چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ایران و روسیه از روشهای مشابه امنیتی برای آزار و اذیت دیپلمات ها و فعالان مدنی استفاده می کنند

ایران و روسیه از روشهای مشابه امنیتی برای آزار و اذیت دیپلمات ها و فعالان مدنی استفاده می کنند

مقام‌های آمریکایی می‌گویند موارد آزار و اذیت دیپلمات‌های آمریکایی و غربی در مسکو توسط نیروهای امنیتی روسیه افزایش یافته است.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است چنین مواردی به جز مسکو در چندین پایتخت اروپایی نیز مشاهده شده است.

الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که نگرانی بابت این آزار و اذیت‌ها به حدی بوده که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا این موضوع را به طور مستقیم با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکای به جزئیات این آزار و اذیت دیپلمات‌ها اشاره‌ای نکرده اما روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است که گفته شده ماموران اطلاعاتی روسیه وارد منازل کارمندان سفارتخانه‌ها شده، اسباب و اثاثیه آنها را جا‌به‌جا و چراغ خانه‌ و تلویزیون را روشن کرده و حتی در یک مورد حیوان خانگی خانواده‌ای را کشته‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است موارد آزار دیپلمات‌ها از دو سال پیش و به دنبال وضع تحریم‌ها علیه روسیه بر سر بحران اوکراین آغاز شد.

روسیه هنوز به طور رسمی در این باره اظهارنظر نکرده است اما این کشور در بیانیه‌ای که در اختیار واشنگتن‌پست قرار داده، بی آنکه اتهامات مطرح شده در گزارش این روزنامه را تکذیب کند، گفته است آمریکا اقداماتی تحریک‌آمیز در قبال دیپلمات‌های روسی انجام داده است.

مایکل مک‌فاول، سفیر سابق آمریکا در روسیه به واشنگتن‌پست گفته است که زمانی که خانواده‌اش در مسکو زندگی می‌کردند، مدام از سوی نیروهای امنیتی تعقیب می‌شدند و هدف این بود که به او بگویند او را زیر نظر دارند.

او گفته است پس از الحاق کریمه به روسیه، وضع برای دیپلمات‌های آمریکا و غربی دشوارتر شد.