جمعه , ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » هاشمی رفسنجانی از ‘معرفی سری دو نفر’ برای رهبری آینده ایران خبر داد

هاشمی رفسنجانی از ‘معرفی سری دو نفر’ برای رهبری آینده ایران خبر داد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای مجلس خبرگان رهبری گفته است کمیسیونی در مجلس خبرگان که صلاحیت عمومی افراد را برای رهبری بررسی می کند “در مقطعی پس از مذاکره با چند صد نفر، دو نفر را به صورت سری معرفی کرد” اما مشخص نکرده این افراد به کجا یا چه کسی معرفی شده اند.

بی بی سی : آقای هاشمی رفسنجانی در گفت و گویی با روزنامه قانون که امروز ۲۹ خرداد (۱۸ ژوئن) منتشر شده گفته در مجلس خبرگان “دو سه نفر متخصص دارند مطالعه می‌کنند. به افراد نمره می‌دهند تا اگر روزی لازم شد، در خبرگان مطرح می‌شود که البته همه این مباحث و مسائل برای روز مباداست.”

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی “این جزو قوانین آئین نامه داخلی مجلس خبرگان است که هیئت رئیسه کمیسیونی برای آینده‌نگری دارند و گزینه‌هایی را که صلاحیت عمومی دارند، بررسی و حتی با آن‌ها صحبت و مذاکره می‌کنند. یعنی این کمیسیون هیچ تصمیمی نمی‌گیرند، فقط بررسی می‌کنند.”

بحث تعیین رهبر بعدی ایران مدتی است در فضای سیاسی این کشور مطرح شده است از جمله احمد خاتمی از اعضای مجلس خبرگان، آذر ماه سال گذشته گفته بود “چندبار” از آیت الله علی خامنه‌ای “شنیده است که “مجلس خبرگان باید چند رهبر در آستین داشته باشد.”

احمد خاتمی در اظهارات مشابه با گفته های آقای هاشمی رفسنجانی خبر داده بود که “گروهی از برجستگان خبرگان انتخاب شدند نه اینکه آن‌ها رهبر تعیین کنند، بلکه کسانی که در مظان رهبری هستند راجع به آن‌ها تحقیق و بررسی شود که این کمیته با رعایت مساله رازداری این کار را انجام داده” و “این اسامی اگر رهبری معظم بخواهند فقط برای ایشان عرضه می‌شود نه دیگران.” بیشتر بخوانید

مطابق قوانین ایران، انتخاب رهبر آینده این کشور با مجلس خبرگان رهبری است که ۸۸ کرسی دارد. دوره پنجم خبرگان رهبری اخیرا آغاز به کار کرده و برای یک دوره دو ساله، احمد جنتی را به عنوان رئیس انتخاب کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با قانون به موضوع رهبری شورایی هم پرداخته و گفته در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ و پس از درگذشت آیت الله خمینی که مجلس خبرگان برای تعیین رهبری تشکیل شده بود، “رهبری مطابق قانون اساسی شورایی بود” و او و خود آیت الله خامنه ای هم موافق رهبری شورایی بوده اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی می گوید در این جلسه خبرگان “قبل از تصویب رهبری فردی، وقتی که بحث داغ بود، من و آیت‌الله خامنه‌ای وقت گرفته بودیم که [در دفاع از رهبری شورایی] صحبت کنیم. استدلالات آیت‌الله خامنه‌ای طولانی شد و از وقت من استفاده کرد. سخنرانی ایشان در دفاع از شورا خیلی قوی بود”.

منتقدان آقای هاشمی رفسنجانی به دلیل اینکه او بارها احتمال شورایی شدن رهبری آینده را مطرح کرده، او را سرزنش می کنند. بیشتر بخوانید