سه شنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مهمترین موضوعاتی که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته

مهمترین موضوعاتی که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته

کشته شدن رهبر طالبان افغانستان، درخواست گروه تروریستی داعش برای انجام حملاتی در آمریکا، اروپا و هند، محتوای سفر نخست وزیر هند به تهران و امیدواری روسیه به استفاده از سرمایه های عربستان

 

«عبدالجبار قهرمان» معاون وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد «اخترمحمد منصور» رهبر گروه طالبان در نتیجه حمله پهپادهای آمریکایی در خاک پاکستان کشته شده است.وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» ساعاتی پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که «اخترمحمد منصور» را در یکی از مناطق دور افتاده پاکستان که در نزدیکی مرز با افغانستان قرار دارد، هدف حمله هوایی بوسیله پهپادهای بدون سرنشین قرار داده است.پنتاگون همچنین اعلام کرده که تاکنون مرگ این رهبر گروه طالبان را در اثر حملات پهپادهای خود تأیید و یا رد نمی‌کند.
طالبان متلاشی می‌شود

معاون وزارت دفاع افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار ما، کشته شدن رهبر گروه طالبان را قطعی اعلام کرد و گفت: «اخترمحمد منصور» در نتیجه این حمله پهپادهای آمریکایی کشته شده است.عبدالجبار قهرمان با بیان اینکه اخترمحمد منصور در رأس گروه تروریستی طالبان قرار داشته گفت: کشته شدن رهبر طالبان برای این گروه پیامدهای منفی فراوانی را در پی خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه شبه‌نظامیان طالبان با کشته شدن اخترمحمد منصور بیش از پیش ضعیف خواهند شد گفت: از این پس گروه طالبان شاهد اختلافات درونی بیشتری خواهند بود که متلاشی شدن آن بسیار محتمل است.

اثبات دوباره همکاری پاکستان با تروریست‌ها

قهرمان با اشاره به کشته شدن «اسامه بن لادن» رهبر گروه طالبان در پاکستان و کشته شدن «اخترمحمد منصور» در خاک این کشور گفت: کشته شدن رهبران گروه‌های تروریستی منطقه و جهان در پاکستان بیانگر و اثبات‌کننده این موضوع است که پاکستان در عقبه تمامی دسایس و برنامه‌های تروریستی در منطقه و جهان قرار دارد.وی همکاری پاکستان با گروه‌های تروریستی را برای مقام‌های افغانستانی، سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی ثابت شده خواند و تصریح کرد: تمام طرف‌ها باید از کشته شدن رهبر گروه طالبان در پاکستان بهره‌مند شوند.

افزایش تنش‌ها بین کابل – اسلام‌آباد

این در حالی است که دولتمردان افغانستان بارها پاکستان را متهم به همکاری با گروه‌های تروریستی کرده و تأکید داشته‌اند که آن کشور در عقبه تمامی وقایع و حملات انتحاری، انفجاری و گروهی طالبان در این کشور قرار دارد.این اظهارنظرها سبب تنش در روابط کابل و اسلام‌آباد شده و معاون وزارت دفاع افغانستان معتقد است که از این پس شاهد تنش‌های بیشتری در روابط این 2 همسایه خواهیم بود.وی با بیان اینکه مقام‌های ارشد دولتی و نظامی افغانستان از افزایش تنش‌ها در روابط کابل – اسلام‌آباد نگران نیستند گفت: روابط این 2 همسایه هیچ‌گاه با حُسن‌نیت همراه نبوده و پاکستان همواره تلاش کرده که افغانستان را در باتلاق بدبختی نگه داشته و در آن غرق کند.عبدالجبار قهرمان اعلام کرد که پاکستان با کشته شدن رهبر طالبان در خاک پاکستان و اثبات حضور رهبران گروه‌های تروریستی در این کشور بیش از پیش منزوی خواهد شد.کشته شدن رهبر گروه طالبان در حالی است که سخنگوی این گروه کشته شدن رهبر خود را تکذیب کرده است.

کشته شدن رهبر طالبان افغانستان، یکی از مهمترین موضوعات امروز مطبوعات و رسانه های بین المللی است. شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی ضمن پرداختن به این موضوع اشاره می کند که یکی از منابع امنیتی افغانستان، کشته شدن ملا اختر منصور، سرکرده طالبان را در مناطق قبیله ای نشین پاکستان تأیید کرده، ولی طالبان این خبر را تکذیب کرده است. در حال حاضر، تأیید خبر کشته شدن ملا اختر منصور بسیار دشوار است. به نظر می رسد نوع برخورد مقامات ارشد طالبان با خبر کشته شدن ملا منصور به مانند برخورد آن ها با خبر مرگ ملا عمر باشد. به عقیده الجزیره، منطقی است که طالبان این خبر را تکذیب کند. تأیید این خبر به معنای ضربه ای شدید به طالبان و نیروهای این گروه است. نیروهای ارشد طالبان در تلاش برای اتخاذ موضع روشن درباره این حادثه هستند و این موضع گیری بر ادامه کار این گروه تاثیر دارد.

