چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه اختصاصی روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها،

اخبار ویژه اختصاصی روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها،

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******
گزارش سردار سلیمانی از وضعیت تکفیری ها/ رئيس شوراي فرهنگي رياست‌جمهوري هم از فریدون بی‌اطلاع است/ گنج پنهان قذافی به دست داعش افتادکیهانچرت اصلاح‌طلبان احتمالاً دوباره هم پاره می‌شود

«سهم جریان اصلاح‌طلبان در هیئت رئیسه خبرگان صفر است و ریاست  [آیت‌الله[ جنتی به معنای شکست این جریان است.»

وبسایت رادیو زمانه (از رسانه‌های حامی جریان تجدیدنظرطلب و ضد انقلاب) با انتشار این تحلیل نوشت: فردای انتخابات خبرگان، اصلاح‌طلبان راهیابی کسانی را که نامشان در «فهرست امید» قرار گرفته بود، به پیروزی تعبیر کردند و سرخوش از این پیروزی خیالی، احتمال ریاست میانه‌روها در خبرگان رهبری و نقش ویژه هاشمی در شرایط حساس را پررنگ‌تر از آنچه که بود نشان دادند اما در انتخابات هیئت رئیسه، سهم از ریاست جنتی، 51 رأیی است که به او تعلق گرفت. علاوه بر جنتی، احمد خاتمی،  رئیسی و موحدی کرمانی و دری نجفی دیگر اعضای هیئت رئیسه هستند که رابطه نزدیکی با بیت رهبری دارند.

حسینی بوشهری و هاشمی شاهرودی دو عضو دیگر هیئت رئیسه نیز قرابت بیشتری با اصول‌گرایان تندرو دارند تا میانه‌روها. ترکیب هیئت رئیسه مجلس اگرچه از سوی هاشمی رفسنجانی که پیش از این هم اعلام کرده بود که نامزد ریاست نخواهد شد، مناسب توصیف شده اما معنایی جز شکست «اعتدال‌گرایان» و هاشمی در انتخابات خبرگان ندارد.

رادیو زمانه افزود: تکرار این وضعیت در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم امکان‌پذیر است. در حالی که گروهی از اصلاح‌طلبان بر ریاست محمدرضا عارف تأکید دارند، چرخش برخی از منتخبان «فهرست امید» به سمت فراکسیون اصولگرایان و به صورت مشخص لاریجانی شانس ریاست عارف تهران را به حداقل ممکن رسانده است.

خبرگزاری رویتر هم خاطرنشان کرد: احمد جنتی روحانی مخالف غرب است و انتخاب او نشانه تسلط جریان همسو با وی در مجلس خبرگان است.

آسوشیتدپرس هم یادآور شد: این انتخاب نشان داد تندروها ]بخوانید انقلابی‌ها[ در ایران همچنان قدرت اصلی را در سیاست دارند. رهبر عالی ایران پیش از این خواستار حفظ هویت انقلابی و اسلامی خبرگان شده بود.

رفقای اصلاح‌طلب قمار بدی کردند که هزینه‌اش را فقط عارف نمی‌پردازد

یک اصلاح‌طلب فراری با اشاره به زیاده‌گویی‌های  مدعیان اصلاح‌طلبی نوشت آنها با تناقض رفتار می‌کنند.

«علی-الف» در وبسایت رادیو زمانه نوشت: اصلاح‌طلبان پیشتر علی لاریجانی را به دلیل مقاومت در برابر تندروها تحسین می‌کردند و او را مانعی در برابر پیشروی تندروها می‌د‌انستند، اینک تفاوت معنادار بین او و اصول‌گرایان افراطی را رد می‌کنند و پایان دادن به ریاست علی لاریجانی را اقتضای رای مردم و مطالبه آنها می‌دانند. اما گویا آنها فراموش کرده‌اند که در ایام تبلیغات انتخاباتی مدعی بودند کاندیداهای اختصاصی تایید صلاحیت شده آنها کم شمار بوده و لذا از روی ناگزیری فهرست انتخاباتی‌شان را در ائتلاف با اعتدالی‌ها و اصولگرایان‌ میانه‌رو و منتقد تنظیم کرده‌اند.

