شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جذب نیروهای رزمنده افغان توسط سپاه پاسداران، موجب مشکل کمبود نیرو در ارتش افغانستان شده است

جذب نیروهای رزمنده افغان توسط سپاه پاسداران، موجب مشکل کمبود نیرو در ارتش افغانستان شده است

فارس: پایگاه خبری آمریکایی «استار اند استریپس» در گزارشی به نقل از مقامات ناتو از مشکل کمبود نیرو در ارتش افغانستان خبر داده و ایران را مقصر این جریان دانسته است.

مقامات ناتو ادعا کردند که جذب  و بسیج نیرو توسط ایران از مردان افغانستانی در مناطق مجاور مرزی دو کشور برای اعزام به سوریه، سبب شده ارتش افغانستان در غرب این کشور با کمبود نیرو مواجه شود.

بنا بر این ادعا، تعداد بسیج و جذب نیرو برای ارتش افغانستان در استان هرات و دیگر استان‌های غربی مجاور مرز ایران کاهش یافته و ارتش دچار کمبود نیرو شده است.

«استیو لاتسکی» معاون فرمانده فرماندهی کمک، مشاوره و آموزش ارتش آمریکا در افغانستان در این باره گفته که «اگر افغانستان نتواند سرعت خود را برای بکارگیری نیرو حفظ کند، این مساله مشکل و دردسر ایجاد خواهد کرد».

او با اتهام زنی به ایران گفت: «ما معتقدیم که آنها(ایرانی‌ها) در حال جذب نیرو از میان مردان افغانستانی برای جنگ با داعش در سوریه هستند که این یک دلیل کم بودن افراد برای جذب نیرو در این مناطق است».

این مقام ارشد نظامی ناتو و امریکا در ادامه ادعایش تصریح کرد: «ایران بهتر از ارتش افغانستان پول می‌دهد و همچنین آنها(افغانستانی‌ها در سوریه) احتمالا مجبور نیستند که با اعضای خانواده‌شان بجنگند».

یک مقام ارشد نظامی ایتالیا به نام «روبرتو ویگلتا» که در قالب نیروهای ناتو در افغانستان مستقر است، با تکرار ادعاها علیه ایران گفته که «در منطقه مشکلات زیادی در قبال ایران وجود دارد».