شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه ناگهان به دستور ولادیمیر پوتین به سوریه رفت و بابشار اسد ملاقات کرد

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه ناگهان به دستور ولادیمیر پوتین به سوریه رفت و بابشار اسد ملاقات کرد

دو طرف در این دیدار همکاری نظامی بین دو کشور و تلاش مشترک برای مبارزه با گروه های اپوزیسیون مسلح در سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 

وزیر دفاع روسیه در سفر به سوریه همچنین از پایگاه حمیمیم در لاذقیه و نیروهای روسی مستقر در این پایگاه بازدید کرد. وی در این بازدید در جریان روند عملیات هوایی این پایگاه قرار گرفته و تلاش های بیشتر برای انعقاد توافقنامه های صلح جدید در سوریه را خواستار شد.

62af29f8-72d2-43ac-9576-bb39431f8063_16x9_600x338

ناظران سیاسی – نظامی در تحلیل این سفرازپیش اعلام نشده عالیترین مقام نظامی روسیه به سوریه معتقدند که علیرغم حجم عظیمی از بمباران های نیروی هوایی روسیه برفراز مواضع مخالفان، در نبردهای زمینی ، ارتش تحت امر بشار اسد و متحدانش ظرفیت رویارویی و ایستادگی در برابر رزمندگان جبهه مقابل را که – که نظامهای ایران و روسیه و سوریه از آنها به تروریست تعبیر میکنند- ندارند و مداوما متحمل شکستهای موضعی سنگین میشوند.

بنا به گزارش رادیوفردا  به نقل از سایر خبرگزاریها ا از سوریه، شورشیان عمدتا اسلام‌گرا موفق شده‌اند در جریان نبرد با ارتش آن کشور و نیروهای مورد حمایت ایران، «پیشروی‌های چشم‌گیری» در جنوب حلب انجام دهند؛ ساعاتی پس از آن، وزیر دفاع روسیه به سوریه رفت.

مخالفان مورد حمایت آمریکا نیز به پیشروی‌های خود در نبرد با «حکومت اسلامی» ادامه داده‌اند.

سفر سرگئی شویگو به دمشق و پایگاه هوایی لاذقیه که در دست نیروهای ارتش روسیه است، ساعاتی پس از انتشار گزارش‌ها از تصرف روستاهای زیتان، خلصه و برنه توسط شورشیان صورت گرفته‌است. شویگو در دمشق با بشار اسد دیدار و در مورد «عملیات نظامی» گفت‌وگو کرده‌است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است ۲۹ خرداد ماه می‌گوید پیشروی شورشیان عمدتا اسلام‌گرا در حاشیه جنوبی حلب، ارتش بشار اسد و گروه‌های شبه‌نظامی حامی آن را مجبور به عقب‌نشینی‌های عمده‌ای کرده‌است.

تا چند روز پیش از این خبرگزاری‌های ایران گزارش‌هایی از «دفع حملات جیش‌الفتح» در زیتان و خلصه منتشر کرده بودند. خبرگزاری ایرنا، ۲۶ خرداد ماه گفته بود این حمله «گسترده»، «ناکام مانده‌است».

اما طی یک روز گذشته برخی از وب‌سایت‌های خبری در ایران نیز گفته‌اند این روستاها، واقع در جنوب خان‌طومان سقوط کرده‌اند. به گفته «خبرگزاری دانشجو» با تصرف این مناطق به دست شورشیان اسلام‌گرا، «مهم‌ترین نقطه در ریف حلب جنوبی در آستانه خطر سقوط قرار گرفته‌است».

خبرگزاری رویترز می‌گوید این روستاها از آنجایی‌که در نزدیکی آزادراه اصلی حلب و دمشق قرار دارند، نقاطی راهبردی به شمار می‌روند. این در حالی‌ست که نیروهای دولتی سوریه با کمک نیروهای مسلح مورد حمایت ایران و حملات هوایی روسیه توانسته بودند در پایان سال گذشته میلادی در این مناطق پیشروی کنند.

کنترل شهرک خان‌طومان، در پی حملاتی گسترده که به کشته شدن چندین ایرانی حاضر در نبردهای سوریه نیز انجامید، در اردیبهشت‌ماه به دست اسلام‌گرایان افتاده بود.

حملات و حمایت هوایی ارتش روسیه سبب شده بود تا در ماه سپتامبر گذشته ارتش اسد و شبه‌نظامیان حامی آن، شورشیان را از برخی مناطقی که در غرب سوریه تصرف کرده بودند، عقب برانند.