از این رو علی لاریجانی و نیروهای نزدیک به او در فهرست امید قرار گرفتند. حال اگر پایین کشیدن علی لاریجانی از کرسی ریاست مجلس در راستای تحقق مطالبات اکثریت رای‌دهندگان تلقی شود، آن وقت سؤال ‌مهم‌تری مطرح می‌شود که چرا اصلاح‌طلبان او را در فهرست انتخاباتی خود قرار داده بودند؟

وی با اشاره به رأی 105 نفری اصلاح‌طلبان و 170 نفری فراکسیون فراگیر اصولگرایان می‌نویسد: اصلاح‌طلب‌ها در این شرایط با راه انداختن زود هنگام رقابت بر سر ریاست مجلس و اصرار زیاد عارف، عملا علی لاریجانی و نمایندگان همسو با او را به سمت اصول‌گرایان سوق دادند. رصد کردن اوضاع نشان می‌دهد علی لاریجانی بخت بیشتری برای نشستن بر مسند ریاست دارد.

اگر این اتفاق بیفتد آنگاه تبعات منفی قمار سیاسی بر روی ریاست عارف فقط گریبانگیر شخص او نمی‌شود، بلکه کل اصلاح‌طلب‌ها را دربرمی‌گیرد و آنها به لحاظ سیاسی دچار شکست مهمی می‌شوند. این رویداد می‌تواند آثار روانی موفقیت نسبی اصلاح‌طلب‌ها در انتخابات مجلس را زایل کند. در فضای کنونی اهمیت انتخابات هیئت رئیسه و شکل‌گیری اکثریت و اقلیت سیاسی مهمتر از نتیجه انتخابات است.

نویسنده می‌افزاید: اصلاح‌طلبان و سران آنها از جمله خاتمی بعد از انتخابات تصور پیروزی و خودبسندگی پیدا کردند و به سرعت با عدول از مواضع قبلی و فراموش کردن ائتلاف مقطعی مدافعان روحانی به گروه‌گرایی و رویکرد حزبی روی آوردند. تمایل و اصرار زیاد محمدرضا عارف که در پوشش خواست رای‌دهندگان بسته‌بندی شده و ذوق‌زدگی و پیروزی پنداری اصلاح‌طلب‌ها موجب دو تکه شدن ائتلاف مدافعان دولت اعتدال را فراهم آورده است.

این گروه‌گرایی ضمن اینکه اشتیاق بالای اصلاح‌طلب‌ها به بازگشت به قدرت را بازتاب می‌دهد، نظام محاسبه و سنجش آنان را تحت شعاع قرار داده است؛ به گونه‌ای که ادعای همه جانبه بودن و جذب نیرو‌ها و توجه به مصالح جمعی و اصلاح امور آنان زیر سؤال رفته است. به نظر می‌رسد شرایط ذهنی اصلاح‌طلب‌ها آنها را به سمت راهبرد اداره حزبی مجلس به جای راهکار ائتلافی سوق داده است.

رادیو زمانه نوشت: اصلاح‌طلبان تاکنون نتوانسته‌اند نیمی از نمایندگان مجلس دهم را جذب فراکسیون امید کنند و امیدوار هستند که تا روز انتخابات منفردها به آنها اقبال نشان دهند. در صورت تعارض ذهنیت یاد شده با واقعیت‌های عینی، جایگزینی نگرش عقلانی و مدبرانه با آرزو‌اندیشی و نگاه انتزاعی، اصلاح‌طلبان را در وضعیت سختی قرار می‌دهد که دستپخت خودشان بوده است.

آشفتگی و ریزش شدید در فراکسیون اصلاح‌طلبان

بررسی تعداد اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس دهم و ناهمراهی برخی از همان‌ها، وضعیت بغرنجی را در انتظار این فراکسیون در جریان انتخاب رئیس مجلس نشان می‌دهد.

اصلاح‌طلبان مدعی بودند 165 نفر را به مجلس فرستاده‌اند اما به هنگام تشکیل فراکسیون، این رقم به 105 نفر رسید؛ 105 نفری که به تصریح روزنامه آفتاب‌یزد در میان آنها «مرتدین سیاسی (!)، عافیت‌طلبان، بی‌تفاوت‌ها و چسبیدگان به قدرت» کم نیست. اخیرا محمدرضا تاجیک مشاور رئیس دولت اصلاحات ضمن مقاله‌ای در روزنامه اعتماد، 11‌گونه اصلاح‌طلب را که اغلب آنها در ماجرای ریاست مجلس عافیت‌طلبی و معامله‌گری پیشه کرده‌اند، فهرست کرده بود.

صادق زیبا‌کلام نیز در اظهارنظری گفته است پدیده الهه راستگو در مجلس دهم و در میان اصلاح‌طلبان ممکن است تکرار شود.

شاید با برآورد همه اینهاست که جلایی‌پور عضو افراطیون مشارکت در اصفهان گفته است: اگر عارف رأی نیاورد، نباید ناامید و عزادار شد، چرا که اصل، تشکیل خود فراکسیون امید است(!) پیش از این غلامحسین کرباسچی دبیرکل کارگزاران، اصلاح‌طلبان را از وزن‌کشی در مجلس برحذر داشته بود.

