جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پیام‌رسان‌های خارجی باید همه اطلاعات شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند

پیام‌رسان‌های خارجی باید همه اطلاعات شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند

در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بخش‌هایی از سند در اولویت قراردادن شبکه‌های پیام‌رسان داخلی و خارجی تصویب و مقرر شد همه شبکه‌های پیام‌رسان فعال در ایران ظرف یک سال آینده ذخیره‌سازی داده‌های (دیتا) خود را در داخل کشور انجام دهند.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، نشست شورای عالی فضای مجازی عصر روز شنبه هشتم خردادماه برگزار شده است.

در این نشست افزون بر مصوبه بالا، شرکت‌های خارجی پیام‌رسان فعال در داخل ایران برای ادامه فعالیت خود ملزم شده‌اند تا همه اطلاعات و فعالیت مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند.

مقام‌های دولت یازدهم پیش از این اعلام کرده بودند که قصد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان را ندارند. آن‌ها در برابر نیروهای تندرو که خواهان مسدود کردن این شبکه‌ها هستند از «فیلترینگ هوشمند» که به مسدود کردن بخش‌هایی از این شبکه‌ها می‌پردازد موافق‌اند و در راه توسعه این نوع فیلترینگ تلاش می‌کنند.

شبکه‌های پیام‌رسان در ایران مورد استقبال مردم قرار دارند. تنها در مورد شبکه تلگرام گفته می‌شود بیش از ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از آن استفاده می‌کنند.

شورای عالی فضای مجازی همچنین مقرر کرده است که به‌تدریج و طی یک دوره گذار یک ساله، حمایت و تسهیلات برای شبکه‌های پیام‌رسان بومی در داخل ادامه یابد تا بتوانند با شبکه‌های فعال خارجی رقابت کنند.