سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آغاز دوباره ماجرای ناتمام خانم مینو خالقی به همت علی مطهری

آغاز دوباره ماجرای ناتمام خانم مینو خالقی به همت علی مطهری

غیرقانونی بودن دخالت شورای نگهبان درقضیه ردصلاحیت فرد منتخب توسط مردم

مجلس طرح استفساریه درباره‌ غیرقانونی بودن رد صلاحیت نامزدهای انتخابات بعد از اعلام نتیجه انتخابات و ابطال آراء آنها ( از جمله مینو خالقی در انتخابات اخیر) را دریافت کرد. علی مطهری نایب رئیس مجلس اظهار داشت:

 

این طرح برای جلوگیری از تکرار ابطال آراء منتخبان در آینده نوشته است که در صورت تصویب نهایی راه برای ورود مینو خالقی به مجلس هم باز می‌شود.
در این استفساریه از مجلس سئوال می‌شود که آیا منظور از عبارت ابطال انتخابات در ماده 73 قانون، ابطال انتخابات یک حوزه‌ انتخابیه است یا شامل ابطال آرای یک نامزد هم می‌شود. به طوری که مثلا در یک حوزه  انتخابیه که انتخابات به صورت سالم برگزار شده آراء برخی منتخبان تایید شود و برخی نشود؟ پاسخ این است که شامل ابطال آراء یک نامزد نمی‌شود. یعنی اگر انتخابات یک حوزه انتخابیه ابطال شود در واقع آراء همه منتخبان باطل شده و نه فقط برخی از آنها.

در سئوال دوم این استفساریه پرسیده شده که آیا بعد ا تایید صلاحیت اولیه یک نامزد انتخابات و رای سالم مردم، شورای نگهبان می‌تواند صلاحیت یک منتخب را برای بار دوم رد کند که پاسخ داده شده، خیر! این چیزی قانونی نیست و تایید صلاحیت نامزد که در فرصت 20 روزه انجام شده اظهار نظر نهایی است و قابل تجدید نظر نیست و اگر مدرک جدیدی در باره‌ی یک نامزد رسیده باشد باید در مرحله بررسی اعتبار نامه ها در مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد.

این طرح که به شکل عادی  و با 42 امضاء اعلام وصول شده به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع می‌شود و در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. این طرح در واقع ناظر به آینده است تا قضیه خانم خالقی در آینده تکرار نشود و به گونه ای نباشد که بعد از انتخاب مردم، آرای منتخبان به استناد وجود یک رویه در گذشته باطل شود. البته ممکن است شورای نگهبان این مصوبه را رد کند اما در صورت اصرار مجلس بر رای خود این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع خواهد شد و اگر مجمع آن را تایید کند قاعدتا راه برای ورود خانم خالقی به مجلس باز می‌شود