بنابر آمارهای غیررسمی فراکسیون فراگیر اصولگرایان نیز حدود 140 نفر را شامل می‌شود و با یارگیری از منفردین و مستقل‌ها پیش‌بینی می‌شود این رقم تا 170 نفر افزایش پیدا کند.

انتخابات هیئت رئیسه مجلس امروز برگزار می‌شود.

وزن‌کشی خود خواسته مدعیان اصلاحات در انتخابات ریاست مجلس خبرگان و دعوت به رأی ندادن به آیت‌الله جنتی، با ضربه‌ای شدید به این طیف از سوی خبرگان انقلابی مواجه شد.

چرخش هاشمی و روحانی به عارف پس از ناکامی در انتخابات خبرگان؟!

عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان گفت: در هفته‌های اخیر اصلاح‌طلبان به شکل‌های مختلف برای آقای لاریجانی پیغام فرستاده‌اند و به ایشان پیشنهادهای مختلفی در جهت حضور در هیئت رئیسه مجلس آینده مطرح کرده‌اند. آقای لاریجانی پاسخ به این پیشنهادها را به بعد از انتخاب رئیس مجلس موکول کرده‌اند و با هیچ‌کدام از پیشنهادهای اصلاح طلبان موافقت نکرده‌اند.

عبداله ناصری (عضو احزاب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب) در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته است: آقای لاریجانی یک اصولگراست و جریان اصلاح‌طلب نمی‌تواند قواعد و اصول خود را برای حمایت از یک اصولگرا زیرپا بگذارد و به جای اینکه از یک شخصیت اصلاح‌طلب اصیل مانند آقای عارف حمایت کند از یک اصولگرا حمایت کند.

حمایت اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی با منطق جریان اصلاحات همخوانی ندارد. شورای عالی سیاست‌گذاری در ابتدا حتی با حضور افرادی مانند کاظم جلالی و بهروز نعمتی در لیست اصلاح‌طلبان نیز موافق نبودند.

وی درباره «جزئیات پیغام‌های اصلاح‌طلبان به لاریجانی» می‌گوید: اصلاح‌طلبان به آقای لاریجانی پیشنهاد گفت‌وگو و مذاکره داده‌اند و از ایشان خواسته‌اند برای جلوگیری از تشتت و دودستگی برخی از مسئولیت‌های مجلس تقسیم‌بندی شود. اصلاح طلبان به دنبال تکرار مکانیزم انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و استفاده از نظرسنجی در این زمینه هستند. با این وجود هیچ‌گونه چراغ سبزی به اصلاح‌طلبان نشان ندادند و با پیشنهادهای اصلاح طلبان مخالفت کردند. تنها یک درخواست از اصلاح‌طلبان داشتند و آن نیز این بود که آقای عارف خود را کاندیدای ریاست مجلس نکند.

ناصری با بیان اینکه شورای مشورتی اصلاح‌طلبان ضرورت نامزدی عارف برای ریاست مجلس را تایید کرده می‌افزاید: قبل از برگزاری مرحله دوم انتخابات برخی از نزدیکان آقای لاریجانی با اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری جریان اصلاحات و از جمله بنده تماس گرفتند و عنوان کردند آقای لاریجانی تمایل دارند با اکثریت مطلق به ریاست مجلس دست پیدا کنند.

نزدیکان آقای لاریجانی عنوان کردند در صورتی که آقای لاریجانی به ریاست مجلس دست پیدا کنند حاضر خواهند بود درباره ترکیب هیئت رئیسه و ریاست کمیسیون‌های مجلس با اصلاح‌طلبان وارد مذاکره شوند. شورای عالی سیاست‌گذاری جریان اصلاحات با این درخواست مخالفت کرد و شرایط پیشنهادی آقای لاریجانی را نپذیرفت. نکته مهم در این زمینه موضع حزب اعتدال و توسعه است.

حزب اعتدال و توسعه تا 20 روز پیش معتقد بود آقای لاریجانی دارای قدرت لابی در پازل قدرت است. این وضعیت در بین برخی از وزرای کابینه آقای روحانی نیز وجود داشت و این عده معتقد بودند در شرایط کنونی آقای لاریجانی گزینه بهتری نسبت به آقای عارف است.

با این وجود در شرایط کنونی موضع حزب اعتدال و توسعه تغییر کرده و حالت بینابینی اتخاذ کرده است. مسئله مهم در این زمینه موضع آیت‌ا… هاشمی درباره ریاست مجلس شورای اسلامی بوده است. ایشان در یکی از دیدارهای خود گفته‌اند مسئله ریاست مجلس شورای اسلامی از مجلس خبرگان مهم‌تر است.

