یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دبیر کل وهابیت:مسلمانان در همه جا تلاش‌های عربستان سعودی در زمینه «مبارزه با تروریسم» را می‌ستایند

دبیر کل وهابیت:مسلمانان در همه جا تلاش‌های عربستان سعودی در زمینه «مبارزه با تروریسم» را می‌ستایند

سازمان حج و زیارت ایران روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد حج تمتع سال 1395 به دلیل کارشکنی عربستان سعودی و سیاسی کردن این مناسک معنوی برگزار نخواهد شد. جمهوری اسلامی ایران همچنین اقدام رژیم آل سعود را مصداق «صد عن سبیل‌الله» دانسته است.

به گزارش فرقه نیوز و به نقل از گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس ؛  «عبدالله بن عبد المحسن الترکی»، دبیر کل آموزه‌های وهابیت با دلارهای نفتی ریاض، روز دوشنبه ادعا کرده «مسلمانان در همه جا» – به تعبیر او- تلاش‌های عربستان سعودی در زمینه آنچه به گفته وی «مبارزه با تروریسم» را می‌ستایند، ضمن اینکه ایران را به دلیل امضا نکردن توافق حج، سرزنش می‌کنند.

دبیر کل «اتحادیه جهان اسلام» که نهاد تحت امرش به دلیل ترویج آموزه‌های افراطی وهابیت مورد سرزنش قرار گرفته  با بیان اینکه سازمان‌دهی امور حج در اختیار عربستان سعودی است ادعا کرده هر گونه دخالت در این امور، نقض قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.

«عبدالمحسن الترکی» در بخش دیگری از اظهاراتش بدون توجه به سرکوبگری‌های رژیم آل سعود علیه شهروندان شیعه این کشور از پادشاه عربستان، «ملک سلمان بن عبدالعزیر آل سعود» به دلیل آنچه به گفته وی «توجه زیاد به اقلیت‌های مسلمان» است، تقدیر کرد. وی مدعی شد پادشاه عربستان اقدام به احداث مساجد و مراکز مذهبی برای این گروه‌های اقلیت کرده است.

عربستان سعودی چند ماه پیش شیخ «نمر باقر النمر»، روحانی برجسته شیعه این کشور را اعدام کرد.

«الترکی» که بعد از اتمام کنفرانسی با موضوع «جوانان مسلمان در مواجهه با تروریسم» صحبت می‌کرد گفت که این نشست، تلاش‌های پادشاه عربستان سعودی و تمایل بالای وی برای مقابله با «تروریسم و افراط‌گرایی» را ستوده و به توضیح درباره «اسلام راستین» پرداخته است.

اظهارات وی را پایگاه اینترنتی «روزنامه الریاض» پوشش داده است.

اظهارات وی در حالی مطرح شده که رسانه‌های غربی در ماه‌های گذشته – به ویژه بعد از حملات تروریستی پاریس و تیراندازی‌های «سن‌برناردینو» در آمریکا – نقش وهابیت تحت حمایت رژیم آل سعود در گسترش افراط‌گرایی و شکل‌‌گیری گروه‌های تروریستی مانند داعش را در مدار توجه قرار داده‌اند. روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز چند ماه پیش در یکی از صریحترین انتقادات، عربستان سعودی را با الفاظی مانند «داعش سفید» و «داعشی‌های شیک‌پوش» مورد حمله قرار داد.