مخالفان اسد و نیز گروه‌های مدافع حقوق بشر، نیروی هوایی روسیه را متهم به بمباران مناطق غیرنظامی کرده و سازمان عفو بین‌الملل در دی ماه گذشته گفته بود این حملات ممکن است مصداق جنایت جنگی باشد. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده‌است. حملات هوایی و بمباران مناطق اطراف آزادراه حلب به دمشق، سبب شده تا این مسیر غیر قابل عبور شود و عملا صدها هزار نفر دیگر در محاصره و خطر قحطی قرار گیرند. روز پنج‌شنبه روسیه خبر از آتش‌بسی در حلب داده بود که البته بنا بر گزارش‌ها تاثیر کمی بر شدت حملات دو طرف گذاشته‌است. پیشروی‌ها علیه «حکومت اسلامی» نیروهای مسلح مورد حمایت آمریکا موفق شده‌اند در نبرد با «حکومت اسلامی»، در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه، پیشروی‌های بیشتری انجام دهند و برای نخستین بار از زمان حملات خود، به غرب شهر منبج برسند. ائتلافی از کردها و اعراب سوری که در «نیروهای دمکراتیک سوریه» گرد آمده‌اند در ۲۰ خرداد موفق شده بودند  با تصرف جاده‌ای در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه، مسیر اصلی تدارکات گروه «حکومت اسلامی» یا داعش را قطع کنند. شهر منبج که مرکز آن همچنان در تصرف شبه‌نظامیان حکومت خودخوانده اسلامی است از نظر تدارکاتی برای «داعش» منطقه‌ای کلیدی محسوب می‌شود و آنها را به ترکیه وصل می‌کند. رویترز به نقل از منبعی در «نیروهای دمکراتیک سوریه» می‌گوید آنها در حال حاضر تنها دو کلیومتر تا مرکز شهر فاصله دارند. هزاران نفر از غیرنظامیان هنوز در منبج حضور دارند.

از جانب دیگر خبرگزاری العربيه.نت فارسی از دبی گزارش داد که  وزیر دفاع روسیه برای ملاقات با رهبر سوریه و دیدار از پایگاه هوایی روسیه به آن کشور سفر کرده است. این اولین سفر غیر علنی یک مقام بلند پایه روس به سوریه از زمان آغاز انقلاب مردم سوریه علیه بشار اسد از سال 2011 است .

وزارت دفاع روسیه بعد از ظهر شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، سرگئی شویگو با بشار اسد ملاقات کرد و در باره روابط نظامی و همکاری دو کشور برای جنگ علیه «گروههای تروریستی» با رئیس جمهور سوریه به تبادل نظر پرداخت. به گزارش العربیه إيگور كوناشينكوو، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که شویگو در این سفر از پایگاه هوایی روسیه در استان لاذقیه دیدن کرد. وزیر دفاع روسیه همپنین با نظامیان روسیه مستقر در آن پایگاه در باره شرایط آنها در سوریه گفت و گو کرده است. وی همچنین از سیستم های موشکی « اس 400» دفاع هوایی مستقر در حمیمیم که از پایگاه حفاظت می کند دیدن کرده است. روسیه از 30 سپتامبر سال گذشته به بهانه مبارزه علیه گروههای تندرو تروریستی برای کمک نظامی به رژیم اسد به طور علنی وارد جنگ علیه مخالفان بشار اسد در مناطق مختلف سوریه شد. نیروی هوایی روسیه طی این مدت بیشتر مواضع نیروهای معتدل مخالف بشار اسد و مناطق مسکونی آنها را مورد هجوم قرار داده است. پس از کشتار مردم غیر نظامی و بمباران بیمارستان پزشکان بدون مرز در حلب توسط نیروی هوایی اسد و روسیه اعتراضات گسترده از سوی نهادهای بین المللی علیه مسکو صورت گرفت. پس از این رویدادهای بود که آمریکا و روسیه در ماه فوریه به برقراری آتش بس در سوریه به توافق رسیدند اما این آتش بس پندین بار توسط نیروهای اسد و شبه نظامیان همپیمانش شکسته شد. آتش بس در حلب تا حدودی به کاهش درگیری‌ها کمک کرده است، اما جنگ در برخی مناطق ادامه یافته است. از سوی دیگر پنتاگون، با ابراز “نگرانی عمیق” از حملات روسیه به مخالفان معتدل سوریه که با واشنگتن در جنوب سوریه مستقرند، نسبت به این حملات به شدت اعتراض کرده است. پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز شنبه در یک کنفرانس ویدئویی با مسکو گفت که مقامات نظامی آمریکا “نگرانی عمیق خود را در مورد حمله روسیه به نیروهایی که با داعش در حال جنگ هستند و از سوی نیروهای ائتلاف بین المللی حمایت می شوند. روز پنجشنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا در اعتراض به بمباران مواضع سوری‌های معتدل توسط روسیه گفت صبر آمریکا در برابر روسیه و رژیم اسد هم حدی دارد.برخی کارشناسان اظهارت تند کری را نوعی تهدید تلقی کردند.

آخرین اخبار از جبهه حلب

به گزارش تابناک شهید مهدی بیدی از شهدای مدافع حرم، در دفاع از حریم اهل بیت( واقع در حومه دمشق) ، در جبهه ای واقع در حومه حلب سوریه به شهادت رسید.

به گزارش تسنیم، شهید مهدی بیدی از بسیجیان لشکرعملیاتی 27 حضرت محمد رسول الله (ص) متولد سال1350 که برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) داوطلبانه راهی سوریه شده بود روز بیست و هشتم خرداد توسط تروریست‌های تکفیری در حومه حلب سوریه به شهادت رسید که هنوز پیکر وی به کشور بازنگشته است.

بنا بر وصیت این  شهید مدافع حرم، پیکر مطهرش در زادگاهش سبزوار به خاک سپرده خواهدشد.

از این شهید بزرگوار سه فرزند به یادگار مانده است.