وی درباره موضع دولت می‌گوید: اصلاح‌طلبان با آقای روحانی و آقای جهانگیری مشورت و گفت‌وگو کردند. آقای روحانی در این گفت‌وگوها نسبت به ایجاد دودستگی و انشقاق بین جریان اصلاحات و اعتدالگرایان ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار تعامل و هم‌اندیشی در این زمینه شده‌اند. آقای روحانی معتقدند انتخاب رئیس مجلس باید در راستای تحقق مطالبات مردم در هفتم اسفند باشد و نباید گزینه‌ای به ریاست مجلس برسد که باعث نگرانی مردم شود. موضع آقای روحانی درباره انتخاب رئیس مجلس به موضع آیت‌ا… هاشمی بسیار نزدیک است.

آفتاب یزد: در فراکسیون امید ازمرتدین تا قدرت‌زدگان و بی‌تفاوت‌ها هستند!

یک روزنامه اجاره‌ای، فراکسیون نصفه و نیمه اصلاح‌طلبان در مجلس دهم را دارای پنج طیف از «مرتدین» تا «بی‌تفاوت‌ها» و «چسبیدگان صندلی قدرت» و… معرفی کرد.

آفتاب یزد با بیان اینکه برخی محمدرضا عارف را 3 سال پیش فردین سیاست(!) معرفی می‌کردند، اما حال فراموش کرده‌اند یا خود را به فراموشی می‌زنند، بر دو دستگی در میان اصلاح‌طلبان بر سر حمایت یا عدم حمایت از ریاست عارف بر مجلس اشاره می‌کند و می‌نویسد: این عده یادشان رفته که عارف یکبار از خود گذشت و خودش را ثابت کرد، حالا نوبتی هم باشد نوبت ماندن اوست. این عده یادشان رفته آنکه این روزها زیر قول و قرارها می‌زند عارف نیست، بلکه همان‌هایی هستند که تا قبل از انتخابات مجلس دهم می‌گفتند پای عارف می‌ایستند ولی…، این عده یادشان رفته که عارف اگر باز هم کنار بکشد می‌شود مرد همیشه مستعفی دنیای سیاست. و باز هم افسوس که همین فراموشکاران، کارشان شده آسمان و ریسمان بافتن، دلیل آوردن، نامه نوشتن، پیغام و پسغام دادن، مصاحبه کردن و هزار چیز دیگر تا بگویند عارف باید دوباره «فردین» شود. یعنی یکبار دیگر گوشه‌ای بی‌صدا بنشیند تا کسی به غیر از او ریاست قوه مقننه را به دست بگیرد. غافل از اینکه «فردین‌بازی» اینبار محمدرضا عارف نه‌تنها از او ستاره‌ای محبوب نمی‌سازد بلکه وی را به چهره‌ای سوخته مبدل می‌کند که همیشه و همه‌جا باید یک گوشه بنشیند و راه را برای همواری مسیر دیگران  آب و جارو کند!

این روزنامه می‌افزاید: چرا عده‌ای از «لیست امیدی‌های بی‌وفا!» حرف‌هایی می‌زنند که بوی جبهه پایداری می‌دهد!؟ حرف‌هایی که تهش این است؛ «پشت عارف را خالی می‌کنیم و در جهت رای دادن به رقیبش برای ریاست مجلس، کمر همت بسته‌ایم!» بر اتوبوس لیست امید خیلی‌ها سوار شده‌اند. اما انگار بعضی‌ها بدون بلیت، خود را سوار بر آن کردند! با رسیدن به میدان بهارستان و ساختمان هرمی شکل مجلس از این اتوبوس پیاده شدند و سنگ کسی دیگر را به سینه زدند.

آفتاب یزد با اشاره به کاهش مدام تعداد اعضای فراکسیون امید با وجود ادعای اولیه 166 نفر می‌نویسد: اعضای لیست امید به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه اول؛ مرتدین امید!‌ در یک جمله می‌توان آنها را اینگونه توصیف کرد کسانی که رایشان را به خاطر پنهان شدن در پشت نام عارف گرفتند، ولی اکنون به دنبال ریاست کسی دیگر در مجلس هستند! گروه دوم؛ ‌بی‌تفاوت‌ها! این دسته از راه‌یافتگان لیست امید به مجلس، از همان دسته آدم‌هایی هستند که شاید نانشان را به نرخ روز می‌خورند و همراه با نسیم قدرت تغییر رویه می‌دهند، این عده در فراکسیون امید هستند.

