر وساطت برای آزادی اسرای اسرائیلی دریافت کرده است. ترکیه و رژیم صهیونیستی روز یکشنبه و پس از 6 سال اختلاف به توافقی برای عادی سازی روابط دوجانبه رسیدند؛ روابط این دو در سال 1389 پس از حمله صهیونیست‌ها به کشتی «ماوی مرمره» که عازم نوار غزه بود، تیره شد.
مديرعامل جديد بانك رفاه کیست؟/ پرداخت فوق‌العاده به برخی کارکنان دولت لغو شد/ پاپ: کلیسا باید از همجنس‌بازان عذرخواهی کندآرمان

حواشی مراسم احمدی نژاد‍!

شنیده شد که هر جا باشد، حاشیه هم ناخودآگاه پایش به آنجا باز می‌شود. این بار هم حواشی حضور احمدی‌نژاد بر متن آن غلبه کرده است. الف نوشت؛ بنر سخنرانی احمدی نژاد، رو به روی مسجد جامع نارمک نصب شده است. مردم با مشاهده آن، می‌ایستند و رد می‌شوند. آن‌هایی هم که خاطرش را می‌خواهند! می‌ایستند تا بیاید. همه مشکی به تن دارند. حضور مردم در مسجد به ۱۰۰۰ نفر می‌رسد. یک نفر از داخل شبستان می‌گوید:« خبرنگار و عکاس الحمدلله اینجا زیاد است. برای داشتن یادگاری از این مراسم، کسی با گوشی عکس نگیرد. به سایت‌ها مراجعه کنید. اگر دیده شود، انتظامات می‌گیرد.» تیم کنترل برنامه، مردم را راهنمایی می‌کند. «دوستان یک مقدار جمع‌تر بنشینید، آقا اون ور نرو، دوستان همه بنشینند.»

تکذیب ادعای یک ملاقات

شنیده شد که یک منبع آگاه در دادستانی تهران ادعای ملاقات همسر جعفر عظیم زاده محکوم امنیتی با دادستان تهران که در سایت های معاند منتشر شده است را تکذیب کرد. این منبع آگاه افزود: دادستان تهران هیچ ملاقاتی با همسر نامبرده نداشته و انتشار آن با اهداف خاص انجام گرفته است. این ادعا درحالی صورت می‌گیرد که دادیار ناظر زندان دادستانی تهران با درخواست مرخصی محکوم مذکور موافقت کرده است.

نام مديرعامل جديد بانك رفاه

شنیده شد که مديرعامل جديد بانك رفاه معرفي مي‌شود. محمدعلي سهماني، مديرعامل كنوني بانك توسعه تعاون امروز به جاي علي صدقي به عنوان مديرعامل بانك رفاه معرفي خواهد شد. پس از بركناري صدقي قرار بود مظفري (مديرعامل سابق بانك شهر) به عنوان مديرعامل بانك رفاه معرفي شود كه ظاهرا به دليل تغيير در اين تصميم، سهماني به جاي وي منصوب شد.

تامین مالی ٢۰۰۰میلیاردی در یک ثانیه

شنیده شد که در پی استقبال سرمایه گذاران، اوراق سلف موازی اوره گرانول شرکت پتروشیمی شیراز که به ارزش ۲ هزار میلیارد ریال در بورس کالا و به منظور تامین سرمایه در گردش این شرکت منتشر شده بود، در همان ثانیه نخست به فروش رفت.
مديرعامل جديد بانك رفاه کیست؟/ پرداخت فوق‌العاده به برخی کارکنان دولت لغو شد/ پاپ: کلیسا باید از همجنس‌بازان عذرخواهی کندایران

انتقاد تند معاون رئیس جمهوری امریکا از عربستان

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری امریکا در مصاحبه‌ای با شبکه بلومبرگ، درباره مخالفت عربستان با توافق هسته‌ای و ایران گفت: «هیچ‌وقت نمی‌شد سعودی‌ها را جنگجویانی پای کار دانست. برای من جالب است که همه دنیا آماده است که کنار گود بنشیند و بگوید خب امریکا لنگش کن. تصور می‌کنم محمد بن سلمان به قول مسیحی‌ها دارد به این مکاشفه می‌رسد که به نفع عربستان سعودی نیست که به منطقه به چشم یک بازی حاصل جمع صفر با ایران نگاه کند.» به گزارش تابناک، وی در پاسخ به این سؤال که آیا امریکا حاضر است با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران مقابله کند، افزود: «داریم با اقدامات منطقه‌ای ایران برخورد می‌کنیم. مدرکش این است که زمانی که ایرانی‌ها خواستند به یمن تجهیزات ارسال کنند، ما آنجا را محاصره دریایی کردیم و گفتیم نه. ما به قیمت احتمال وقوع جنگ، تعهد سازمان ملل مبنی بر اینکه هیچ‌کس نباید (به یمن) سلاح بفرستد را اجرا کردیم.»

همزمان روزنامه سعودی «عکاظ» در  مقاله‌ای سیاست‌های رئیس جمهوری امریکا در قبال ایران و بی توجهی و کم میلی او به   اتحاد سنتی با عربستان را مورد انتقاد قرار داد. به گزارش عصر ایران، محمد السعید، نویسنده این مقاله مدعی شد «مقامات وزارت خارجه ایران پشت اوباما سوار شده‌اند و به او این‌گونه القا کردند که ایران قربانی زیاده‌خواهی‌های غرب بوده است و به ارزش‌های دموکراسی و حمایت از حقوق بشر کاملاً پایبند است.»

قرارداد بوئینگ با ایران ترامپ را به تناقض گویی انداخت

تلاش بوئینگ برای عقد قرارداد فروش هواپیمای مسافربری به ایران، «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری امریکا را به تناقض گویی انداخت. منابع خبری گزارش دادند: «ترامپ پس از حملات روز چهارشنبه علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود، معامله 25 میلیارد دلاری ایران و بوئینگ را به نقشی پیوند زد که وزیر خارجه پیشین امریکا در توافق اتمی ایفا کرده‌است.»

او در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «بدون توافق فاجعه‌بار اتمی با ایران که هیلاری کلینتون سبب‌ساز آن بود، بزرگترین دولت پشتیبان تروریسم در جهان، اجازه انجام چنین معامله‌ای را نمی‌یافت». این در حالی است که او بارها گفته بود که در توافق اتمی با جمهوری اسلامی ایران، سر کمپانی‌‌های امریکایی بی‌کلاه مانده است چون آنها سهمی از داد و ستد با ایران نمی‌برند.

آزادی عاملان تجمع تلگرامی در مشهد

فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: دو جوان عامل تجمع تلگرامی در مشهد پس از انجام تحقیقات آزاد شده‌اند.  سردار بهمن امیری مقدم روز یکشنبه در گفت‌و‌گویی افزود: «این 2 نفر در فضای مجازی به صورت گسترده حضور پیدا کرده و دیگر جوانان را برای تجمع تحریک می‌کردند.»  وی گفت: «این 2 جوان 19 و 20 ساله با افزایش تعداد اعضای یک کانال تلگرامی در مشهد، افرادی را به تجمع مقابل یک مرکز تجاری در میدان جانباز مشهد فراخوان کرده بودند. »