دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » یک خواننده قوالی پاکستانی به ضرب گلوله طالبان کشته شد

یک خواننده قوالی پاکستانی به ضرب گلوله طالبان کشته شد

امجد صبری خواننده معروف ترانه‌های قوالی در پاکستان روز چهار‌شنبه ۲۲ ژوئن به ضرب گلوله طالبان در کراچی کشته شد. این خواننده ۴۵ سال داشت و ترانه‌هایی با مفاهیم عارفانه متعلق به قرن ۱۳ میلادی را می‌خواند.

 

 

روز چهارشنبه ۲۲ ژوئن (۲ تیر) امجد صبری قوّال مشهور ۴۵ ساله پاکستانی از سوی دو مرد موتورسوار در کراچی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این خواننده در حال گذر از یک منطقه پر رفت و آمد در بندر کراچی بود که مورد حمله قرار گرفت. یک همراه او نیز زخمی شده و در بیمارستان بستری است.

یک سخنگوی گروه طالبان در پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و گفته به عقیده طالبان این سبک موسیقی که او اجرا می‌کرد “کفرآمیز” است.

یک روز پیش از این حمله نیز یک پزشک متخصص هموپاتی متعلق به اقلیت احمدیه در کراچی کشته شد و دو روز پیش از آن دو مرد نقاب‌پوش به پسر یک قاضی دادگاه عالی کراچی حمله کردند.

اشعاری که امجد صبری می‌خواند برگرفته از متون صوفیانه و عارفانه متعلق به قرن ۱۳ میلادی بود. این سبک خوانندگی که به آن قوّالی گفته می‌شود، بخش مهمی از فرهنگ دینی میلیون‌ها مسلمانی است که در جنوب آسیا زندگی می‌کنند.

این نوع موسیقی که آمیخته با عبادت است، همواره مورد اعتراض گروه‌های افراط‌گرا بوده و ده‌ها سایت افراط‌گراها در اینترنت به طور مرتب به گروه‌های قوالی حمله می‌کنند. سال ۲۰۱۰ نیز یک حمله انتحاری به یکی از عبادتگاه‌های صوفیان در پاکستان صورت گرفت.

یک فعال حقوق بشر پاکستانی حمله به امجد صبری و کشتن او را یک پیام روشن و هشداری به سایر گروه‌هایی دانسته که سعی می‌کنند سنت عبادت همراه با جشن و سرور را حفظ کنند.

قوّالی از مدتها پیش مورد حمله و اعتراض طالبان و سایر گروه‌های تندروی مذهبی بوده چرا که این گروه‌ها معتقدند اصولا موسیقی غیر اسلامی است به خصوص ترانه‌هایی که اشعارشان بر زندگی پیامبر اسلام، محمد، متمرکز باشد.

صبری امجد دو سال پیش پس از اجرای یک برنامه در تلویزیون پاکستان از سوی یک وکیل تندروی مذهبی متهم به کفرگویی شد. این اتهام در پاکستان می‌تواند با مجازات اعدام روبرو شود.