اما سکوت پیشه کرده‌اند. آنها نه در مورد ریاست محمدرضا عارف واکنشی از خود نشان می‌دهند و نه در مورد ریاست کسی دیگر. اگرچه ممکن است با «برند» هواداری از عارف شناخته شوند، اما عملا هیچ فعالیتی که دال بر این هواداری باشد از خود نشان نمی‌دهند. دلیل اصلی این عدم تلاش آنها به این خاطر است که نکند یک وقتی، یک روزی، یک جایی، به خاطر حمایت از عارف، موقعیت‌شان در خطر بیفتد.

گروه سوم؛ عارف را ترجیح می‌دهند ولی… این گروه، از اصلاح‌طلبان واقعی هستند که ته دلشان با عارف است اما یک وقت‌هایی از تعامل با لاریجانی هم حرف می‌زنند و یک وقت‌هایی از تسامح، دم. کمی با رئیس مجلس نهم رودربایستی دارند. این عده برای ریاست محمدرضا عارف نمی‌جنگند.

آفتاب یزد گروه چهارم را چسبیدگان! معرفی کرد و نوشت: کسانی که دنبال ریاست عارفند اما بیشتر برای رضای خودشان، نه رضای خدا! این چند نفر کسانی هستند که اگر چه برای ریاست عارف در تلاشند اما برای کسب پست و مقام خودشان هم، خواب و خیالهایی دیده‌اند. به محمدرضا عارف چسبیده‌اند تا شاید یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس لقب بگیرند.

گروه پنجم؛‌ معتقدین واقعی هستند که بی‌پرده از ریاست محمدرضا عارف حمایت می‌کنند.
گزارش سردار سلیمانی از وضعیت تکفیری ها/ رئيس شوراي فرهنگي رياست‌جمهوري هم از فریدون بی‌اطلاع است/ گنج پنهان قذافی به دست داعش افتادخراسان

برنامه ریزی جدید دولت برای دریافت مالیات از خارجی‌ها

بر اساس نامه نگاری های صورت گرفته توسط برخی مسئولان اجرایی، مقرر شده با توجه به اختیاراتی که طبق ماده ۱۰۷ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم به دولت محول شده، در خصوص درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی مقیم خارج از ایران، بابت درآمدهایی که در ایران و یا از ایران تحصیل می کنند برنامه ریزی مدونی صورت بگیرد که بر اساس تاکیدات مسئولان ارشد اجرایی، مقرر شده مصادیقی مانند  واگذاری دانش فنی و امتیازات از سوی خارجی ها به شرکت های ایرانی دانش ‌بنیان با تخفیفات ویژه مالیاتی همراه شود.

تقدیر از رئیس جمهور بابت حساسیت ویژه روی بیت المال

بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی، با توجه به مصوبه مهرماه سال 1392 دولت یازدهم مبنی بر تعیین مبلغ 150 میلیون تومان به عنوان سقف هزینه های پرداختی از محل اعتبارات دستگاه ها برای برگزاری سمینارها، کنگره ها و گردهمایی های بین المللی، تمامی موارد از جمله دو مجوز امضا شده در اول خردادماه امسال که به پیشنهاد نهادهای مربوط، مورد تایید حجت الاسلام روحانی قرار گرفته، در محدوده مجاز تعیین شده برای دستگاه های دولتی بوده است که این حساسیت ویژه جای تقدیر دارد.

گزارش سردار سلیمانی از وضعیت تکفیری ها/ رئيس شوراي فرهنگي رياست‌جمهوري هم از فریدون بی‌اطلاع است/ گنج پنهان قذافی به دست داعش افتادجمهوری اسلامی

گنج پنهان قذافی به دست داعش افتاد

اعضای گروهک تروریستی داعش توانستند در شهر سرت یک خزانه را که قذافی به طور مخفیانه میلیون‌ها دلار در آن نگهداری می‌کرد به کنترل خود درآورند. یک منبع آگاه اعلام کرد: مقادیر فراوانی از اموال نقدی لیبی در خزانه دولت و ساختمان‌های مقامات اداری این کشور به دست گروه تروریستی داعش افتاد.

به گزارش العالم، سایت رای الیوم به نقل از این منبع آگاه نوشت: این اموال شامل دهها میلیون دلار اموال متعلق به نظام سابق لیبی است که به طور پیچیده و نامشخصی تاکنون مخفی مانده بود. براساس گزارش‌ها، گروه تروریستی داعش برای به دست آوردن این اموال اقدام به عملیات در شهر سرت و شهرهای شرق لیبی نموده است.

منبع فوق افزود: اکثریت این اعضای داعش عضو قبایل و عشایری هستند که پس از انقلاب در آن کشور به علت داشتن ارتباط با نظام قذافی، از قدرت کنار گذاشته شده‌اند.

