یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در محل حمله پهپاد آمریکایی پاسپورتی پیدا شده که نشان می‌دهد حامل آن به ایران سفر کرده بود.

در محل حمله پهپاد آمریکایی پاسپورتی پیدا شده که نشان می‌دهد حامل آن به ایران سفر کرده بود.

وزارت امور خارجه پاکستان می‌گوید ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان افغانستان به ایران سفر کرده بود.

 

به گفته وزارت امور خارجه پاکستان، این پاسپورت به نام “ولی محمد” صادر شده بود.تصویری که روی این پاسپورت پاکستانی دیده می شود به تصویر موجود از ملا اختر محمد منصور شبیه است.به نظر می رسد که صاحب این پاسپورت در همان روز حمله پهپاد آمریکایی، از ایران به پاکستان باز گشته بود.

160522171412_passport_624x351__nocredit

ریاست جمهوری و اداره امنیت ملی افغانستان، کشته شدن ملا «اختر محمد منصور» رهبر طالبان را تائید کرد. رئیس جمهوری افغانستان در صفحه توئیتر خود مرگ منصور را تائید و امنیت ملی نیز با یک بیانیه رسمی آن را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری افغانستان روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: کشته شدن اختر محمد منصور تائید می شود.

597035_319

امنیت ملی افغانستان نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: رهبر طالبان ساعت 3 و 45 دقیقه بامداد روز شنبه در منطقه «دالبندین» در ایالت بلوچستان پاکستان، هدف حمله قرار گرفت و کشته شد.

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت افغانستان صبح روز یکشنبه در نشست شورای وزیران افغانستان، از هدف قرار گرفتن اختر منصور در خاک پاکستان خبر داده بود، اما گفت که بررسی نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکا برای اطمینان یافتن از کشته شدن منصور در حمله هواپیمای آمریکایی ادامه دارد.

«پیتر کوک» سخنگوی وزارت دفاع امریکا نیز با انتشار بیانیه ای گفته بود «ما هنوز در حال ارزیابی نتایج این حمله هستیم و اطلاعات بیشتری ارائه خواهیم داد.»

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که مقامات کاخ سفید، اندکی پس از حمله هوایی به خودروی حامل اختر محمد منصور، پاکستان و افغانستان را از حمله علیه رهبر طالبان مطلع کرد.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه از مبدا واشنگتن و به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد که مقامات هر دو کشور پاکستان و افغانستان اندکی پس از حمله (هوایی علیه ملا اختر محمد منصور ) مطلع شدند.

ملا اختر منصور تابستان سال گذشته و بعد از اعلام خبر ناگهانی مرگ ملا عمر، رهبر سابق طالبان به رهبری این گروه انتخاب شد.

یکی از اجساد موجود در خودروی مورد حمله قرار گرفته به عنوان یک راننده تاکسی محلی شناسایی شده است، اما جسد دوم هنوز رسما شناسایی نشده است.

وزارت امور خارجه پاکستان در مورد احتمال سفر ملا اختر محمد منصور با پاسپورت پاکستانی اظهارنظری نکرده، اما گفته است که این پاسپورت یک ویزای معتبر ایران داشته است.

این وزارتخانه می گوید که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از قبل در جریان حمله پهپاد قرار نگرفته بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان این حمله را نقض تمامیت ارضی پاکستان توصیف کرده است.

وزارت دفاع آمریکا دیشب ۲۱ مه با انتشار بیانیه ای

اعلام کرد که خودرویی را که به احتمال قوی حامل رهبر طالبان بوده به دستور شخص باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هدف قرار داده است.

اداره امنیت ملی افغانستان امروز

تأیید کرده که رهبر گروه طالبان در این حمله کشته شده است