*****

تهدید داعش به انجام حملات جدید در اروپا و همچنین آمریکا، موضوعی است که خبرگزاری فرانسه به آن پرداخته است. به نوشته این خبرگزاری، گروه تروریستی داعش در تلاش برای تقویت روحیه هوادارانش، روز شنبه در یک پیام صوتی خواستار حملات ضد امریکایی در ماه مبارک رمضان شد. این نوار ضبط شده که ظاهراً اظهارات ابو محمد عدنانی، سخنگوی داعش را شامل می شود، اواخر شنبه به طور آن لاین انتشار یافت و در فضای مجازی در شبکه توئیتر توسط هواداران این گروه دست به دست گشت. عدنانی گفت : «گر موصل، سرت یا رقه یا تمام شهرها را از دست بدهیم شکست خواهیم خورد و به جایی بازخواهیم گشت که قبلاً بودیم». عدنانی همچنین خواستار حملاتی علیه امریکا و اروپا در ماه مبارک رمضان شد . وی این درخواست را سال گذشته نیز مطرح کرده بود و از هواداران خواسته بود به دنبال شهادت باشند.

*****

البته دامنه تهدید این گروه تروریستی تنها به اروپا و آمریکا محدود نمانده و به تازگی هند را نیز در برگرفته است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، گروه تروریستی داعش در پیامی ویدئویی، مسلمانان هند را خطاب قرار داد و ضمن انتقاد از آنها به دلیل همزیستی با «گاوپرست‌ها»، قول داد انتقام کشته‌های تظاهرات خونین 14 سال پیش ایالت گجرات را بگیرد. سال 2002 بود که پس از اتهام‌زنی به مسلمانان در خصوص انفجار قطار حامل زائران هندو در «آیودها»، هندوها به جان مسلمانان افتادند و ظرف 3 روز صدها مسلمان را کشتند. بسیاری از کشته‌ها در خانه‌هایشان سوزانده شدند. تعداد دقیق کشته‌ها و عامل اصلی انفجار قطار هنوز هم نامعلوم است. آمار دولتی از 790 کشته سخن می‌گویند ولی آمار غیر رسمی منتشر شده از سوی جوامع مسلمانان هند، عدد را تا 2 هزار و پانصد نفر هم ذکر کرده است.

*****

اما این تهدید علیه داعش در شرایطی مطرح شده که نخست وزیر این کشور امروزدر سفری رسمی وارد تهران می شود. «فایننشال اکسپرس» می نویسد با توجه به اینکه نارندرا مودی، تاکنون با کشور دیگری چندان روابط گرمی  نداشته و همچنین سفر او به ایران در پی لغو تحریم‌های ضد ایرانی صورت می‌گیرد، ملاقات از تهران حائز اهمیت است. گفته می‌شود که مودی در دیدار از تهران با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران نیز دیدار خواهد کرد. این روزنامه می افزاید با توجه به حسن نیت ایران و هند نسبت به یکدیگر، تسویه 6.5 میلیارد دلار بدهی هند به ایران بابت فروش گاز دشوار نخواهد بود. از سوی دیگر هند نیز علاقه‌مند داشتن روابط تجاری بهتر با ایران است و در واقع این امر دلیل اصلی دیدار دو روزه مودی از ایران است. همچنین موضوع با اهمیت دیگر برای هند مشارکت این کشور در توسعه بندر چابهار است.

*****

در نهایت، در میان دیگر موضوعات، خبرگزاری «اسپوتنیک» از امیدواری روسیه به استفاده از سرمایه های عربستان سعودی خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه گفت که این کشور در صورت تشکیل صندوق ذخیره ارزی عربستان سعودی به ارزش دو تریلیون دلار به استفاده از آن در اجرای طرح های خود امیدوار است. نوواک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «اگر عربستان سعودی چنین صندوقی را تأسیس و در پرورژه ها سرمایه گذاری کند، قطعاً خواستار مشارکت روسیه در پروژه ها خواهیم شد». نوواک همچنین گفته روسیه در زمان حاضر با عربستان سعودی شرایط همکاری را بر مبنای استفاده از وجوه صندوق سرمایه گذاری این کشور تعیین می کند. به گفته وی، صندوق سرمایه گذاری روسیه روی برخی طرح ها برای مشارکت کار می کند و همچنین امکان جذب 10 میلیارد دلار سرمایه خارجی در حال بررسی است.