اعتراض به فروش زنان هندی در عربستان و بحرین

وزیر ارتباطات و رسانه‌های گروهی ایالت آندرا پرادش هند نامه‌ای برای وزیر خارجه این کشور نوشته و در آن درباره رونق خرید و فروش مهاجران در عربستان سعودی و بحرین صحبت کرد.

به گزارش عصرخبر به نقل از روزنامه ایندپندنت، پاله راگخوناتخی ردی، وزیر ارتباطات و رسانه‌های گروهی ایالت آندرا پرادش اعلام کرد زنان را از این ایالت و ایالت همجوار تلنگانان هند با وعده دستمزد سه برابر بیشتر از هند به کشور‌های عربی خلیج فارس می‌برند و سپس استخدام کنندگان ناپدید شده و زنان محروم از کار و مسکن با روادیدهایی که موعد آنها به سر رسیده به زندان افتاده و در شرایط وحشتناکی نگهداری می‌شوند.

سرنوشت زنانی که به امید شوهر کردن به عربستان و بحرین می‌روند نیز چنین است. به گفته وی، زنان را پس از بررسی پرونده‌های آنها در دادگاه محلی می‌فروشند.قیمت آنها در عربستان بطور متوسط حدود 5800 دلار و در بحرین نصف است.

طبق آمار کارشناسان اکنون حدود 20 هزار زن هندی در زندان‌های کشور‌های عربی خلیج فارس در حبس هستند.وزیر ارتباطات و رسانه‌های گروهی ایالت آندرا پرادش گفت: شخصاً از 25 زن که در انتظار حکم دادگاه و فروش خود هستند، درخواست کمک دریافت کرده و از وزارت خارجه هند درخواست کرد زنان هموطن را آزاد کرده و به فعالیت استخدام کنندگان زنان هندی از بحرین و عربستان پایان دهد.

گزارش سردار سلیمانی از وضعیت تکفیری ها/ رئيس شوراي فرهنگي رياست‌جمهوري هم از فریدون بی‌اطلاع است/ گنج پنهان قذافی به دست داعش افتادآرمان

انتقاد آيت‌ا… مكارم از شبكه‌هاي مجازي

آيت‌ا… مكارم شيرازي گفت: برنامه‌هاي تبليغاتي بايد قوي باشد چرا كه برنامه‌هاي شوم شبكه‌هاي فاسد و مفسد اجتماعي قوي است و ۹۰ تا ۹۵ درصد شبكه‌هاي اجتماعي غربي، دنيا را به لجن زار تبديل كرده و رمضان ماهي است كه بايد با تبليغات در برابر آن ايستاد.

وی با اشاره به حديثي اظهار كرد: اطاعت خدا نشانه عقل و معصيت خدا نشانه جهل است؛ منفعت احكام دين به مردم برمي‌گردد؛ نماز براي پاكي، روزه براي تقوا و حج براي عظمت اسلام و مسلمين است. وي خاطرنشان كرد: خداوند موجودي بي‌نياز است؛ اگر مفسده است به خود فرد برمي‌گردد و اگر اطاعت كند، پاداش دنيا و آخرت را به او مي‌دهند.

موج سرمايه‌گذاري سوئيسي در ايران

سفير سوئيس در ايران با بيان اينكه زمينه توسعه همكاري سوئيس و ايران در زمينه‌هاي گوناگون وجود دارد، گفت: تا ۳ سال آينده تبادلات ايران و سوئيس ۲ برابر مي‌شود. جوليو هاس در ديدار با شهردار كاشان با اشاره به اينكه كاشان داراي ظرفيت‌هاي مناسبي براي سرمايه‌گذاري است، اظهار داشت: موج گسترده‌اي از سرمايه‌گذاران سوئيسي براي سرمايه‌گذاري به ايران سفر مي‌كنند. وي از سرمايه‌گذاري در ايران ابراز خوشنودي كرد و افزود: طي ۳ سال آينده تبادلات ايران و سوئيس ۲ برابر مي‌شود و تبادلات ميان ۲ كشور نيازمند تلاش گسترده است..

تشكيل كميته براي هيات رئيسه

سخنگوي فراكسيون اميد مجلس از تشكيل كميته تعامل اصولگرايان و اصلاح‌طلبان درباره هيات رئيسه مجلس دهم خبر داد.

محمد علي وكيلي گفت: از روز پنجشنبه كميته‌اي متشكل از آقايان تاجگردون، تابش و علي نوبخت از فراكسيون اميد و محبي نيا، دهقان، اميرآبادي، جلالي و نعمتي از فراكسيون فراگير براي بررسي چگونگي تعامل درباره اركان هيات رئيسه مجلس دهم تشكيل شده است. وي افزود: اين كميته نخستين جلسه خود را برگزار كرد. وی خاطرنشان كرد: بعيد است اين كميته وارد موضوع رياست مجلس شود و بيشتر تمركز آن بر اركان هيات رئيسه مجلس خواهد بود.

ايران را متقاعد كرديم

رئيس‌جمهور آمريكا با تكرار ادعاهاي خود درباره برنامه هسته‌اي كشورمان گفت: كشور بزرگ و پيچيده ايران را متقاعد كرديم سلاح اتمي نسازد.

اوباما با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵ با بيان اينكه توافق هسته‌اي با ايران يكي از بزرگ‌ترين دستاوردهاي ما است؛ مدعي شد: ما توانستيم بدون اينكه مجبور باشيم حتي يك گلوله شليك كنيم، كشوري بزرگ و پيچيده را كه برنامه هسته‌اي به اندازه كافي توسعه يافته داشت، متقاعد كنيم كه سلاح اتمي نسازد.

اوباما به موضوع هسته‌اي كره شمالي اشاره كرد و گفت: با وجود اينكه ما پيشرفتي را كه انتظار داشتيم، در رابطه با كره شمالي شاهد نبو‌ده‌ايم اما توانسته‌ايم جامعه بين‌المللي را متحد و بسيج كنيم تا فعاليت‌هاي تكثير (هسته‌اي) آنها با دقت بيشتر زيرنظر و حسابرسي باشد. كره شمالي نگراني بزرگي براي همه ماست.

اظهار بي‌اطلاعي از حسين فريدون

سيد رضا اكرمي رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري درباره مطالب برخي رسانه‌ها مبني بر عدم حضور حسين فريدون برادر رئيس‌جمهور در نهاد رياست‌جمهوري و غيبت وي در جلسات هيات دولت گفت: من از اين موضوع اطلاعي ندارم.

افكارنيوزنوشت؛ وي افزود: در اين زمينه هم هيچ خبري ندارم و در نهاد رياست‌جمهوري در سر كار خود حاضر مي‌شوم و از حضور يا عدم حضور ديگران در نهاد رياست‌جمهوري هم هيچ خبري ندارم.

توافق تازه مسكو و تهران

روابط عمومي سازمان انرژي اتمي روسيه «روس‌اتم» اعلام كرد، روسيه و ايران قصد دارند ظرف چند هفته آينده تمام اقدامات لازم براي عملياتي شدن همه‌جانبه و كامل تاسيسات واحدهاي دوم و سوم از نيروگاه اتمي بوشهر را صورت دهند. در بيانيه‌اي كه روابط‌ عمومي «روس‌اتم» منتشر كرده، آمده است: مساله همكاري دوجانبه، محور اصلي مذاكرات در رابطه با تاسيسات نيروگاه اتمي بوشهر بود.

حاضران در اين سري مذاكرات، به جزئيات اقدامات ضروري در چند هفته آينده براي بهره‌برداري كامل و همه‌جانبه از واحدهاي ۲ و ۳ نيروگاه بوشهر پرداختند. بنا بر اين گزارش، واحد يك از نيروگاه اتمي بوشهر در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ ميلادي راه‌اندازي شد و در ماه آگوست سال ۲۰۱۲ به نهايت ظرفيت توليد برق خود رسيد.

اقتصاد مقاومتي نسخه پيروزي‌بخش

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا، گفت: اقتصاد مقاومتي نسخه پيروزي بخش و سند پيشرفت و بالندگي كشور است و راه محقق ساختن آن از همان راهبرد مقاومت مردم در دفاع مقدس مي‌گذرد و اين تنها الگويي است كه مي‌تواند ملت و دولت ما را به پيروزي برساند. سيديحيي رحيم صفوي افزود: اكنون اگر اقتصاد مقاومتي مساله اصلي براي كشور است، مسئولان بايد در اقدام و عمل و حل مشكلات كلان و جزئي اقتصادي به خداوند و قدرت مردم تكيه كنند و اگر به غير از آن مثلا ‌به مسائل سياست خارجي تكيه دارند بحث ديگري است. رحيم صفوي اظهارکرد: ما اين پيام را به تمامي عزيزان در ارتش، سپاه و بسيج اعلام كرديم و با همين برنامه رفتيم و پيروز شديم.

بررسي مجوز فروش تسليحات پيشرفته به ايران

يك پايگاه خبري آمريكايي به نقل از منابع آگاه، گزارش داد: دولت اوباما مساله صدور مجوز براي فروش تجهيزات نظامي پيشرفته روسي به ايران را بررسي مي‌كند. دولت باراك اوباما رئيس‌جمهور آمريكا اين امكان را دارد تا فروش تسليحات روسي مهم به ايران را تحريم كند اما مدت‌هاست از به كارگيري اين امكان طبق قوانين آمريكا پرهيز كرده است.

همين مساله اين سوال را در اذهان برخي اعضاي كنگره ايجاد كرده است كه آيا دولت اوباما براي آرام كردن ايران، تسليم فروش تسليحات به تهران شده است. دولت اوباما طبق قوانين آمريكا اين اختيار را دارد كه فروش سامانه دفاعي- موشكي اس۳۰۰ روسيه را به ايران غيرقانوني اعلام كند، سلاحي دوربرد و پيشرفته كه توان دفاعي منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران را تا حد زيادي افزايش مي‌دهد.

هر چند دولت اوباما هفته‌هاست كه از مشخص كردن موضع صريح خود در اين خصوص و اينكه آيا رئيس‌جمهور قصد دارد اقدامي را در قبال انتقال سامانه اس۳۰۰ به ايران اتخاذ كند، به عنوان مثال تحريمي جديد وضع كند، طفره رفته‌اند.

گزارش سردار سلیمانی از وضعیت تکفیری ها/ رئيس شوراي فرهنگي رياست‌جمهوري هم از فریدون بی‌اطلاع است/ گنج پنهان قذافی به دست داعش افتادایران

آمادگی مسکو برای میانجیگری بین تهران و ریاض

وزیر امور خارجه روسیه گفت که «مسکو آماده است به حل مشکلات در روابط میان ایران و عربستان کمک کند.» به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف در نشست خبری مشترک با عادل الجبیر همتای عربستانی خود در مسکو افزود: «ما درباره لزوم حل مشکلات منطقه در چارچوب قوانین بین‌المللی تأکید کردیم.

روابط میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) باید بر اساس قوانین بین‌المللی و بدون مداخله در امور داخلی کشورها باشد.»   وی ادامه داد: «ما با هر دو طرف روابط خوبی داریم و مایلیم تا از این روابط خوب برای کمک به ایجاد شرایط برقراری یک گفت‌وگوی ویژه برای عادی‌سازی روابط که تنها از طریق مذاکرات مستقیم ممکن خواهد بود، کمک کنیم.»

اوباما:  توافق هسته‌ای با ایران  یک «الگو» است

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا  پنجشنبه در پایان اولین روز از چهل و دومین اجلاس سران «جی هفت» در ژاپن، حصول توافق هسته‌ای با ایران را یک موفقیت توصیف کرد.  به گزارش ایرنا، وی در مصاحبه‌ای که شبکه های تلویزیونی ژاپن از جمله «ان‌اچ‌کی»  منتشر کردند، افزود: «با رهبران کشورهای مختلف دنیا از چین گرفته تا فرانسه و دیگر اعضای دائم شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران صحبت کرده و آنها بر یکپارچگی بیشتر ایران با اقتصاد جهانی بحث کرده‌اند و ایران نیز بتدریج از مزایای این توافق بهره‌مند شده است.»

رئیس جمهوری امریکا گفت که «توافق هسته‌ای ایران یک نمونه است و واشنگتن امیدوار است در آینده بتوان در موارد مختلف از آن الگوبرداری کرد.»

آشنا: بگذاریم حاج قاسم اسطوره‌ دفاع از حرم بماند

مشاور فرهنگی رئیس جمهوری با اشاره به تجربه حضور محسن رضایی و محمدباقر قالیباف در عرصه‌های سیاسی، نسبت به کشانده شدن سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به رقابت‌های جناحی واکنش نشان داد.

به گزارش «ایران»، حسام‌الدین آشنا با انتشار عکسی از سردار سلیمانی در فیس‌بوک خود نوشت: «بگذاریم حاج قاسم در قله اسطوره‌ای دفاع ازحریم وحرم بماند. نگذاریم او را چون محسن و باقر به کارزار کلید و گازانبر بکشانند.»

گزارش سردار سلیمانی از وضعیت تکفیری ها

منتخب مردم فلاورجان در مجلس در گفت‌وگو با فارس، در مورد جزئیات جلسه دیروز فراکسیون اصولگرایان  گفت: «سردار سرلشگر قاسم سلیمانی در ابتدای این نشست با یادآوری رشادت‌های رزمندگان اسلام در دوران 8 سال دفاع مقدس به بیان بعضی نکات در مورد خیانت‌های بنی‌صدر در ابتدای جنگ تحمیلی و عملیات بیت‌المقدس پرداخت.» سید ناصر موسوی لارگانی افزود: «سردار سلیمانی همچنین مطالبی درباره حمله امریکا به عراق و وضعیت کنونی این کشور و نیز جنایات تکفیری‌ها در سوریه و نیز لبنان مطرح کرد.»